R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  5G Krizi Starlink Hayallerini Suya Düşürebilir!

  Elon Musk tarafından hazırlanan Starlink internet projesi şuan büyük bir belirsizlik yaşıyor. Bu süreçte Amerika'da alınan 5G kararı tüm projenin çöp olmasına neden olabilir.

  Ecem
  Ecem R10 Editörü
  04.07.2022 15:41 1628 2 dk okuma süresi
  5G Krizi Starlink Hayallerini Suya Düşürebilir!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Elon Musk son zamanlarda 5G krizi ile karşı karşıya kaldı. Daha önce Starlink isimli önemli ve heyecan verici bir proje açıklanmıştı. Bu projenin detaylarına bakıldığı zaman SpaceX uydudan internet projesi olarak tanımlanmıştı. Yeni internet projesi için çalışmalar devam ederken ABD’nin almış olduğu bir karar kısa sürede yeni bir krizin yaşanmasına neden oldu. 

  ABD düzenleyici kurumu tarafından alınan yeni bir karar sonrasında Starlink projesinin dünya çapında büyümesi birden durabilir. Çünkü 5G teknolojisi hakkında alınan yeni bir karar şimdiden süreci baltalayacak gibi görünüyor. Yeni karara göre 5G erişimi için belirli radyo frekanslarının kullanılmasına karar verildi. Bu kararın detaylarına inildiği zaman ise Starlink projesi tamamen çöpe gidebilir.

  Starlink Projesi Yeni Kararla Kullanılamaz Hale Gelecek!

  ABD tarafından verilen yeni 5G kararının ardından Dish Networks isimli bir şirkete bazı yetkiler verildi. Bu yetkiye göre 12 GHz spektrumunun kullanımı için imkanlar tanındı. Bu durumda 5G operasyonları için kullanılacak olan bu sistem Starlink projesini tehlikeye sokuyor çünkü bu aşamada uyduların kullanımı tamamen zarar görebilir. Konu hakkında uzmanlar tarafından bir rapor hazırlandı. Hazırlanan bu rapor sonrasında 2400 Starlink uydusunun aslında 12 GHz bandı üzerinden internet dağıtımını gerçekleştirdiği belirlendi. 

  SpaceX Konu Hakkında Açıklama Yaptı!

  Elon Musk konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir süredir değerlendirmelerde bulunuyordu. Bunun üzerine SpaceX şirketi tarafından da konu hakkında bir açıklama geldi. Kullanıcılar süreç hakkında dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Yeni yetki verilen şirketin süreç içerisine lobicilik faaliyetlerini de dahil edebileceği iddia edildi. Pek çok müşteri internet projeleri konusunda sorunla karşı karşıya kalabilir. 

  Starlink projesi yeni alınan kararlar sonrasında yeniden değerlendirildi. Bu değerlendirmeye göre kullanıcıların neredeyse yüzde 77’lik kısmının internet kullanımı sırasında parazit sorunları ile karşı karşıya kalabilecekleri belirlendi. Bu durum ise bir süre sonra projenin tamamen çöp olmasına neden oluyor. Özellikle Amerikalı olan kullanıcılar sorunu derinden hissedebilecekler. Aynı zamanda yeni bir şirkete yetki verilmesi sebebiyle internet kullanımı sırasında uluslararası bazı kısıtlamalar meydana gelebilecek. Diğer ülkelerin de benzer izinler vermesi yine büyük sorunlara davetiye çıkaracak. Starlink projesinin kullanıcılarının gelecekte ne tür sorunlar yaşayabilecekleri ise henüz bilinmiyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy F14 5G Lansmanı Yaklaşıyor: İşte Beklenen Özellikler ve Çıkış Tarihi

  Geçtiğimiz günlerde Geekbench'te listelenen Samsung Galaxy F14 5G'nin lansman tarihi nihayet belli oldu. 24 Mart'ta piyasaya sürülmesi planlanan cihazın fiyat-performans açısından kullanıcıların beklentilerini karşılaması umuluyor.

  ABD Bankacılık Krizinde mi? Signature Bank Kapatıldı, Kripto Yatırımcıları Endişeli!

  ABD finans sektöründe yaşanan gelişmeler yatırımcıları tedirgin ediyor. Geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan Silicon Valley Bank'in ardından kripto şirketleriyle çalışan ve ABD'nin en büyük 16. bankası olan Signature Bank de kapatıldı.

  Galaxy A52s 5G One UI 5.1 Güncellemesi Aldı!

  Samsung'un Galaxy A52S 5G modeli, One UI 5.1 güncellemesi aldı. Yapılan değişiklikler haberimizde.

  Türkiye’de iPhone’larda 5G Aktif Hale Geliyor!

  iOS 16.4 güncellemesi ile birlikte 5G Türkiye'de de aktif duruma gelmeye hazırlanıyor. Hangi modellerde aktif olacağı haberimizde..

  5G Krizi Starlink Hayallerini Suya Düşürebilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et