R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bing’i ChatGPT Kurtaramadı: Google Yine İlk Sırada!

  Bing'in ChatGPT entegrasyonu gerçekleştirmesine rağmen arama motoru pazarında Google karşısında kaybettiği payı, geri kazanmakta zorlanıyor. Yapay zekanın dahil edilmesi bile Bing'in Google ile olan pazar payı farkını azaltmasına etki etmiyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  14.11.2023 12:40 1274 2 dk okuma süresi
  Bing’i ChatGPT Kurtaramadı: Google Yine İlk Sırada!
  Son Düzenleme:

  Dünya genelinde en popüler arama motoru olan Google, çeşitli antitröst soruşturmaları ve gizlilik tartışmalarına rağmen lider konumunu korumaya devam ediyor. Microsoft'un Bing arama motoru için yaptığı yapay zeka yatırımları ve ChatGPT entegrasyonu, beklenen etkiyi yaratmamış gibi görünüyor.

  Ekim 2023'te StatCounter'ın raporuna göre Bing'in pazar payı yalnızca %3,13 iken Google, %91,53 ile hakimiyetini sürdürüyor. Yapay zekanın entegrasyonuna rağmen Bing'in pazar payındaki artış hâlâ tatmin edici değil. Microsoft'un OpenAI ile olan ortaklığı, Google'ın hisse senedi fiyatlarını etkilese de pazar payı açısından durum farklı.

  Türkiye'deki Dijital Pazar Dinamikleri: Google, Bing ve Yandex

  Türkiye'de ise durum biraz daha karmaşık. Verilere göre Ekim 2022'de %83,51 olan Google'ın pazar payı %62,64'e düşmüş durumda. İlginç bir şekilde bu kayıp, Bing'e değil Yandex'e yaradı. Yandex'in pazar payı, %11,54'ten %32,54'e yükseldi. Bu durum, Türkiye'deki dijital pazarın dinamiklerinin global trendlerden farklı olduğunu gösteriyor. Bing'in Türkiye'deki pazar payı ise sadece %1,71 düzeyinde.

  Microsoft'un ChatGPT Stratejisi ve Gelecek Beklentileri

  Microsoft, ChatGPT'yi halka açık piyasaya sürdüğünden bu yana bu teknolojiyi çeşitli ürün ve hizmetlerine entegre etti. En son Windows 11 Görev Çubuğu'nda yer alan ve Bing Sohbet'i etkinleştiren Windows Copilot özelliği, kullanıcıların sorularını cevaplamaya ve komutları başlatmaya yönelik bir adım oldu. Ancak Bing Sohbet'in mevcut durumu, Google'dan küresel pazar payı kapmasının pek mümkün olmadığını gösteriyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Galaxy S25 Serisinden İlk Bilgiler Geldi: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25 serisi, yalnızca Exynos 2500 işlemciyle güçlendirilecek. Yeni strateji, teknoloji dünyasında önemli değişikliklere işaret ediyor.

  Google Drive Yeniliklerle Güncellendi: Videolar Artık Daha Akıcı

  Google Drive, yeni özelliklerle beraber güncellendi. Yeni videolar, artık daha akıcı, arama daha kolay, sorgu süreleri uzadı.

  Yeni Nesil Chromecast with Google TV Geliyor: Yeni Bir Çağ Başlıyor!

  Google'ın yeni nesil Chromecast with Google TV'si yakında geliyor. Cihaz, daha fazla depolama, gelişmiş özellikler ve yüksek performans sunacak.

  Windows 11'in Son Güncellemesi Yine Sorunlarla Geldi: İşte Detaylar!

  Windows 11'in KB5034765 güncellemesi, performans sorunları ve yükleme hataları yaşatıyor; Microsoft çözüm arıyor.

  Bing’i ChatGPT Kurtaramadı: Google Yine İlk Sırada!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et