R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Metaverse Yatırımları Kesildi! Akıbeti Ne Olacak?

  Metaverse yatırımları ciddi bir düşüşe girdi. Yatırımcılar, başka alanlara yönelmeye başladı. Bu alanlardan birisi de yapay zeka olarak açıklandı.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  20.02.2023 16:05 1362 2 dk okuma süresi
  Metaverse Yatırımları Kesildi! Akıbeti Ne Olacak?
  Son Düzenleme:

  Metaverse, her ne kadar güzel bir teknoloji olsa da ciddi maliyetiyle de dikkat çekiyor. Çünkü henüz yeterince gelişmedi. İnsanlar henüz kablolardan kurtulmamışken bu zahmete girmek istemiyor. Bundan dolayı metaverse ile ilgili yatırımlar yavaşlamış durumda. İnsanlardan yeterli desteği almayan teknolojide büyük bir düşüş gözlemlendi. Bazı uzmanlardan “Metaverse” projesine ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. Uzmanlar özellikle Metaverse işine girmeyi düşünenleri daha dikkatli olma konusunda uyarıyor.

  Metaverse yatırımlarında ciddi düşüş var!

  "Google Trends" sonuçlarına göre bu teknolojide büyük bir gerileme mevcut. Metaverse, kısa süre içerisinde pik yapıp büyüyen bir teknoloji. Ardından büyük bir düşüş eğilimine girmeye başladı. "Metaverse", “Meta” şirketinin etkinliği ile Ekim ayında yükselişe geçmişti. Ardından keskin bir düşüş görülmüştü. 2023 Ocak ayı ile beraber Metaverse kavramı tekrar yükselişe geçmeyi başardı.

  Metaverse’ün yaygınlaşması ile beraber öne çıkan şeyler arasında "Metaverse Evrenleri" yer alıyordu. Bununla beraber Metaverse coinlerde de bir değer artışı gözlemlenmişti. 2022 yılından sonra Metaverse, genel anlamda düşüş yaşadı. 2023 yılında ise bu düşüş devam etti. Yani şu anda “Metaverse” kavram olarak eski popülerliğini kaybetmiş durumda.

  Yatırımcılar, metaverse teknolojisinin başarılı olacağına yeterince inanmıyor

  Metaverse yatırımları şu anda minimal düzeyde. Risk sermayedarları, insanların bu tarafa olan ilgisinin azalmasından dolayı bu alana yatırım yapmıyor. Yatırımcılar da bu teknolojinin başarılı olacağını pek inanmamakta. Yani özetle insanlar bu alana risk sermaye yatırımı yapıyor.

  Financial Times'ta Metaverse konusu gündeme alındı. Ünlü muhabirlerinden “Jemima Kelly”, Metaverse hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kelly, modern dönemde risk yatırımı yapılacak olan alanın yapay zeka olduğunu vurguluyor. Yatırımların 2020’den 2022’ye bu alanda “%425” arttığı gözlemleniyor.

  Pek çok şirket, hatta "Meta" dahi Metaverse yatırımlarını azaltmış durumda. “Microsoft”, bu tür çalışmalara başladıktan birkaç ay sonra çalışmaları durdurmuştu. Meta şirketi ise çalışmaları yavaşlatma kararı almıştı. Ayrıca Reality Labs, 2022 yılında 13.7 milyar dolar zarar açıkladı. Bilindiği üzere bu şirket, “Meta Quest sanal gerçeklik” başlıklarını üretiyor.

  Bill Gates, bununla ilgili yaptığı açıklamada teknolojinin yenilikçi olmadığını savunuyor. Profesör “Dave Karpf” ise bu teknolojinin güzelliğinden bahsediyor. Karpf, buradaki sorunun insanların ilgisinin bu alana çekilememesi olduğu söyleniyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Gmail, Outlook E-postalarını Engellemeye Başladı: İşte Engellemenin Nedenleri!

  Gmail'in Outlook e-postalarını spam olarak işaretlemesi, kullanıcılar arasında karmaşaya yol açtı. İşte sorunun nedeni ve çözüm önerileri!

  Netflix'in Bilim Kurgu Dizisi "3 Cisim Kuralı" İzleyicileri Büyülüyor!

  Netflix'in dev bütçeli bilim kurgu dizisi "3 Cisim Kuralı", etkileyici görsel efektleri ve sürükleyici senaryosuyla izleyicileri büyülüyor. Çinli yazar Liu Cixin'in çok satan romanından uyarlanan dizi, insanlığın Dünya dışı zeki yaşam formlarıyla karşılaş

  Yeni iPad Pro Çıkışı Gecikti: İşte Gecikmenin Nedenleri!

  Apple, iPad Pro ve iPad Air modellerini mart ayında duyurmayı hedefliyordu. Ancak bu tabletlerin lansmanı, beklenenden daha geç bir tarihe ertelendi.

  Oyun Bilgisayarı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Oyun bilgisayarı, yüksek teknik standartlarıyla oyunculara hitap ediyor. Oynayacağınız oyun her ne olursa olsun ister PC ister laptop’ta, oyunu en iyi şekilde deneyimlersiniz.

  Metaverse Yatırımları Kesildi! Akıbeti Ne Olacak?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et