R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Metaverse

  Metaverse, tüm unsurlarıyla etkileşim içinde olunan, bir dizi cihaz kullanarak bağlanılan sanal bir dünyadır. Sanal gerçeklik gözlükleri ve etkileşime girmeyi sağlayacak diğer aksesuarlar aracılığıyla tamamen yeni bir dünyaya ışınlanmak gibi olacak.

  Metaverse terimi, 'Snow Crash' adlı 1992 tarihli bir romandan gelir ve üç boyutlu veya sanal çalışma alanlarının vizyonlarını tanımlamak için yerleşmiş bir terimdir. Dolayısıyla metaverse etkileşime girilebilen, dış gerçekliğe benzemek için yaratılmış sanal dünya anlamına gelir.

  Metaverse’in Sunabilecekleri Nelerdir?

  Facebook dahil pek çok şirketin dahil olduğu metaverse’in farklı konseptlere hitap edebileceği düşünülmekte. Buradaki fikir, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazlarıyla erişilebilen tamamen sanal bir evren yaratmaktır.

  Metaverse internetin bir sonraki büyük evrimsel sıçramasını sunabilir. Facebook gibi şirketler, sanal gerçeklik cihazlar kullanılarak ulaşılan bir geleceğe erken konseptler oluşturmaya başladı.

  Facebook’un Metaverse’i

  Facebook veya yeni adıyla Meta, metaverse'in, gerçek fiziksel dünya kadar çok fırsat sunabileceğini umuyor. Metaverse’e giren kullanıcılar, sanal dünyadaki şehrin sokaklarında yürüyebilir ve mağazalardan sanal giysiler, sanal arabalar ve hatta sanal bir arazi bile satın alabilir. 

  Metaverse’in sunduğu en büyük konsept, diğer insanların sanal avatarlarıyla etkileşim kurabilmek olacak. Ayrıca herkesin evden bağlanan sanal bir ofisi paylaştığı ve toplantıya hazırlanma konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı iş toplantıları gibi pratik uygulamalar da bulunacak. 

  Metaverse’te Çalışmak

  Metaverse, gerçek parayla satın alınabilen veya sunulan etkileşimler ile bir şekilde para kazanılabilen bir tür sanal para birimi sayesinde kendi ekonomisine sahip olabilir. Hatta ilerleyen yıllarda gerçek dünyadaki insanlar için istihdam bile yaratılabilir. Örneğin bazı insanlar metaverse’te sanal mağaza yöneticisi, moda tasarımcısı veya yapı mimarı olabilir.

  Metaverse Ne Zaman Gerçek Olacak?

  Metaverse halihazırda inşa edilmeye başlanan bir kavramdır. Eskiden Facebook olarak bilinen Meta şirketi, yeni fikrini sundu ve gerçeğe dönüştürmek için büyük yatırımlar yaptığını duyurdu. Ancak diğer şirketlerin bunu mümkün kılan teknolojileri yaratma çabası ne kadar ileri gidecek?

  Günümüz teknolojisi bu konsepti gerçeğe dönüştürebilecek teknolojiye sahip değil. Sanal evrenin içindeymiş gibi hareket etmeyi sağlayan sanal gerçeklik cihazları henüz yaygın değil ve tasarım açısından da tüm altyapı eksik. Önümüzdeki birkaç yıl içinde sanal gerçekliğe bağlamaya çalışan yeni cihazların piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

  Bu nedenle, etkileşimde bulunabilecek bir metaverse tabanına bağlanabilmek çok zor. Hala bu sanal evrenin ve bağlanmamızı mümkün kılacak teknolojinin geliştirilmesini beklemek gerekiyor. Ayrıca bu teknolojinin herkes için uygun maliyetli hale geldiğinden emin olunmalı.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Metaverse
  Metaverse Metaverse

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et