R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel Ürünlerine Zam Geliyor!

  Global ekonomideki daralmalar teknoloji devlerini de olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Ürünlerine önemli yüzdelerde zam açıklamaları yapan teknoloji devleri arasına Intel’de girmeye hazırlanıyor. Şirket, artan maliyetleri gerekçe göstererek ürünlerinde %20 seviyelerinde bir zam uygulamayı hedefliyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  31.07.2022 15:49 2049 2 dk okuma süresi
  Intel Ürünlerine Zam Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji sektöründe, global ekonomideki daralmalara bağlı olarak tüketicinin düşen alım gücünün olumsuz etkileri 2022’nin 2.çeyreğinde fazlasıyla kendisini gösterdi. Belli başlı bazı teknoloji devleti kar açıklarken, bazı şirketler ise oldukça olumsuz bir mali dönemi geride bıraktı. 2022 yılının 2.çeyreğine ilişkin mali raporlarının açıklandığı dönemde Intel’de söz konusu döneme dair mali raporlarını kamuoyuna sundu. Ancak Apple, Microsoft ve Tesla gibi teknoloji devleti karlarını büyütmeye devam ederken Intel cephesinde olumsuz bir tablo ortaya çıktı. Beklenenden daha kötü bir performansı 2022 yılının 2.çeyreğinde ortaya koyan şirketten bir kötü haber daha geldi.

  Intel, kötü geçen mali dönemin ardından artan maliyetler dolayısıyla da ürünlerinde fiyat artışı yapmaya karar verdi.

  Intel Ürünlerine %20 Zam

  Intel

  Donanım teknolojileri alanında özellikle yaşanan ciddi çip krizi ile birlikte başlayan bir fiyat artışı söz konusuydu. Donanım ürünlerinin üretiminde kullanılan “bileşenler” ve yanı sıra “döküm işlemleri” konusunda ciddi maliyet artışları da teknoloji devletini zora sokuyor. Özellikle 2022 yılında ciddi seviyede yaşanan fiyat artışları doğal olarak firmaların ürünlerindeki üretim maliyetlerini de arttırarak, bunun fiyata yansımasının kaçınılmaz olmasına neden oluyor. Bu çerçevede Intel, artan üretim maliyetlerini karşılayamadığı için 2022 yılının 3.çeyrek mali döneminden başlayacak şekilde “son kullanıcı” ve “veri merkezi” hizmetlerine ilişkin ürünlerinin fiyatında artış gerçekleştirecek.

  Ağırlıklı olarak son kullanıcı cephesini etkileyecek söz konusu fiyat artışlarının %20 seviyelerine kadar ulaşması bekleniyor. Ancak tüm ürünlerde %20’ye varan bir artış söz konusu olmayacak. Ortaya çıkan bilgilere göre Intel tarafından “üretici ortakları” ile söz konusu fiyat artışı konusunda bilgilendirme gerçekleştirildi. 

  2022’nin 3.çeyrek mali döneminden itibaren geçerli olacak söz konusu Intel ürünlerine zam, doğrudan tüketiciye yansıyacak. Bununla birlikte söz konusu uygulanacak zammın Intel’in Pazar satış rakamlarındaki etkisi ise Eylül ayı sonu, Ekim ortası itibariyle açıklanacak Intel 2022 3.çeyrek mali raporlarıyla ortaya çıkacak.

  Intel Çip

  Yaşanan çip krizi ve yanı sıra kripto para madenciliğinin piyasaya uyguladığı ağır baskının çözümlenmiş olması özellikle “ekran kartı” ve “DRAM” ürünlerinde fiyat ortalamalarının hayli düşmesini sağlamıştı. Ancak Intel ve hatta öncesinde “TSMC” tarafından alınan zam kararları, tüketicinin söz konusu indirimlerden etkili bir şekilde yararlanamamasına neden oluyor.

  Intel’in yeni zam kararı hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'ın Sesli Mesajları Yazıya Döken Yeni Özelliği Android'e Geliyor!

  WhatsApp, sesli mesajları yazıya çevirme özelliğini Android'e getiriyor. İşitme engelliler ve gürültülü ortamlarda kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

  WhatsApp'a Canlı Çeviri Özelliği Geliyor!

  WhatsApp, kullanıcıların farklı dillerdeki mesajları anında çevirmesini sağlayan Canlı Çeviri özelliğini tanıttı. Dil engelleri artık sorun olmayacak.

  Microsoft, Xbox Game Pass Abonelik Ücretlerine Büyük Zam Geliyor!

  Microsoft, Xbox Game Pass abonelik ücretlerine zam yapıyor. Game Pass Ultimate, PC Game Pass ve Core için yeni fiyatlar 10 Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek.

  iPhone'lar’a iOS 17.5.2 Güncellemesi Geliyor!

  Apple, iOS 17.5.2 güncellemesini yakında yayınlayacak. Bu güncelleme, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerine odaklanacak.

  Intel Ürünlerine Zam Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et