R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ekran Kartı Alacaklar Müjde: AMD ve Nvidia'da Fiyatlar Düşüyor

  Nvidia ve AMD ekran kartı fiyatları Nisan'da düşmeye devam etti. İşte AMD ve Nvidia cephesinde yaşanacak yeni gelişmeler.

  Omer Dursun Omer Dursun 19.04.2022 12:35 215 2 dk okuma süresi
  Ekran Kartı Alacaklar Müjde: AMD ve Nvidia'da Fiyatlar Düşüyor
  Son Düzenleme:

  Ekran kartı fiyatları Nisan ayı boyunca iyileşmeye devam ediyor. Üç hafta öncesine kıyasla AMD GPU fiyatları ortalama yüzde 13, Nvidia GPU'ları ise yüzde 6 düştü. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Nvidia'nın GPU fiyat düşüş hızının yavaşladığı hemen belli oluyor.

  Nvidia ekran kartı fiyatlandırma eğrisi Nisan ayında yeniden düzlüğe giriyor gibi görünüyor. Kaynak, bunun "hızlı fiyat indirimlerinin artık sona erdiğinin" bir göstergesi olabileceğini söylüyor. Fakat bu tür arz/talep fiyatlandırma eğrileri her zaman düzgün veya kolay tahmin edilebilir değildir.

  AMD ve Nvidia'da fiyatlar ne durumda?

  3D Center'ın önceki rakamları, hem Nvidia hem de AMD GPU'larının Mart sonunda MSRP'nin (tavsiye edilen perakende satış fiyatı) yaklaşık yüzde 25 üzerinde olduğunu gösterdi. 

  Fakat Nvidia ve AMD tarafında işler artık değişti. Her ikisi de Mart sonundaki MSRP'nin yüzde 25'inden sonra, Nvidia GPU'ları MSRP'nin yüzde 19 ve AMD GPU'ları ise artık MSRP'nin ortalama yüzde 12 kadar üzerinde.

  Kaynak site Almancadır ve ortalama fiyatlandırma ve bulunabilirlik çizelgelerini hesaplamak için ülkedeki bir dizi mağazayı dikkate alır. 

  Bu yüzden Almanya'dan gelen sonuçlar ile ilgili bir diğer not, GeForce RTX 3090 Ti ekran kartını içermemesi. Aslında RTX 3090 Ti modelleri piyasaya sürüldü ve tedarik sorunlarına yol açmadan liste fiyatından kullanıma sunuldu. 

  Liste fiyatı yeterince düşük değil ve Computex geliyor

  GPU fiyatlandırması, yenileme döngüsünün bu noktasında normalde MSRP'nin %10 ila %20 altında olmalıydı. AMD'nin Radeon RX 6000 serisini yılın ilerleyen aylarında Radeon RX 7000 lansmanı için hazırlanmadan önce son bir yenileme yapacağını düşünüyoruz. 

  Yeni nesil ekran kartlarını beklemek oldukça kolay olduğundan, GPU yenileme döngüsünde bu sefer normalde yalnızca makul fiyat indirimleriyle alıcıları cezbedecektir. 

  Bununla birlikte Nvidia'nın fiyat düşüşü Mayıs ayının başında değişmezse, GPU'lar MSRP'ye göre yüzde 13 oranında değer kazanacak. Fakat AMD'nin fiyat düşüşü değişmezse, Mayıs ayı başındaki ortalama fiyat MSRP ile aynı seviyede olacak.

  Kripto para birimi değerlemeleri, artık GPU fiyatlandırmasından büyük ölçüde ayrışmış gibi görünüyor ve bu da oyuncuları sevindiriyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  R10.Net davetiyesiz üyelik kısa süreliğine tekrar aktif!

  R10.Net Webmaster forumu davetiye kodu olmayan kişilere manuel onay ile üyelik dağıtıyor. R10.net webmaster forumuna kayıt olmak için haberimizin detaylarına bakabilirsiniz.

  Apple'dan Heyecanlandıran Hamle: iPad ve HomePod Bir Arada!

  Apple, yeni bir akıllı ev cihazını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. iPad ve HomePod'dan birkaç özelliği içinde barındıracak bu yeni ürünün çıkış tarihi de merak konusu oldu.

  Elif 1020

  Elon Musk, Bot Hesap İddialarıyla İlgili Olarak Twitter CEO'sunu Tartışmaya Davet Ediyor

  Elon Musk, Twitter CEO'sunu herkesin önünde bot hesap konusunu tartışmaya davet etti. İşte Elon Musk ve Twitter arasındaki anlaşmazlıkta son gelişmeler!

  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak

  Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş çerçevesinde Facebook ve Instagram Rusya'da yasaklandı. Bu gelişmenin ardından Telegram kullanımı ciddi oranda artış gösterdi.

  Ekran Kartı Alacaklar Müjde: AMD ve Nvidia'da Fiyatlar Düşüyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et