R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ekran Kartı Alacaklar Müjde: AMD ve Nvidia'da Fiyatlar Düşüyor

  Nvidia ve AMD ekran kartı fiyatları Nisan'da düşmeye devam etti. İşte AMD ve Nvidia cephesinde yaşanacak yeni gelişmeler.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  19.04.2022 12:35 849 2 dk okuma süresi
  Ekran Kartı Alacaklar Müjde: AMD ve Nvidia'da Fiyatlar Düşüyor
  Son Düzenleme:

  Ekran kartı fiyatları Nisan ayı boyunca iyileşmeye devam ediyor. Üç hafta öncesine kıyasla AMD GPU fiyatları ortalama yüzde 13, Nvidia GPU'ları ise yüzde 6 düştü. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Nvidia'nın GPU fiyat düşüş hızının yavaşladığı hemen belli oluyor.

  Nvidia ekran kartı fiyatlandırma eğrisi Nisan ayında yeniden düzlüğe giriyor gibi görünüyor. Kaynak, bunun "hızlı fiyat indirimlerinin artık sona erdiğinin" bir göstergesi olabileceğini söylüyor. Fakat bu tür arz/talep fiyatlandırma eğrileri her zaman düzgün veya kolay tahmin edilebilir değildir.

  AMD ve Nvidia'da fiyatlar ne durumda?

  3D Center'ın önceki rakamları, hem Nvidia hem de AMD GPU'larının Mart sonunda MSRP'nin (tavsiye edilen perakende satış fiyatı) yaklaşık yüzde 25 üzerinde olduğunu gösterdi. 

  Fakat Nvidia ve AMD tarafında işler artık değişti. Her ikisi de Mart sonundaki MSRP'nin yüzde 25'inden sonra, Nvidia GPU'ları MSRP'nin yüzde 19 ve AMD GPU'ları ise artık MSRP'nin ortalama yüzde 12 kadar üzerinde.

  Kaynak site Almancadır ve ortalama fiyatlandırma ve bulunabilirlik çizelgelerini hesaplamak için ülkedeki bir dizi mağazayı dikkate alır. 

  Bu yüzden Almanya'dan gelen sonuçlar ile ilgili bir diğer not, GeForce RTX 3090 Ti ekran kartını içermemesi. Aslında RTX 3090 Ti modelleri piyasaya sürüldü ve tedarik sorunlarına yol açmadan liste fiyatından kullanıma sunuldu. 

  Liste fiyatı yeterince düşük değil ve Computex geliyor

  GPU fiyatlandırması, yenileme döngüsünün bu noktasında normalde MSRP'nin %10 ila %20 altında olmalıydı. AMD'nin Radeon RX 6000 serisini yılın ilerleyen aylarında Radeon RX 7000 lansmanı için hazırlanmadan önce son bir yenileme yapacağını düşünüyoruz. 

  Yeni nesil ekran kartlarını beklemek oldukça kolay olduğundan, GPU yenileme döngüsünde bu sefer normalde yalnızca makul fiyat indirimleriyle alıcıları cezbedecektir. 

  Bununla birlikte Nvidia'nın fiyat düşüşü Mayıs ayının başında değişmezse, GPU'lar MSRP'ye göre yüzde 13 oranında değer kazanacak. Fakat AMD'nin fiyat düşüşü değişmezse, Mayıs ayı başındaki ortalama fiyat MSRP ile aynı seviyede olacak.

  Kripto para birimi değerlemeleri, artık GPU fiyatlandırmasından büyük ölçüde ayrışmış gibi görünüyor ve bu da oyuncuları sevindiriyor. 

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Drive’daki Hata Pahalıya Patlayabilir: Büyük Veri Kayıpları Yaşanıyor!

  Google Drive'daki bir hata, bazı kullanıcıların birkaç ay içinde kaydettikleri dosyaların kaybolmasına yol açıyor. Veri kaybıyla ilgili açıklama bekleniyor!

  Google Drive Tablet ve Katlanabilir Telefonlar İçin Güncellendi: İşte Detaylar!

  Google Drive'ın son güncellemesi, Android tabanlı tablet ve katlanabilir telefon kullanıcıları için heyecan verici yeni özellikler sunuyor.

  Exxen Üyelik Ücretlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  Exxen, yeni sezona giriş yapmasıyla birlikte abonelik ücretlerinde artışa gitti. Aynı zamanda ExxenSpor paketinin fiyatlarında da yükselme yaşandı.

  Oppo Pad Air 2 Tanıtıldı: Yenilikçi Tasarım ve Özelliklerle Dolu Bir Tablet Geliyor!

  Yeni Oppo Pad Air 2, etkileyici özellikleri ve uygun fiyatıyla tablet piyasasında fırtına gibi esebilir. Cihaz, MediaTek işlemcisi ile dikkat çekiyor.

  Ekran Kartı Alacaklar Müjde: AMD ve Nvidia'da Fiyatlar Düşüyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et