R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!

  Apple 5G teknolojisi üzerinden sürdürdüğü çalışmaları ile Ericsson ile karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmadan zarar gören Apple'a mahkeme tarafından satış yasağı getirildi.

  Elif Elif 14.07.2022 17:49 1328 2 dk okuma süresi
  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!
  Son Düzenleme:

  Önümüzdeki yılların en büyük teknolojilerinden birisi olarak görülen 5G teknolojisi aynı zamanda bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Şirketler arasında meydana gelen yasal mücadeleler yeni yasakları da beraberinde getiriyor. Oppo tarafından atılan adımların, Nokia’nın 5G teknolojisini baltaladığı iddia edilmişti. Bu iddiaların kanıtlanmasının ardından Almanya’da Oppo’ya yasaklama kararı çıkarıldı. Henüz bu durumun yankıları devam ederken bir haber de Apple cephesinden geldi. 

  Kolombiya’da Apple Ürünleri Yasaklandı

  Apple 3G ve 4G teknolojisinde Ericsson teknolojilerini kullanmaya devam ediyor. Bu süreçte İsveçli firma için patent ücreti ödemeye de devam ettiği öğrenildi. Ancak yeni 5G teknolojisi için çalışmaları hızlandıran Apple bu sefer şirkete ödeme yapmak istemediğini açıkladı. Apple ödeme yapmama bahanesi olarak ise şirketin patent ücretlerinin yüksek olmasını gösterdi. Hatta bu konuda bir dava süreci de başlattı. Apple’ın mücadelesine Ericsson’da yanıt verdi ve sonucunda karşılıklı yargı süreci başladı. Dava sürecinin uzun zamandır devam ettiği bilinirken Apple Kolombiya’da büyük zarar yaşadı. 

  Apple’a Büyük Şok!

  Kolombiya mahkemesi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Apple haksız bulundu. Verilen büyük cezaya göre 5G destekli olarak üretilen iPhone ve iPad modellerinin artık Kolombiya sınırları içerisinde satılması yasaklandı. 

  Ülke genelinde bulunan mağazalar, perakendeler, ticaret platformları Apple yasağı hakkında uyarılmaya başlandı. Kolombiya mahkemesi bununla da sınırlı kalmayarak ülke genelinde Apple’ın farklı taktikler geliştirerek satış yasağını delme ihtimaline karşı da tedbirler aldığını açıkladı. Apple yaşadığı gelir kaybının karşılanması için yeniden mahkemeye başvurarak Ericsson’a ABD üzerinden tazminat davası açtığını duyurdu. 

  Dava süreci sadece Kolombiya’da devam etmiyor. Farklı ülkeler üzerinden de gerilimin sürdüğü öğrenildi. Apple’ın bu hamlesi tehlikeli bulundu çünkü başka ülkelerde de davayı kaybetmesi durumunda yeni satış engelleri ile karşılaşması mümkün. Bu yasak dev teknoloji şirketinin hanesine büyük bir kayıp olarak yazıldı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Cook, Serve, Delicious! 3?! Sistem Gereksinimleri

  Cook, Serve, Delicious! 3?! epey uğraştırıcı bir restoran simülasyonu oyunudur. Oyunu oynamak için minimum sistem gereksinimlerini karşılamalısınız. Cook, Serve, Delicious! 3?! sistem gereksinimleri nelerdir? Hemen öğrenin.

  Samsung Galaxy Buds 2 Pro Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

  Samsung Galaxy Buds 2 Pro kulaklıklar için ön sipariş kampanyası başladı. 26 Ağustos’tan itibaren satışları başlayacak olan kulaklıkların Türkiye fiyatı da belli oldu.

  Dev bataryalı Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

  Çin üretimindeki yeni tablet Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı. Xiaomi Pad 5 Pro, 10.000 mAh batarya ve 12.4 inç ekrana sahip. Bu yeni modelde birçok özellik üzerinde iyileştirmeler yapıldığı söyleniyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 4 ve Z Fold 4 için ön sipariş kampanyası!

  Samsung, Galaxy Z Flip 4 ve Z Fold 4 için ön sipariş kampanyası başlattı. Samsung kullanıcılara bu müjdeli haberi Unpacked 2022 adlı tanıtım etkinliğinde verdi.

  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et