R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!

  Apple 5G teknolojisi üzerinden sürdürdüğü çalışmaları ile Ericsson ile karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmadan zarar gören Apple'a mahkeme tarafından satış yasağı getirildi.

  Ecem Ecem 14.07.2022 17:49 1426 2 dk okuma süresi
  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!
  Son Düzenleme:

  Önümüzdeki yılların en büyük teknolojilerinden birisi olarak görülen 5G teknolojisi aynı zamanda bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Şirketler arasında meydana gelen yasal mücadeleler yeni yasakları da beraberinde getiriyor. Oppo tarafından atılan adımların, Nokia’nın 5G teknolojisini baltaladığı iddia edilmişti. Bu iddiaların kanıtlanmasının ardından Almanya’da Oppo’ya yasaklama kararı çıkarıldı. Henüz bu durumun yankıları devam ederken bir haber de Apple cephesinden geldi. 

  Kolombiya’da Apple Ürünleri Yasaklandı

  Apple 3G ve 4G teknolojisinde Ericsson teknolojilerini kullanmaya devam ediyor. Bu süreçte İsveçli firma için patent ücreti ödemeye de devam ettiği öğrenildi. Ancak yeni 5G teknolojisi için çalışmaları hızlandıran Apple bu sefer şirkete ödeme yapmak istemediğini açıkladı. Apple ödeme yapmama bahanesi olarak ise şirketin patent ücretlerinin yüksek olmasını gösterdi. Hatta bu konuda bir dava süreci de başlattı. Apple’ın mücadelesine Ericsson’da yanıt verdi ve sonucunda karşılıklı yargı süreci başladı. Dava sürecinin uzun zamandır devam ettiği bilinirken Apple Kolombiya’da büyük zarar yaşadı. 

  Apple’a Büyük Şok!

  Kolombiya mahkemesi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Apple haksız bulundu. Verilen büyük cezaya göre 5G destekli olarak üretilen iPhone ve iPad modellerinin artık Kolombiya sınırları içerisinde satılması yasaklandı. 

  Ülke genelinde bulunan mağazalar, perakendeler, ticaret platformları Apple yasağı hakkında uyarılmaya başlandı. Kolombiya mahkemesi bununla da sınırlı kalmayarak ülke genelinde Apple’ın farklı taktikler geliştirerek satış yasağını delme ihtimaline karşı da tedbirler aldığını açıkladı. Apple yaşadığı gelir kaybının karşılanması için yeniden mahkemeye başvurarak Ericsson’a ABD üzerinden tazminat davası açtığını duyurdu. 

  Dava süreci sadece Kolombiya’da devam etmiyor. Farklı ülkeler üzerinden de gerilimin sürdüğü öğrenildi. Apple’ın bu hamlesi tehlikeli bulundu çünkü başka ülkelerde de davayı kaybetmesi durumunda yeni satış engelleri ile karşılaşması mümkün. Bu yasak dev teknoloji şirketinin hanesine büyük bir kayıp olarak yazıldı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi 13 Serisinin Fiyatı Belli Oldu! İşte Xiaomi 13 ve 13 Pro!

  Xiaomi, 1 Aralık'ta gerçekleştireceği Xiaomi 13 serisi tanıtımını ertelemişti. Erteleme kararı eski Çin devlet başkanının hayatını kaybetmesi nedeniyle alınmıştı. Yeni lansmanın tarihi ne zaman açıklanmasa da Xiaomi 13 ve 13 Pro fiyatı sızdırıldı.

  DJI’dan Yeni Drone Geliyor! İşte DJI Mini 3 Özellikleri ve Fiyatı!

  DJI, kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü DJI Mini 3 Pro modelinin standart versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni drone modeli DJI Mini özellikleri ve fiyatı da ortaya çıktı.

  Redmi Note 12 Pro 4G Özellikleri Ortaya Çıktı!

  Redmi, 2022 Ekim ayında piyasaya sürdüğü 5G varyantlı Redmi Note 12 Pro modeline 4G varyantını da getiriyor. İşte piyasaya çıkış tarihi henüz açıklanmayan Redmi Note 12 Pro 4G özellikleri ve fiyatı!

  2022 Yılının En İyi Android Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  Google Play, 2022 yılının en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. Yayınlanan listede kullanıcılar tarafından beğenilen uygulama ve oyunlar yer aldı.

  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et