R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!

  Apple 5G teknolojisi üzerinden sürdürdüğü çalışmaları ile Ericsson ile karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmadan zarar gören Apple'a mahkeme tarafından satış yasağı getirildi.

  Ecem
  Ecem R10 Editörü
  14.07.2022 17:49 1815 2 dk okuma süresi
  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!
  Son Düzenleme:

  Önümüzdeki yılların en büyük teknolojilerinden birisi olarak görülen 5G teknolojisi aynı zamanda bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Şirketler arasında meydana gelen yasal mücadeleler yeni yasakları da beraberinde getiriyor. Oppo tarafından atılan adımların, Nokia’nın 5G teknolojisini baltaladığı iddia edilmişti. Bu iddiaların kanıtlanmasının ardından Almanya’da Oppo’ya yasaklama kararı çıkarıldı. Henüz bu durumun yankıları devam ederken bir haber de Apple cephesinden geldi. 

  Kolombiya’da Apple Ürünleri Yasaklandı

  Apple 3G ve 4G teknolojisinde Ericsson teknolojilerini kullanmaya devam ediyor. Bu süreçte İsveçli firma için patent ücreti ödemeye de devam ettiği öğrenildi. Ancak yeni 5G teknolojisi için çalışmaları hızlandıran Apple bu sefer şirkete ödeme yapmak istemediğini açıkladı. Apple ödeme yapmama bahanesi olarak ise şirketin patent ücretlerinin yüksek olmasını gösterdi. Hatta bu konuda bir dava süreci de başlattı. Apple’ın mücadelesine Ericsson’da yanıt verdi ve sonucunda karşılıklı yargı süreci başladı. Dava sürecinin uzun zamandır devam ettiği bilinirken Apple Kolombiya’da büyük zarar yaşadı. 

  Apple’a Büyük Şok!

  Kolombiya mahkemesi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Apple haksız bulundu. Verilen büyük cezaya göre 5G destekli olarak üretilen iPhone ve iPad modellerinin artık Kolombiya sınırları içerisinde satılması yasaklandı. 

  Ülke genelinde bulunan mağazalar, perakendeler, ticaret platformları Apple yasağı hakkında uyarılmaya başlandı. Kolombiya mahkemesi bununla da sınırlı kalmayarak ülke genelinde Apple’ın farklı taktikler geliştirerek satış yasağını delme ihtimaline karşı da tedbirler aldığını açıkladı. Apple yaşadığı gelir kaybının karşılanması için yeniden mahkemeye başvurarak Ericsson’a ABD üzerinden tazminat davası açtığını duyurdu. 

  Dava süreci sadece Kolombiya’da devam etmiyor. Farklı ülkeler üzerinden de gerilimin sürdüğü öğrenildi. Apple’ın bu hamlesi tehlikeli bulundu çünkü başka ülkelerde de davayı kaybetmesi durumunda yeni satış engelleri ile karşılaşması mümkün. Bu yasak dev teknoloji şirketinin hanesine büyük bir kayıp olarak yazıldı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile iPhone'lara Yeni Emojiler Geliyor: İşte Gelecek Emojiler!

  iOS 18'in yeni emojileri duyuruldu! Göz altı torbaları olan yüz, parmak izi ve daha fazlasıyla mesajlaşmalarınızı renklendirecek yeni emojiler geliyor.

  Poco F6 ve Poco F6 Pro Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Merakla beklenen Poco F6 ve F6 Pro tanıtıldı. Güçlü özellikler, üstün performans ve rekabetçi fiyatlarla dikkat çeken bu telefonların tüm detaylarını öğrenin.

  e-Devlet Uygulamasına Kaza Tutanağı Özelliği Eklendi: İşte Kullanımı ve Detayları!

  e-Devlet'e kaza tutanağı özelliği geldi. e-Devlet kaza tutanağı ile internette tutanak oluşturabilir ve sigorta işlemlerini kolayca tamamlayabilirsiniz.

  iPhone 16 Pro ve Pro Max: İki Yeni Kamera ile Geliyor!

  iPhone 16 Pro ve Pro Max, iki yeni kamera sensörü ile geliyor. 48MP Sony IMX903 sensörlü bu yeni modeller, gelişmiş fotoğraf özellikleriyle piyasaya sürülecek.

  Apple'a Büyük Şok: iPhone 12 ve iPhone 13 Modelleri Yasaklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et