R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!

  Apple, yapay zeka eğitimine her gün milyonlarca dolar ayırarak bu alanda büyük bir yatırım yapıyor. Söylentilere göre şirketin geliştirdiği Ajax adlı dil modeli, ChatGPT'ye kıyasla daha ileri kapasitede!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  07.09.2023 18:24 1833 1 dk okuma süresi
  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!
  Son Düzenleme:

  Apple, teknoloji devlerinden biri olmasına rağmen yapay zeka konusunda geride kalmış gibi görünüyordu. Ancak son raporlara göre şirket, bu alanda büyük yatırımlar yapıyor. Her gün milyonlarca doların bu alana harcandığı belirtiliyor. Şirketin çeşitli yapay zeka modelleri üzerinde çalışan ekipleri bulunuyor.

  ‘Temel Modeller’ ve Siri

  Apple'ın diyalogsal yapay zeka üzerindeki çalışmalarını yürüten birimi ‘Temel Modeller’ olarak adlandırılıyor. Bu birimde eski Google mühendislerinin de yer aldığı 16 kişilik bir ekip bulunuyor. Apple'ın 2018'de Siri'yi daha ileri taşımak için işe aldığı yapay zeka başkanı John Giannandrea bu ekibi yönetiyor.

  Apple sadece ‘Temel Modeller’ ile sınırlı kalmıyor. Şirkette, Görsel Zeka birimi tarafından bir görüntü oluşturma modeli üzerinde çalışılıyor. Ayrıca metin ve görsel içerikleri tanıyabilen ‘çok modlu yapay zeka’ üzerinde de araştırmalar devam ediyor. Bu yapay zeka modelleri, Siri'nin performansını artırmaktan AppleCare ile müşteri ilişkilerini geliştirmeye kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

  Apple'ın En Gelişmiş Dil Modeli: Ajax GPT

  Apple’ın Ajax GPT adında bir dil modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu model, ‘200 milyardan fazla parametre’ üzerinde eğitiliyor ve OpenAI'nin GPT-3.5 modelinden daha gelişmiş olduğu belirtiliyor. Bu modelin şirket içerisinde kullanıldığı ve dışa kapalı tutulduğu iddia ediliyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  Yapay Zeka, Prostat Kanserini Tespit Etti: Doktorları Geride Bıraktı!

  Yapay zeka, MR taramalarında prostat kanserini tespit etmede radyologlardan daha başarılı çıktı. Bu gelişme, gereksiz biyopsileri azaltarak iş yükünü hafifletecek.

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Gram altın kaç TL? 14 Haziran Dolar, Euro, Sterlin ne kadar?

  Gram altın, 14 Haziran 2024 tarihinde güne yükselişle başladı ve 2.420 TL seviyesine ulaştı. Dolar 32,63 TL, Euro ise 34,94 TL'den işlem görüyor. Ons altın ise 2.311 dolar seviyesinde seyrediyor. İşte güncel altın ve döviz kuru fiyatları ve piyasalardaki

  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et