R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!

  Apple, yapay zeka eğitimine her gün milyonlarca dolar ayırarak bu alanda büyük bir yatırım yapıyor. Söylentilere göre şirketin geliştirdiği Ajax adlı dil modeli, ChatGPT'ye kıyasla daha ileri kapasitede!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  07.09.2023 18:24 1742 1 dk okuma süresi
  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!
  Son Düzenleme:

  Apple, teknoloji devlerinden biri olmasına rağmen yapay zeka konusunda geride kalmış gibi görünüyordu. Ancak son raporlara göre şirket, bu alanda büyük yatırımlar yapıyor. Her gün milyonlarca doların bu alana harcandığı belirtiliyor. Şirketin çeşitli yapay zeka modelleri üzerinde çalışan ekipleri bulunuyor.

  ‘Temel Modeller’ ve Siri

  Apple'ın diyalogsal yapay zeka üzerindeki çalışmalarını yürüten birimi ‘Temel Modeller’ olarak adlandırılıyor. Bu birimde eski Google mühendislerinin de yer aldığı 16 kişilik bir ekip bulunuyor. Apple'ın 2018'de Siri'yi daha ileri taşımak için işe aldığı yapay zeka başkanı John Giannandrea bu ekibi yönetiyor.

  Apple sadece ‘Temel Modeller’ ile sınırlı kalmıyor. Şirkette, Görsel Zeka birimi tarafından bir görüntü oluşturma modeli üzerinde çalışılıyor. Ayrıca metin ve görsel içerikleri tanıyabilen ‘çok modlu yapay zeka’ üzerinde de araştırmalar devam ediyor. Bu yapay zeka modelleri, Siri'nin performansını artırmaktan AppleCare ile müşteri ilişkilerini geliştirmeye kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

  Apple'ın En Gelişmiş Dil Modeli: Ajax GPT

  Apple’ın Ajax GPT adında bir dil modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu model, ‘200 milyardan fazla parametre’ üzerinde eğitiliyor ve OpenAI'nin GPT-3.5 modelinden daha gelişmiş olduğu belirtiliyor. Bu modelin şirket içerisinde kullanıldığı ve dışa kapalı tutulduğu iddia ediliyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  WhatsApp Yenilikleri Devam Ediyor: Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Paylaşımı Kolaylaşacak!

  WhatsApp artık fotoğraf ve video paylaşımlarınızı varsayılan olarak yüksek kalitede yapmanıza olanak tanıyor.

  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et