R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPadOS 16 Tanıtıldı! İşte WWDC Etkinliğinde Duyurulan iPadOS Özellikleri

  WWDC 2022 etkinliği kapsamında Apple, iOS 16 sürümünün yanı sıra iPad modelleri için gelecek iPadOS sürümünü de açıkladı. iPadOS özellikleri ve iPadOS alacak modeller belli oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.06.2022 03:51 2899 4 dk okuma süresi
  iPadOS 16 Tanıtıldı! İşte WWDC Etkinliğinde Duyurulan iPadOS Özellikleri
  Son Düzenleme:

  Apple, tablet bilgisayar piyasasının en güçlü serisi iPad için iPadOS mobil işletim sisteminin yeni sürümünü de WWDC etkinliğinde tanıttı. Şirket iPadOS’u ilk kez 2019’da iPad modellerinde kullanmaya başlamıştı.

  iPadOS 16 Özellikleri Neler?

  Apple’nin “iPadOS 16” olarak isimlendirdiği yeni iPadOS sürümü, iPad cihazlarının donanımsal yönden çok yaklaştığı taşınabilir bilgisayar modellerine yazılımsal olarak da yaklaşmasını sağlayacak. İPadOS 16 ile daha fazla fonksiyon kazanan iPad modellerinde özelleştirilebilir bir kullanım gerçekleştirilebilecek.

  İPadOS 16 versiyonunda, etkinlikte tanıtılan iOS 16 sürümünde yer alan pek çok özelliğe de yer verildi. iOS 16 sürümü için açıklanan Apple mesaj düzenleme, SharePlay, yenilenen Home(Ev) uygulaması, geliştirilmiş Apple ebeveyn denetimi gibi özellikler iPadOS 16’da yer alıyor.

  iPadOs 16’da uygulamaların bellek yetersizliği sorunu yaşamaları durumunda 16 GB kapasiteli “sanal bellek” desteği de olacak.

  iPadOS 16 Sürümünde FaceTime Daha Kullanışlı Olacak!

  İPadOS 16 ile birlikte artık iPad modellerinde FaceTime özelliği çok daha özgürce kullanılabilecek. Apple, kullanıcıların FaceTime kullanırken kolayca “sekme” paylaşımı yapabilmelerine olanak sağlıyor. Ayrıca kullanıcı oluşturulan sekmede katılımcıların hangi sekmeye baktığını da pratik bir şekilde takip edebilecek. Ayrıca katılımcılarda pratik bir şekilde kullanıcıya görmesini istediği bir sekmeyi ekleyebilecek.

  iPadOS 16 İCloud Paylaşılan Fotoğraflar Daha İşlevsel

  iPadOS ile birlikte iCloud “Paylaşılan Fotoğraf Arşivi” çok daha fonksiyonel hale geliyor. Kullanıcılar iCloud üzerinde “fotoğraf” veya “video” gibi içerikleri kolayca paylaşabilir. Ayrıca iCloud “Paylaşılan Fotoğraflar Arşivi” aynı anda 5 farklı kişiyle paylaşılabilecek. Hatta paylaşımda yer alan tüm katılımcılar fotoğraf veya videoları hangi katılımcı düzenlemiş/eklemiş olursa olsun kolayca görüntüleyebiliyor ve düzenleyebiliyor.

  iPad Ortak Çalışma Özelliği

  iPad’in işletim sistemi iPadOS’ta kurumsal çalışmalara yönelik pek çok özellik bulunuyor. Bu özelliklere iPadOS 16 ile birlikte “Ortak Çalışma” özelliği de geliyor. Kullanıcılar “sunum”, “not”, “Safari Grup Sekmesi” gibi pek çok detayı iMessage ile paylaşabiliyor. Böylelikle daha pratik ve daha verimli şekilde grup çalışması gerçekleştirilebiliyor.

  iPadOS 16 Çoklu Uygulama Desteği

  iPadOS 16 ile birlikte gelen “Sahne Yöneticisi” aracı sayesinde kullanıcılar çoklu uygulama kullanımını daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilecek. Kullanıcı, gelen yeni araç sayesinde uygulama “pencereleri” boyutlandırabilecek ve aynı anda çalışan uygulamaları tek ekranda bir arada görebilecek.

  Kullanıcılar sadece tek bir dokunuş ile uygulamalar arasında pratik şekilde geçiş yapabilecek. Ayrıca yapılacak çalışmaya yönelik olarak gerekli olan birden fazla uygulamayı kapsayan uygulama grupları oluşturulabilecek. Uygulama grupları daha sonra boyutlandırma ve yerleşim yönünden tekrar tekrar düzenlenebilecek.

  Bazı iPad Modellerine Ekran Aktarım Özelliği Geliyor

  İPadOS 16 ile birlikte belirli iPad modellerinde ekranı, harici ekrana aktarabilmek mümkün olacak. Özellikle yeni gelen “Sahne Yöneticisi” aracıyla birlikte daha geniş ekranda rahat bir çalışma deneyimi yakalanabilecek. Bu özellik iPad Pro ve iPad Air modelleri için tam “6K Çözünürlük” kalitesine kadar desteklenecek.

  Yeni iPad Ekran Mod Seçenekleri 

  iPad’e “Referans Modu” geliyor. Kullanıcılar bu modu aktif ettiklerinde “SDR” ve “HDR” video formatları ile birlikte sıkça tercih edilen renk standartlarına referans renk gösterme şansına sahip oluyor. Böylelikle renkleri baz alan tüm proje çalışmalarında iPad’i doğrudan değerlendirebilmek mümkün oluyor. Bu mod seçeneği iPad Pro 12.9 inç modeli için geçerli olacak. 

  Referans modu ile birlikte “Ekran Ölçeklendirme Modu” geliyor. Bu mod sayesinde iPad ekran ölçeklendirmesini kullanılan uygulamalara göre yeniden ölçeklendirerek, ekrana daha fazla şeyin sığması da sağlanabilecek.

   iPad’de Oyunlar Artık Daha Keyifli

  iPadOS 16 “SharePlay” aracı ile kullanıcılara arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamayı daha kolay hale getiriyor. Apple “Game Center” aracını destekleyen tüm “çok oyunculu” mobil oyunları SharePlay aracından yararlanarak, keyifli ve kaliteli bir şekilde birlikte oynanabiliyor. Ayrıca yeni nesil iPad modellerinin donanımsal performansına en iyi şekilde uyum sağlayabilecek özelliklere sahip. Böylelikle oyunların görüntü kalitesi çok daha etkileyici ve oyun performans daha fazla tatmin edici olacak.

  İPadOS 16 sürümüyle birlikte Apple’nin “Borsa”, “Memoji”, “Translate”, “Odak”, “Anımsatıcı”, “FaceTime Handoff” özelliği, “Notlar” ve “Spotlight” araçları da yenilenen özellik ve tasarımlarıyla gelecek.

  İPadOS 16 Güncellemesi Hangi iPad Modellerine Gelecek?

  Tanıtımı gerçekleştirilen iPadOS 16 sürümünün hangi iPad modellerine geleceği de belli oldu. iPadOs güncellemesi iPad’in Pro modellerinde kullanabilecek. İşte iPadOS 16 güncellemesi alacak iPad modeller;

    
  iPad8. Nesil
  iPad7. Nesil
  iPad6. Nesil
  iPad5. Nesil
  iPad Mini5. Nesil
  iPad Mini4. Nesil
  iPad Air4. Nesil
  iPad Air3. Nesil
  iPad Air2. Nesil
  iPad Pro5. Nesil
  iPad Pro4. Nesil
  iPad Pro3. Nesil
  iPad Pro2. Nesil
  iPad Pro1. Nesil

  İPadOS Ne Zaman Çıkacak?

  İPadOS 16 sürümünün özelliklerinin resmi tanıtımla açıklamasıyla birlikte yayın tarihi de belli oldu. Apple iPadOS 16 işletim sisteminin “Geliştirici Beta” versiyonunu WWDC 2022 etkinliğinin ardından yayınladı. Şu anda Apple’nin “Geliştirici Beta” kullanıcısı olan tüm uygun modellere sahip iPad sahipleri tarafından indirilebiliyor.

  Apple, iPadOS 16 Beta versiyonunu 2022 yılının Temmuz ayı itibariyle tüm uyumlu iPad model cihaz kullanıcıları için yayınlayacak.

  Apple’nin yeni iPadOS 16 sürümüyle gelecek yenilikleri beğendiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Steam, Tam 14 Milyon Oyuncuyu Dolandırmakla Suçlanıyor: İşte Detaylar!

  Steam, İngiltere'de 656 milyon poundluk dava ile karşı karşıya. Valve, pazar hakimiyetini kullanarak 14 milyon oyuncudan fazla ücret almakla suçlanıyor.

  macOS Sequoia Güncellemesi: İşte Safari'ye Gelecek Yenilikler!

  Apple'ın macOS Sequoia güncellemesi, Safari'ye yeni özellikler ekleyerek deneyimi geliştiriyor. Yenilikler arasında Öne Çıkanlar ve Video Görüntüleyici modları var.

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  iPadOS 16 Tanıtıldı! İşte WWDC Etkinliğinde Duyurulan iPadOS Özellikleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et