R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ChatGPT İnsansı gözükmek istemiyor: Dijital Fligran Geliyor

  ChatGPT'nin oldukça fazla 'insansı' bulunması amacından sapabileceği gibi tartışmalara sebep olmuştu. Open AI'den önlem geldi; cevapların ChatGPT tarafından yazıldığı belli olacak.

  Elif Topçu
  Elif Topçu R10 Editörü
  13.12.2022 15:20 3041 2 dk okuma süresi
  ChatGPT İnsansı gözükmek istemiyor: Dijital Fligran Geliyor
  Son Düzenleme:

  Günlerdir gündemden düşmeyen ChatGPT'de yeni gelişmeler yolda. ChatGPT'yi yaratıcısı OpenAI, 30 Kasım 2022'de yayınladı. ChatGPT temelde şiirler yazan, espriler yapan, sorularınıza cevap veren bir sohbet robotu. Yayınlandığı günden beri gerçekçiliğiyle dikkat çekse de cevaplarının doğruluğu da oldukça tartışma yaratmıştı. Şimdiyse yeni güncellemeleriyle oldukça konuşulacak gibi görünüyor. 

  Yapay zeka üzerine çalışan Open AI, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Firma, ChatGPT tarafından yazılan her türdeki yazıları insanların kullanmaması ve haksız rekabet olmaması için yazarının ChatGPT olduğunu belli edeceği bir sistem geliştiriyor. Şirket, bunu bir filigran aracılığıyla yapacağını belirtiyor.

  Peki nedir bu filigran?

  Filigran, sahtekarlığı önlemek amacıyla yapılır. Genelde banknotların üzerine gerçek olduklarını belli eden belli belirsiz yansımalar ve benzeri unsurlara verilen addır. Dijital ortamda kullanılan filigranlarsa görülmeyen veya çok az görülen ince izler, sinyallerdir. 

  ChatGPT'nin yapay zekaya ait olduğu belli olacak

  Yapay zekanın oluşturduğu yazıları, çevirileri, şiirleri ve hatta makaleleri dahi insanlar kendilerine aitmiş gibi kullanabiliyor. Emek hırsızlığı ve haksız rekabet oluşturan bu yönteme karşı pek çok tepki geldi. Tepkilerin odağındaki OpenAI, kullanıcılarını ve ChatGPT'yi korumak adına robotun vereceği cevapların kendisine ait olduğunu belli edecek. Bunun için firma, en akılcı yöntemin ise yazılara filigran eklemek olduğuna karar verdi.

  Eğer amacına ulaşırsa, ChatGPT'nin bu büyük başarısına gölge düşüren ciddi bir sorun engellenmiş olacak. Yenilik geldiğinde ne kadar başarılı olacağı ve işe yarayıp yaramayacağı tartışılmaya başlandı bile!

  Filigran kararı ne kadar etkili olacak?

  ChatGPT'ye filigran ekleme kararını duyuran OpenAI, şimdi de yeni tartışmaların odağında. Kimileri filigran eklemenin büyük bir önlem olacağını savunurken, kimileri de tek başına bilgi ve fikir hırsızlığı için yetersiz olacağı düşüncesinde. Eleştirilerin ne kadarının haklı, ne kadarının haksız çıkacağını yeni güncellemeyle birlikte hep beraber göreceğiz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  Hidrojenle Çalışan Bisiklet Geliyor: Elektrikli Bisikletlere Yeni Bir Alternatif!

  İsviçreli HydroRide, hidrojenle çalışan yakıt hücreli bisikletiyle elektrikli bisikletlere hızlı dolum ve çevre dostu bir alternatif sunuyor.

  Merakla Beklenen Uncharted 2 Filmi Geliyor!

  Uncharted serisinin devam filmi resmen duyuruldu. Tom Holland ve Mark Wahlberg'in başrolde olduğu Uncharted 2, yeni maceralarla sinemaseverlerle buluşacak.

  EA Sports FC 25 Geliyor: İşte Tüm Detaylar!

  EA Sports FC 25'in çıkış tarihi, platformları ve yeni özellikleri hakkında tüm detaylar belli oldu. Oyunun 24 Eylül 2024'te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  ChatGPT İnsansı gözükmek istemiyor: Dijital Fligran Geliyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et