R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple, iPhone 14 Pro Siparişlerini Yetiştiremiyor!

  Apple tarafından üretilen iPhone 14 Pro modelleri ile ilgili tedarik problemi yaşanmakta. Yapılan açıklamalarda teslimat sürelerinin kısaldığı belirtildi. Fakat buna rağmen müşteriler uzun süre beklemek zorunda kalıyorlar.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  12.12.2022 23:49 2313 5 dk okuma süresi
  Apple, iPhone 14 Pro Siparişlerini Yetiştiremiyor!
  Son Düzenleme:

  2022 senesinde iPhone 14 ailesi tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtımdan hemen sonra dünyanın dört bir tarafından siparişler yağmaya başladı. iPhone 14 ailesine ait Pro modellerin teslimatları ile ilgili ciddi problemler yaşanmakta. Apple tarafından konuya dair bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre, iPhone 14 Pro modellerinin tedariğinin iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar duyuruldu. Bu kapsamda, modelin müşterilere erişme süresinin kısaldığı belirtildi. Buna rağmen müşteriler, uzun süreler boyunca yeni telefonlarına ulaşmak için beklemek zorundalar.

  Covid 19 yasakları kapsamında Apple fabrikasında can sıkıcı olaylar yaşandı. Zhengzhou  fabrikasında çalışan işçilerin İsyan etmesi ise tedarik problemine yol açtı. İşçilerin fabrikayı terk etmek istemesi üzerine üretimde ciddi aksaklıklar yaşandı. Yapılan son açıklamada bu problemlerin ortadan kalktığı duyuruldu. Fabrikadaki işleyişin yavaş yavaş normale döndüğü belirtildi. Fakat buna rağmen teslimat sürelerinde kayda değer bir iyileşme yaşanmadı.

  iPhone 14 teslimat süresi ne kadar?

  Apple'ın ürettiği iPhone 14 modellerinin teslimat süreleri gündemde. Standart iPhone 14 modeli için küresel çapta teslimat süresi 3 gün olarak belirtildi. iPhone 14 Plus modeli için ise teslimat süresi aynı şekilde 3 gün. Fakat Pro modellerde teslimat süreleri neredeyse bir aya kadar çıkabilmekte. Son yapılan açıklamalarda teslimat sürelerini iyileştirildiği duyuruldu. Bu duyuru, Pro modellerin 29 günlük teslimat sürelerinin 27 güne inmesi sonucu yapıldı. 

  Yani müşteriler hala neredeyse 1 ay boyunca yeni modellerine ulaşmayı beklemek zorundalar. Şu ana kadar sosyal medya üzerinden paylaşılanlara göre müşteriler bu durumdan mutsuz. 2 günlük bir iyileştirme süresi müşterileri tatmin etmedi.

  Çin'de standart iPhone 14 modeli için teslimat süresi 1 gün olarak belirtilmişti. Fabrikada yaşanan son gelişmelerden sonra bu süre 4 güne çıktı. Son açıklamalara göre ise iPhone 14 Pro ve Pro Max teslimat süreleri duyuruldu. iPhone 14 Pro ve Pro Max teslimat süreleri 39 günden 32 güne düştü. 

  Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan müşteriler ise iPhone 4 Pro modelini 25 gün içerisinde alabiliyorlar. Burada yaşayan müşteriler, Pro olmayan modeller için ise 3 gün beklemek zorunda kalıyorlar. 

  İngiltere ve Almanya'da iPhone 14 standart modelin teslimat süresi hala 3 gün. Avrupa ülkelerinin tamamında da iPhone 14 Pro modelleri için bir aya yakın beklemek gerekmekte.

  Apple Watch ve AirPods ne kadar zamanda teslim ediliyor?

  Apple Watch ve Airpods için de Apple tarafından bir duyuru yapıldı. Bu duyuruya göre bu ürünlerin arz-talep durumunun daha dengeli olduğu söylendi. Apple Watch series 8, Watch SE ve Ultra ürünleri teslimat süreleri belirtildi. Bu süreler sırasıyla 6 gün, 6 gün ve 3 gün olarak belirtildi. 

  Airpods Pro 2. nesil için teslimat sürelerinde ise herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Bu ürünlerin teslimat süreleri 3 gün olarak belirtildi. 

  iPhone üretim fabrikasındaki işçiler toplu kaçışa başlamışlardı!

  Kısa süre önce Apple'ın en büyük fabrikalarından bir tanesinde büyük bir skandal yaşandı. Dünyanın en büyük iPhone fabrikası skandallarla gündemde yer aldı. Bu fabrikada çalışan işçiler, insanlık dışı koşullar nedeniyle işi bıraktılar. Foxconn fabrikası işçilerin kaçmak istediği bir yer haline gelmişti. Çalışanların tel örgüler üzerinden eşyaları ile birlikte kaçmaya çalıştıkları görüntülendi. Kaçmaya çalışan fabrika çalışanlarının birçok fotoğraf ve videosu basına yansıdı.

  Fabrikada yaşanan bu gerginliğin sebebi ise Covid 19 tedbirleri oldu. Fabrikada hızlıca yayılan salgın ile ilgili kısıtlamalar uygulandı. Çalışanların basına aktardığına göre, içerideki muamele insanlık dışı olarak değerlendirildi. Doğruluğu ispatlanamayan bilgiler arasında oldukça çarpıcı iddialar yer almakta. Bu iddialardan biri, yalnızca üretim hattındakilere yemek verilmesi. Foxconn fabrikasında 200 binden fazla işçi çalışmakta. Dünya genelinde satılan bir sürü iPhone, bu işçiler sayesinde üretilmekte. Tesiste son zamanlarda bir karantina uygulamasına gidilmek zorunda kalınmıştı. Bu durum da fabrika çalışanlarının hayat kalitelerini düşmesine yol açtı.

  Çalışanların fabrika dışına çıkması yasaklandı. Çalışmak, yemek yemek ve uyumak gibi aktiviteler fabrika içerisinde yapılmaya zorlandı. Gıda tedariği noktasında yaşanan sıkıntılar ise çalışanları kaçmaya gitti. İddialara göre yalnızca üretim hattında çalışanlara yemek verildiği öne sürüldü. Salgından kaçamayan işçilere sadece ekmek ve hazır erişte verildiği söylendi.

  iPhone üretimlerinde aksaklıkların yaşanacağının uyarısı yapılmıştı

  Foxconn, yaşanan skandallardan sonra çeşitli önlemler almaya devam etti. Salgının kontrol altına alınması ile birlikte durum normalleşmeye başladı. Apple'a ait en büyük üretim noktalarından biri bu tarz bir zorlu süreçten geçti. Fabrikada çalışanlara yiyecek ve ilaç tedariğinin yapıldığına dair basına açıklama yapıldı. 

  Aynı zamanda fabrikayı terk etmek isteyen işçiler için otobüsler tahsis edildi. Bazı medya kuruluşları yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını öne sürüyor. Birçok insan sosyal medya üzerinden bu durumun sonuçlarına dair tahminlerde bulunmuştu.

  Apple'ın fabrikası skandallardan sonra üretimlerde aksaklık yaşayacağı düşünülmekte idi. Özellikle iPhone 14 Pro modellerinin teslim atlarının gecikmesi ise sürpriz olmadı. Kasım ve aralık ayı Apple iPhone üretimlerinin %30’a kadar düşeceğini öngörülmüştü. Şu an için Apple tarafından bu düşüşe dair resmi bir açıklama yapılmadı. Basın kaynakları şirketin bu konuda şeffaf olmadığını düşünmekte. 

  iPhone 14 fiyatları 

  iPhone 14 ailesine ait 4 farklı model bulunmakta. Bu modellere ve özelliklerine göre fiyatlandırmalar değişmekte. iPhone 14 standart modellerine ve Pro modellerine ait fiyat tabloları aşağıda yer almaktadır. 

  iPhone 14 fiyat tablosu

  iPhone 14 128 GB30.999 TL
  iPhone 14 256 GB33.599 TL
  iPhone 14 512 GB38.899 TL

  iPhone 14 Plus fiyat tablosu

  iPhone 14 Plus 128 GB34.999 TL
  iPhone 14 Plus 256 GB37.599 TL
  iPhone 14 Plus 512 GB42.899 TL

  iPhone 14 Pro fiyat tablosu

  iPhone 14 Pro 128 GB39.999 TL
  iPhone 14 Pro 256 GB42.599 TL
  iPhone 14 Pro 512 GB47.899 TL
  iPhone 14 Pro 1 TB53.199 TL

  iPhone 14 Pro Max fiyat tablosu

  iPhone 14 Pro Max 128 GB43.999 TL
  iPhone 14 Pro Max 256 GB46.599 TL
  iPhone 14 Pro Max 512 GB51.899 TL
  iPhone 14 Pro Max 1 TB 57.199 TL
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  Yapay Zeka, Prostat Kanserini Tespit Etti: Doktorları Geride Bıraktı!

  Yapay zeka, MR taramalarında prostat kanserini tespit etmede radyologlardan daha başarılı çıktı. Bu gelişme, gereksiz biyopsileri azaltarak iş yükünü hafifletecek.

  Apple, iPhone 14 Pro Siparişlerini Yetiştiremiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et