R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Çip Krizine Karşı Önemli Adım! %100 Yerli E-Pasaport, E-Ehliyet ve E-Mavi Kart İçin İlk Tanıtım Yapıldı!

  Türkiye, tüm dünyayı etkileyen çip krizi nedeniyle yurtdışında yaptırılan e-Pasaport, e-Ehliyet ve e-Mavi Kart’ların yerli olarak üretilmesinde sona geldi. İlk örnekler basına tanıtıldı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 11.05.2022 02:54 1278 2 dk okuma süresi
  Çip Krizine Karşı Önemli Adım! %100 Yerli E-Pasaport, E-Ehliyet ve E-Mavi Kart İçin İlk Tanıtım Yapıldı!
  Son Düzenleme:

  Tüm dünyayı etkileyen çip krizinden, dijitalleşen pasaport, ehliyet ve mavi kartlarda olumsuz şekilde etkilenmeye başlamıştı. Vatandaşa resmi işlemlerinde kolaylık sağlayan ve bürokratik işlemlerin dijitalleşmesini sağlayan e-Pasaport, e-Ehliyet ve e-Mavi Kart, yurtdışında üretiliyordu. Çip krizi nedeniyle üretimi ve tedarikinde ciddi sıkıntılar ve gecikmeler yaşanmaya başlayınca yerli üretimi için çalışma başlatılmıştı.

  İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen proje çerçevesinde e-Pasaport, e-Ehliyet ve e-Mavi Kart’ın Türkiye’de yerli olarak üretilmesi hedefleniyordu. Yapılan çalışmalar sayesinde İçişleri Bakanlığı, 2022 Ağustos ayı itibariyle Türkiye’de üretimin başlatılacağını açıkladı.

  E-Pasaport Avrupa’da Üretiliyordu

  Türkiye, e-Pasaport’a birkaç yıl önce geçmişti. Ancak Türkiye’de üretilemeyen bu çipli pasaportlar için Avrupa’da faaliyet gösteren bir firma ile anlaşma sağlanmıştı. Uzun süredir bu firma tarafından üretilen Türkiye e-Pasaport’lar, Ağustos ayı itibariyle yenilenen tasarımıyla Türkiye’de üretilmeye başlanacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yeni e-Pasaport tasarımı için ilk tanıtımda kısa bir süre önce gerçekleştirildi.

  Türkiye ile Macaristan arasında imzalanan anlaşmayla birlikte her iki ülke e-Pasaport basımında tedarik sıkıntısı yaşaması durumunda birbirlerinin e-Pasaport’larının basımını gerçekleştirecek.

  Yeni e-Pasaport, TÜBİTAK AKİS işletim sistemli temassız çip özelliğine sahip olacak. E-Pasaport ve E-Ehliyet üzerinde artık “TURKEY” yerine “TÜRKİYE” yazacak.  

  Yerli E-Pasaport

  Yerli E-Pasaport

  TÜBİTAK tarafından geliştirilen AKİS işletim sistemli temassız çipli olarak üretilen yerli e-Pasaport, pek çok önemli yeni güvenlik özelliğine de sahip olacak. Yerli e-Pasaport’un her bir sayfasında Türkiye’nin 81 şehrinden birbirinden farklı tarihi, kültürel ve manevi değerlere ait görseller yer alacak. Aynı şekilde şehirlere özel olan bitki görselleri de yine sayfalarda yer alacak.

  Yerli e-Pasaport ile birlikte 5 yıl olan “Yeşil Pasaport” için geçerlilik süresi 10 yıla çıkartılacak.

  Yerli E-Ehliyet

  Yerli E-Ehliyet

  Türkiye, 2016 yılında e-Ehliyet modeline geçmişti. Çip krizinden etkilenen e-Sürücü Belgesi için yerli üretimde yeni tasarıma da yer verilecek. Örneğin şu an kullanımda olan e-Ehliyet’te tek fotoğraf yer alıyorken, yerli e-Ehliyet’te güvenlik sebebiyle iki fotoğraf alanı olacak.

  Yerli e-Ehliyet üzerinde yer alacak otomobil logosu, TOGG logosu olacak.

  Yerli E-Mavi Kart

  Yerli E-Mavi Kart

  Türkiye’de doğduğundan “Türk vatandaşı” olan ancak çeşitli nedenlerle vatandaşlıktan çıkan ve bu kişilerin üçüncü dereceden yakınlarına “Mavi Kart” belgesi verilmektedir. Şu an aktif olarak bu belge kağıt malzemeden üretilmiş formda veriliyor. Ancak artık Mavi Kart, TUBİTAK çalışmasıyla birlikte yüksek güvenlikli ve temassız çipli bir tasarıma kavuşacak.

  Çipli yerli pasaport, sürücü belgesi ve mavi kartlarla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Tasarımı ve teknolojisi sizce yeterli mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi 13 Serisinin Fiyatı Belli Oldu! İşte Xiaomi 13 ve 13 Pro!

  Xiaomi, 1 Aralık'ta gerçekleştireceği Xiaomi 13 serisi tanıtımını ertelemişti. Erteleme kararı eski Çin devlet başkanının hayatını kaybetmesi nedeniyle alınmıştı. Yeni lansmanın tarihi ne zaman açıklanmasa da Xiaomi 13 ve 13 Pro fiyatı sızdırıldı.

  DJI’dan Yeni Drone Geliyor! İşte DJI Mini 3 Özellikleri ve Fiyatı!

  DJI, kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü DJI Mini 3 Pro modelinin standart versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni drone modeli DJI Mini özellikleri ve fiyatı da ortaya çıktı.

  2022 Yılının En İyi Android Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  Google Play, 2022 yılının en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. Yayınlanan listede kullanıcılar tarafından beğenilen uygulama ve oyunlar yer aldı.

  Elon Musk ve Tim Cook Arasında Görüşme Sağlandı! İkilinin Görüşmesinden Sonra Aradaki Buzlar Eridi!

  Elon Musk ile Tim Cook arasında Musk'ın Twitter üzerinden yaptığı eleştirilerden dolayı gerginlik vardı. İkili, yüz yüze görüştü ve yükselen tansiyon düştü!

  Çip Krizine Karşı Önemli Adım! %100 Yerli E-Pasaport, E-Ehliyet ve E-Mavi Kart İçin İlk Tanıtım Yapıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et