R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  07.05.2022 13:33 1910 6 dk okuma süresi
  Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
  Son Düzenleme:

  Krediler günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumdalar. Bu nedenle birçok insan bugünlerde kredi kartları kullanıyor ya da kredi çekiyorlar. Bu durumda çok doğal bir şekilde kredi borçlarıyla ilgili işlemlerin sıklıkla ortaya çıkmasına yol açıyor. Hatta birçok kişi bilinçsizce kredi kartı kullanıyor ya da kredi borçlarını planlama yapmadan ödemeye çalışıyor ve bu durumun da sonucunda “Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?” sorusu sıklıkla duyulabiliyor.

  Birçok kişi borcunu ödemeyediği için büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Peki, bu sorunlar neler? Yani eğer söz konusu borçlarınızı ödemezseniz ne gibi durumlarla karşılaşırsınız? Bunun yanında ne gibi yaptırımlar uygulanır?

  Genel olarak bunun bir süreç olduğunu ve bir anda tek bir yaptırımla tamamlanmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü Kredi Borçları nedeniyle oluşturulan yaptırımlar oldukça sert olabiliyor ve bu nedenle daha insancıl bir tutum oluşması adına sürece yayılıyor. Özellikle de düşük tutarlı kredi borçları için banka sürekli olarak iletişim kurmaya başlıyor ve sizden ödemelerinizi yapmanızı bekliyor. Hatta bir süre içerisinde ödemenizi yapmazsanız adeta sizi darlamaya başlıyorlar ve neredeyse her gün banka çalışanları ile iletişim kurmanız gerekiyor. Tabi sadece bununla kalmıyor, eğer bu durum çözüm olarak dönmezse farklı şeyler uygulanıyor.

  Kredi Borcu İçin Hukuki Süreç Ne Zaman Başlar?

   Öncelikle süreç şu şekilde başlıyor. Banka sizin taksitlerinizin en azından 1 ay ödenmemesine göz yumabiliyor. Ancak 2. ay tekrar borç ödenmediği takdirde banka işlem başlatıyor. Bunun yanında banka 2. ay tamamlandığında da aslında tam olarak işlemi başlatmıyor. Öncelikle size 1 ay daha kadar süre veriyorlar. Yani toplamda Kredi Borcunuz Ödemediğiniz 90 gün gibi bir süre gerekiyor. Bu süre geçtiği takdirde asıl süreç başlıyor diyebiliriz. Peki, bu süreç tam olarak nasıl işliyor ve sonucunda ne gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalma durumunuz oluyor? Şimdi, bunun detaylarına bakalım.

  Burada 2 farklı yol var! Birinci yol ipotekli bir kredinin söz konusu olması durumunda ortaya çıkıyor. Eğer kredi ipotekli çekildiyse banka bu durumu göz önünde bulundurarak hızlı bir şekilde ipotek edilmiş yeri satışa çıkartıyor. Bu satış işleminin gerçekleşmesi ise tamamen anlık bir durum ve bankanın ya da sizin bu konuda bir tasarrufunuz olduğunu söyleyemiyoruz. Ancak banka bu evin satışını gerçekleştirmeden önce ödemelerinizi yapmaya başlarsanız satış işlemi iptal ediliyor. Yani Kredi Borcunuzu Ödemezseniz ortaya çıkan sorunlar tekrar ve zamanında ödediğinizde ortadan kalkıyor. Ancak yer satılırsa işler farklı bir boyuta ulaşıyor ve tekrardan paranızı verseniz bile yerinizi almanız mümkün olmayacağından işlem sona eriyor.

  Kredi Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

  Diğer ihtimal ise ipoteksiz krediler için geçerli olacaktır. Bu tip krediler söz konusu olduğu zaman bankalar çok daha esnek bir tavır tutunuyorlar diyebiliriz ancak “Kredi Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi durumu da bu kredilerde söz konusu olabiliyor.. Çünkü böylesine krediler söz konusu olduğunda kredi notu gibi bir durum ortaya çıkıyor. Kredi notları ile ilgili bilgi vermek gerekirse, bu notlar asla kimse tarafından bilinmiyor ve banka çalışanları bu tip bir gizli bilgiyi paylaşmak gibi bir durum içerisinde bulunurlarsa ciddi cezalar alıyorlar. Yani kredi notuyla ilgili durumlar bu tip kredilerde oldukça büyük bir önem taşıyor. Özellikle de ilk defa kredi çekmiyorsanız ve daha önce kredilerinizi zamanında ödediyseniz kredi notunuz yüksek olacaktır. Zaten kredi notunuz düşük iken bu tip bir kredi çekmeniz pek mümkün değil ve ilk defa muhtemelen böyle bir durumla karşılaşıyorsunuz. Bu nedenle banka size karşı anlayışlı bir tavır sergileyecektir.

  Tam olarak toplamda 5 ay kadar bir süre boyunca banka herhangi bir sorun çıkartmayacaktır. Bu nedenle rahat olmalısınız ancak yine de borçlarınızı zamanında ödemek büyük bir önem taşıyor. Borçlarınızı ödemediğinizi fark eden banka bir süre sonra sizi uyarmaya ve neredeyse her gün aramaya devam edecektir. Genel olarak İpoteksiz Kredi Borç Ödenmezse Ne Olur durumu için bunları söyleyebiliriz. Eğer ödememeye devam ederseniz bir süre sonra muhtemelen banka size ulaşacak ve mallarınıza haciz koyduğunu söyleyecektir. Haciz gerçekten de oldukça sıkıntılı bir süreç ve kimse böyle bir süreç içinde bulunmak istemez. Bu nedenle borçlarınızı ödemeye özen göstermeniz sizin için çok iyi olacaktır! Ayrıca bunun yanında tüm mallarınızın 4’te 1’i kadarına el konulacak ve bu gerçekten de çok rahatsız edici bir durum. Banka sizin tanışabilir ya da taşınamaz fark etmeksizin mallarınıza el koyar ve bu malları satmak için süreç başlatabilir. Tüm bu sürecin sonucunda mallarınız satılmadan borçlarınızı öderseniz mallarınızı tekrar almanız da mümkün olacaktır.

  Gördüğünüz üzere İpotekli Kredi Borcu Ödenmezse Olacaklar ve İpoteksiz Kredi Borcu Ödenmezse Olacaklar birbirlerinden tamamen farklı. Eğer ipoteksiz kredi alıyorsanız banka size çok daha uzun bir süre boyunca mühlet verecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca ipoteksiz olarak kredi almanız sizin için daha sağlıklı bir tercih olabilir. Çünkü ipotek ettirdiğiniz malların başına bir şey geldiği takdir de çok değer verdiğiniz mallarınızı satabilirler ve bunun sonucunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca malınızı alan kişi tekrar vermek istemeyebilir ve genelde oldukça düşük fiyatlardan alındığı için de büyük sorunlar çıkmasına yol açar. Yani hem malınız ederinin çok altında satılmış olur hem de siz bir daha o malınızı aynı fiyattan asla alamayabilirsiniz.

  Kredi Borcu İçin Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

  Kredi Borcu için zaman aşımı süresi süresi tam olarak 10 yıldır. Ancak kredi borcunda zaman aşımının olması için bazı şartlar ortaya çıkmalıdır ve bu şartlar gerçekleşmedikçe de zaman aşımı gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle zaman aşımı olmasını beklemek iyi bir fikir değil çünkü bankalar bunun üzerinde sürekli olarak duruyorlar ve bu tip durumların oluşmaması için mücadele ediyorlar.

  Bu tip durumların ortaya çıkması genellikle gözden kaçırma gibi durumlarda olabiliyor. Ancak tabi ki de günümüz bankacılık sisteminde bu tip şeylere çok fazla rastlamak mümkün değil. Gözden kaçan pek fazla vaka olmuyor ve dolayısıyla da kredi borçları zaman aşımına uğramıyor. Ancak tabi “İcralık Kredi Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı? diyorsanız durum yine aynı. Zaman aşımına uğraması mümkün ancak bu tip bir beklenti genellikle anlamsız çünkü nadiren olan bir durum denilebilir. Bu nedenle böyle istisna durumlara bel bağlamamak çoğu zaman çok daha akıllıca bir tercih olacaktır. Özellikle de icra durumları söz konusu olduğunda beklemek ve zaman aşımına uğraması için dileklerde bulunmak çoğu zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Bu tip bir hayal kırıklığı da sadece insanın duygularına değil mal varlığına da ciddi zararlar verebiliyor. 


   Yasal Uyarı: Bu içerikten Rokito Digital sorumlu değildir, bu bir sponsorlu ilandır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Ghostmedya
   Ghostmedya 2 yıl önce
   Çok iyi anlatım tebrik ederim ama daha da uzatılabilirdi, misal ipoteksiz kredi çekiminde kişi taksitlerini ödemezse ve üstünde haciz konulabilecek mal araba arsa işyeri ev vs vs yoksa ne gibi durumlar söz konusu olur hapis vesaire gibi durumlar var mı? Başlıkları altında uzatılırsa mükkemel olur :) başarılar

  İlgili İçerikler:

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  Yeni Nesil Xbox, 2026’da Geliyor: Call of Duty ile Birlikte Gelebilir!

  Xbox'ın yeni nesil konsolu, 2026 yılında Call of Duty ile çıkış yapacak. Bu teknik atılım, konsol dünyasında heyecanla bekleniyor.

  Doğuş Otomotiv 2024’te Ne Kadar Temettü Ödeyecek? DOAS Temettü Verimi ve Geçmişi

  Doğuş Otomotiv (DOAS), 2024 yılı temettü ödemesi için açıklama yaptı. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirket, son beş yılda dört kez temettü ödemesi yaparak ortalama karının %75,7'sini ortaklarıyla paylaştı.

  800 Bin TL'ye Sıfır Faiz Araç Kredisi Kampanyası 20 Mayıs'ta Sona Eriyor!

  Togg, T10X modelini kullanıcılarla buluşturmaya devam ederken, 800 bin TL'ye sıfır faiz kampanyası 20 Mayıs Pazartesi günü sona eriyor. Süreci devam eden ve aktif siparişi olan kullanıcılar,

  Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et