R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kredi

  Kredi bir para tutarının gelecekte geri ödenmesi doğrultusunda karşı taraftan alınan borcu ifade eder. Pek çok durumda borç veren taraflar kullanılan kredi miktarına faiz değeri eklerler. Bazı koşullarda ise finansman giderlerinin (tahsilat tutarı vb.) eklenmesi söz konusudur.

  Kredi genelde tek seferlik bir tutardır. Çok nadiren bile olsa açık uçlu kredi limiti söz konusudur. Kredinin birbirinden farklı türleri vardır. Hangi kredi türünden yararlanacağınıza ve anlaşma kurallarınıza bağlı olarak krediye uygulanacak faiz miktarı değişiklik gösterebilir.

  Kredi nedir?

  Kredi, bir kişi veya bir şirket tarafından üstlenilen borç türüdür. Borç veren taraf (banka, finansal kuruluş vb.) krediyi alacak kişiye arzu ettiği para miktarını sunar. Karşılığında ise geri ödeme vadesi, faiz miktarı ve diğer koşullar üzerinde anlaşma sağlamaya çalışır.

  Kredilerin kullandırırken borç veren kişi parasını güvence altında tutmak için teminat talebinde bulunabilir. Krediler üzerinde en önemli etki faiz oranlarına aittir. Yüksek faizli kredilerin vadesi genelde düşük faizli kredilerden çok daha azdır. Bununla birlikte farklı koşullarla karşılaşılabilir.

  Kredi süreci nasıl işler?

  Kredi sürecinin işleme durumu oldukça nettir ve finans kuruluşlarının büyük bir kısmında aynıdır. Birisi paraya ihtiyaç duyduğunda bir bankaya veya kuruluşa kredi başvurusunda bulunur. Kredi başvurusu yapan kişinin mali geçmişi ve diğer bilgileri ayrıntılı bir şekilde incelenir.

  Krediyi veren kuruluş kredinin geri alınma durumu üzerinde değerlendirme yapar. Değerlendirme başvuru yapan kişinin finansal bilgilerine göre farklılık gösterir. Kuruluş kredi başvurusunu reddedecekse bunun için geçerli bir neden sunmak durumundadır.

  Başvuru onaylanırsa kredi çekmek isteyen kişiye bilgilendirme yapılır. Ardından sözleşmenin ayrıntıları ana hatlarıyla incelenir. Kredi kullandıran kuruluş talep edilen miktarı kişiye teslim eder. Artık kredi alan kişinin sahip olduğu borcu faizleriyle birlikte belirlenen vadelerle ödemesi gerekir.

  Kredi neden alınır?

  Kredi almadan önce en önemli durum finansal koşullardır. Finansal koşullarınızı hiçe sayarak kredi peşinde koşarsanız kısa süre içerisinde büyük bir borç batağında saplanıp kalırsınız. Kredi kullanmak çoğu zaman dezavantajlı bir durum gibi gözükür ama avantajlı olduğu anlar da vardır.

  1. Düğün masrafları

  Düğün masrafları gerçekten çok yüksek boyutlara ulaşabilirler. Hemen hemen her şey tarafların birbirinden taleplerine göre değişiklik gösterir. Ancak düğün salonu, gelinlik ve damatlık gibi temel şeyler bile çok ciddi finansal kaynak gerektirirler.

  Düğün masraflarını karşılamak için kredi kullanabilirsiniz. Böylece karşınıza çıkabilecek olası masrafları bir süreliğine ertelemiş olursunuz. Elbette kullanacağınız kredi faizinin düşük olması önemlidir. Yoksa kendinizi ekstra borca sokmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.

  2. Olası yenileme girişimleri

  Evinizi ve arabanızı yenilemek zorunda kaldığınızda kredi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu tür koşullarda kredi kullanmak borcu hemen ödemek ile zaman içerisinde ödemek arasında bir tercih yapmanıza olanak tanır. Orta vadeli bir planınız varsa bunu tercih edebilirsiniz.

  Elinize büyük bir fırsat geçmişse ve olası yenileme girişimleri gerçekleştirmek gibi bir hedefiniz varsa kredi almak iyi bir fikir olabilir. Bir evi veya arabayı gerçek değerinden çok daha düşük bir seviyede yakaladığınızda kredi kullanıp onu satın alabilirsiniz.

  3. Borç alternatifi oluşturma

  Çok acil bir şekilde paraya ihtiyacınız varsa kredi kullanmayı düşünebilirsiniz. Kredi kullanmak ve vadesine karar vermek kredi kartından nakit çekmekten çok daha sağlıklı bir seçim olabilir. Sadece size sunulan faizleri kontrol etmeli ve en düşük faiz neredeyse ona yönelmelisiniz.

  Nakit avans gibi seçeneklerin genelde ödeme süreleri bireysel kredilere göre çok daha kısadır. Bu sizi borcunuzu geri ödeme konusunda zorlayabilir. Bireysel krediden yararlanarak kendinize daha iyi bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Genelde bu tür kredilerin faiz oranı daha düşüktür.

  4. Acil durum borçlanması

  Hayatta tam olarak başınıza ne gibi durumlar geleceğinizi bilemezsiniz. Aniden çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda tedavi görmeniz gerekir veya ilaç masraflarını karşılamanız şarttır. Kredi bu noktada kurtarıcınız olabilir.

  Kredi beklenmedik durumlarla karşılaşmanız durumunda size yardım edebilir. Çok acil bir durum söz konusu olacağından kredi kullanımı için en ideal seçenekler arasında yer alması şaşırtıcı değildir. Krediyi kullandıktan sonra uygun bir vade seçerek ödeme planı oluşturabilirsiniz.

  5. Taşınma borçlanması

  Bir şehirden başka bir şehre taşınmak ekonomik anlamda büyük bir problemdir. Çünkü sadece taşınma masrafı için ciddi harcamalar yapmanız söz konusudur. Hemen taşınmanız gerekiyorsa (tayin vb. durumlar) taşınma masraflarını karşılayabilmek için kredi kullanabilirsiniz.

  Taşınma maliyetleri sadece yeni bir ev bulmaktan ilgili şehre gitmekle sınırlı değildir. Her yeni bir şehir yeni gereksinimler ortaya çıkarabilir. Öncekinden çok daha büyük bir eve taşındıysanız yeni eşyalar almak isteyebilir ve bunun için finansal kaynağa ihtiyaç duyabilirsiniz.

  6. Borç yapılandırma

  Borç yapılandırma kredi kullanmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Birden fazla noktaya borcunuz varsa bunları kapatmak için kredi kullanırsınız. Böylece sadece tek bir noktaya borçlanmış olursunuz. Bu size borçlarınız üzerinde daha fazla kontrol imkanı sunar.

  Çok yüksek faizli borçlara sahipseniz borç yapılandırma için kredi çekmek en doğru yöntemlerden biridir. Çekeceğiniz kredinin faiz miktarı düşükse olumlu bir adım atmış olursunuz. Borçları tek bir noktada birleştirebilir ve kendinize daha uygun bir ödeme planı belirleyebilirsiniz.

  7. Büyük satın alımlar

  Çok önemli bir fırsatı kaçırmak istemiyorsanız kredi olanaklarından yararlanabilirsiniz. Kredi kullanımının pek çok farklı nedeni olsa bile genelde tercih sebebi olması büyük satın alımlarla ilgilidir. Bir şekilde o an sizden talep edilen miktara ulaşamıyorsanız iyi bir seçenektir.

  Gelecekte size para ve zaman kazan kazandıracak her türlü yatırım için kredi kullanmayı uygun görebilirsiniz. Krediyi kullandıktan sonra uygun bir ödeme planı ile kendinizi riske atmaktan kurtarmış olursunuz. Kredinin en çok işe yaradığı noktalardan biri budur.

  Kredi çeşitleri nelerdir?

  Kredi almadan önce mutlaka tüm kredi seçeneklerini gözden geçirmeniz gerekir. Kredi çeşitleri birbirinden farklı türde olabilirler. Ev alırken farklı krediden, tarım işleriyle uğraşırken farklı krediden ve bireysel kredi için farklı krediden yararlanmanız gerekebilir.

  1. Bayram Kredisi

  Bayram kredisi aslında ihtiyaç kredisine benzer. Tek farklı yönü bankaların bayram dönemlerinde avantajlı faizler ve ödeme planları sunmalarıdır. Bayram döneminde yapılacak harcamalar için en uygun fırsatlardan biri olabilir. Bu fırsattan yararlanmak için bankaların duyuruları beklenmelidir.

  Bayram kredisini tüm bankalarda bulamayabilirsiniz. Bankalar bu konuda dönemsel fırsatlar sunarlar. Dolayısıyla bankaların yapacağı duyuruları takip etmek gerekir. Bayram kredisi alırken mutlaka bankalar arası faiz karşılaştırması yapmayı unutmamalısınız.

  2. Konut Kredisi

  Konut kredisi belirli bir gayrimenkul satın almak istediğinizde kullanabileceğiniz kredi türüdür. Arsa kredisi, ofis kredisi, konut geliştirme kredisi ve kentsel dönüşüm kredisi gibi alt türleri vardır. Her bir alt türün kendine özgü gereksinimleri olduğunu bilmeniz gerekir.

  Konut kredilerine ait faiz oranları sürekli olarak değişir. Genel olarak ise kamu bankalarının konut kredisi faizleri daha azdır. Buna rağmen başvurunuzun kabul edilmesi bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Her banka kendini güvence altına almak için ek prosedürler talep edebilir.

  3. Evlilik Kredisi

  Evlilik kredisi bir ihtiyaç kredisi türüdür. Evlenirken karşınıza çıkabilecek masrafları karşılamak adına oluşturulmuş bir kampanyadır. Evlilik kredilerinde 36 aya kadar vade imkanı sunulur. Bu sayede evlilik sürecinde karşınıza çıkabilecek masrafları karşılamanızı sağlar.

  Evlilik kredisinin en ilginç yönlerinden birisi koşullar karşılanırsa faizsiz krediden yararlanma imkanınızın olmasıdır. Kamu bankalarından birinde çeyiz hesabına sahipseniz devlet destekli evlilik kredisinden veya faizsiz kredi imkanından yararlanabilme şansınız vardır.

  4. Öğrenci Kredisi

  Öğrenci kredisi aynı zamanda eğitim kredisi olarak bilinir. Bireysel kredi türleri arasında yer alır ve eğitim masraflarını karşılayabilmeniz için sunulan özel bir tekliftir. Eğitim kredisinden yararlanmak için düzenli bir geliriniz olmalıdır. Krediyi çocuğunuz için kullanma şansınız vardır.

  Öğrenci kredisinin faiz oranları dönemlere göre değişiklik gösterir. Bankalar kredi kullandırtmak için dönemsel kampanyalar yapabilirler. Özellikle okulların açılacağı tarihlere yakın zamanlarda daha uygun faizli veya daha uygun ödeme planlı krediler bulabilirsiniz.

  5. İhtiyaç Kredisi

  İhtiyaç kredisi krediler arasında bir çatı terimdir. Evlilik kredisi, tatil kredisi ve diğer birçok kredi bu kapsamdadır. İhtiyaç kredisi en kolay yararlanılan kredilerden birisidir. Ancak bu sadece başvuru açısından geçerli bir durumdur. Bankaların yapacağı araştırmaların sonucu önemlidir.

  Bankalar size belirli miktarda kredi vermek istediklerinde geçmiş kredileri ve kredi kartı borçlarını ödeme kontrolü gerçekleştirirler. İhtiyaç kredilerini bireysel kredi adı altında bulabilirsiniz. Başvurmadan önce bankaların mevcut faiz oranlarını gözden geçirmeyi unutmamalısınız.

  6. Taşıt Kredisi

  Taşıt kredisi belirli türde taşıtları satın alırken kullanılabilecek kredi türlerinden biridir. Sıfır araba, ikinci el araba, ticari araba, motosiklet ve tekne satın alırken taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Taşıt kredisinden yararlanabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekir.

  Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Vadeler ise maksimum 48 ay olabilmektedir. Bazı bankalar minimum kredi tutarı koyabilirler. Ayrıca krediden yararlanabilmeniz için sizden teminat talep edebilirler. Taşıt kredisi alırken faiz oranlarını incelemeniz önemlidir.

  7. Esnaf Kredisi

  Esnaf kredisi aynı zamanda KOBİ kredisi olarak bilinir. Bankaların çeşitli şirketlerin işletme sermayelerini desteklemek amacıyla sundukları bir kredi çeşididir. Bu tür krediler genel olarak ürün alımı, taşınma, ihalelere dahil olma ve büyüme gibi amaçlarla kullanılır.

  Esnaf kredisinin faiz oranları diğer kredilere göre düşük olabilir. Burada özellikle bankaların sundukları fırsatları takip etmek gerekir. En önemlisi esnaf kredisinden yararlanırken diğer imkanların neler olduğu incelenmelidir. Her bankanın benzer vade sunmadığını bilmelisiniz.

  8. Tarım Kredisi

  Tarım kredisi oldukça özel bir kredi çeşididir. Çeşitli bankalar tarafından belirli tarım faaliyetlerini desteklemek için sunulur. Diğer kredi türleriyle karıştırılmamalıdır. Üretim odaklı bir kredi türüdür ve aslında ticari krediler kapsamında ele alınır. Kredi şartları kredi ürününe göre değişkendir.

  Tarım kredisinde genellikle kamu bankaları ön plana çıkarlar. Onların sundukları imkanlar diğer bankalara göre çok daha fazladır. Tarım kredisinden yararlanmak için kredi notunuzun iyi olması ve çiftçilik belgesinin bulunması gibi şartlar arandığını unutmamalısınız.

  9. Tatil Kredisi

  Tatil kredisi ihtiyaç kredisinin bir alt türüdür. Yaz aylarında tüketicilere özel olarak sunulan tekliflerden biridir. Bazı durumlarda yaz kredisi olarak adlandırılabilir. Tatil amaçlı bir kampanyadır. Tatil masraflarının taksitlendirilmesini sağlar ve vade süreleri oldukça uzun olabilir.

  Bankaların sunduğu tatil kredisi fırsatları farklı şartları içerirler. Taksit erteleme, esnek ödeme veya kredi notuna göre özel faiz indirimi gibi seçenekler olabilir. Bazı durumlarda bankalar anlaşmalı kurumlar aracılığıyla tatil harcaması yapılmasını zorunlu tutabilirler.

  10. Alışveriş Kredisi

  Alışveriş kredisi aslında bir ihtiyaç kredisidir. Belirli alışverişler için yeterli finansal kaynağınız yoksa size özel olarak sunulabilir. Alışveriş kredisi genelde perakende sektöründeki büyük şirketler ile bankalar arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda tüketicilere sunulur.

  Her şirketin farklı bankayla anlaşabileceği gerçeğini unutmamanız gerekir. Alışveriş kredisinin faiz oranları standart ihtiyaç faizlerinden daha yüksek olabilir. Bazı durumlarda taksitlendirilemeyen ürünlerin alınması koşuluyla bankalar sıfır faizli kredi kullanmanızı sağlayabilirler.

  11. Bedelli Askerlik Kredisi

  Bedelli askerlik kredisi oldukça spesifik bir kredi türüdür. Bu krediden yararlanabilmek için yasalarda yer alan şartları sağmanız gerekir. Bu şartlardan ilki bedelli askerlik yapabilme hakkına sahip olmaktır. Bunu belgelediğiniz taktirde bankaların tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

  Bedelli askerlik kredisi ile diğer kredi türleri arasındaki en önemli farklılık başvurma koşullarıdır. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Genel anlamda ise maksimum vade sayısı sınırlıdır. Bankaların şartlarını sağlıyorsanız bu krediden yararlanabilirsiniz.

  Kredi teminat türleri nelerdir?

  Kredi teminatı bankaların kullandırtmış olduğu krediyi sorunsuz bir şekilde geri alabilmesi için gereklidir. Bankaların kredi teminatı konusunda iki farklı yaklaşımları vardır. Bunlardan birisi maddi teminat, ikincisi ise şahsi teminattır. Hangi teminat türünün seçileceği bankaya göre değişkendir.

  • Maddi teminat: Maddi teminatlar ipotek gibi yaklaşımlardır. Kredi kullandıklarında kredinin riskini en aza indirmek için kredi tutarının çok daha üzerinde bir maddi teminat belirlenir.
  • Şahsi teminat: Bankalar uzun süre çalıştıkları müşterilerinden kredi teminatı için şahsi teminat talep edebilirler. Şahsi teminatı kefil olarak nitelendirerek daha anlaşılır kılabilirsiniz.

  Kredi kullanmak günümüzde en çok tercih edilen bankacılık hizmetlerinden biridir. Kredi almak için gerekçeniz ne olursa olsun ilk olarak mevcut borç miktarınızı düşünmelisiniz. Kişinin kendisini çok daha fazla borç içerisine sokacağı şekilde kredi kullanmaması gerekir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kredi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et