R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!

  e-Devlet, milyonları ilgilendiren yeni bir karara imza atıyor. Buna göre askerlik işlemleri yakında e-Devlet’ten yapılabilecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  06.01.2023 17:15 2019 2 dk okuma süresi
  Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!
  Son Düzenleme:

  Askerlik çağı gelmiş olan her erkek, askerlik için başvuru yapar. Bu başvuru ya internetten ya da kurumdan halledilir. Yapılan başvuru neticesinde gerekirse sağlık raporu talep edilir. Ardından kişi, askerliğe elverişli olduğu takdirde askerliğe alınır. Normal şartlarda internet üzerinden askerlik başvurusu yapılıyor. Yapılan başvuru neticesinde de kuruma gidilip bazı işlemlerin tamamlanması gerekiyordu. Yeni düzenleme ile beraber artık daha fazla işlem e-Devlet kapısından halledilebilir olacak.

  Askerlik işlemleri e-Devlet’e taşınıyor

  Askerlik işlemlerinin daha kolay hale gelmesi için önemli bir adım atılıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bazı önemli duyurular paylaştı. Yapılan duyuruda askerlik ile ilgili çeşitli işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtildi. Bunun için “Askerliğim” sayfası kurulacak. Bu sayfa altında askerlikle alakalı çeşitli hizmetlere ulaşılacak.

  “Askerliğim” sayfasında yer alacak olan hizmetlerden bazıları şu şekilde:

  • Askerlik yoklaması
  • Celp ve sevk bilgileri
  • Muvazzaflık
  • Yedeklik dönemleri

  Yeni geliştirilecek olan sistem ile beraber bu gibi askerlik işlemleri pratikleştirilecek. Hizmetin henüz yayın hayatına girmediğini açıklamak gerekiyor. Ne zaman yayınlanacağı ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Yapılan paylaşımda uygulamanın yılın ilk çeyreğinde sunulacağı dile getiriliyor.

  e-Devlet, hangi askerlik işlemlerine olanak tanıyor?

  e-Devlet, halihazırda birçok askerlik işlemine sahip. Yeni güncelleme, daha düzenli bir sayfa sunacak. Ayrıca yeni hizmetleri de içerisine alacak. Mevcut hizmetlerden birisi askerlik durum belgesi sorgulama. Bu işlem ile beraber vatandaş, kendi askerlik durumu hakkında bilgi sahibi oluyor. Bir diğer hizmet askerlik başvurusu hizmeti. Askerlik hizmetini yerine getirmek isteyenler başvuru yaparak gerekli bilgileri verebilir. Eğer gerekirse sağlık raporu talep edilir. Bu durum süreci biraz uzatsa da bir problem olmadıkça kısa sürede tamamlanır.

  e-Devlet kapısında askerlik işlemleri arasında askerlik erteleme de yer alıyor. Askerliğini ertelemek isteyenler, buradan başvuru yaparak erteleme talebinde bulunabiliyor. Ayrıca erteleme iptali için de başvuru ekranı mevcut. Eğer erteleme talebi iptal edilmek isteniyor ise talep buradan kaldırılıyor.

  Özetle mevcut olarak pek çok askerlik hizmeti karşımıza çıkıyor. e-Devlet, sunduğu nimetler ile birlikte birçok vatandaşın işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmekte. Yılın ilk çeyreğinde eklenecek olan hizmetlerle beraber site, daha da gelişecek.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi Mix Fold 4 Çıkışı Resmileştir: İşte Özellikler!

  Mix Fold 4 ile Xiaomi, katlanabilir telefon pazarında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar, bu yeni cihazın sunduğu yenilikleri merakla bekliyor.

  Apple, iPhone ve Apple Watch Garanti Şartlarını Değiştiriyor: Artık Kılcal Çatlaklar Garanti Dışı Kalacak!

  Apple, iPhone ve Apple Watch garanti şartlarını değiştirdi. Artık kılcal ekran çatlakları garanti kapsamında olmayacak, kullanıcılar onarım için ödeme yapacak.

  YouTube Reklam Engelleyicileri Kullananlar Artık Videoları İzleyemeyecek!

  YouTube, reklam engelleyici kullanan kullanıcıları engellemeye başladı. Artık reklam engelleyici ile videolar izlenemeyecek, kullanıcılar içeriğe erişemeyecek.

  WhatsApp Yenileniyor: Tema Rengi Artık Değiştirilebilecek!

  WhatsApp, tema özelleştirme özelliğiyle sohbet balonlarını ve duvar kağıtlarını kişiselleştirmeye olanak tanıyor. Yenilik, iOS beta sürümünde test ediliyor.

  Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et