R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!

  e-Devlet, milyonları ilgilendiren yeni bir karara imza atıyor. Buna göre askerlik işlemleri yakında e-Devlet’ten yapılabilecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  06.01.2023 17:15 1972 2 dk okuma süresi
  Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!
  Son Düzenleme:

  Askerlik çağı gelmiş olan her erkek, askerlik için başvuru yapar. Bu başvuru ya internetten ya da kurumdan halledilir. Yapılan başvuru neticesinde gerekirse sağlık raporu talep edilir. Ardından kişi, askerliğe elverişli olduğu takdirde askerliğe alınır. Normal şartlarda internet üzerinden askerlik başvurusu yapılıyor. Yapılan başvuru neticesinde de kuruma gidilip bazı işlemlerin tamamlanması gerekiyordu. Yeni düzenleme ile beraber artık daha fazla işlem e-Devlet kapısından halledilebilir olacak.

  Askerlik işlemleri e-Devlet’e taşınıyor

  Askerlik işlemlerinin daha kolay hale gelmesi için önemli bir adım atılıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bazı önemli duyurular paylaştı. Yapılan duyuruda askerlik ile ilgili çeşitli işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtildi. Bunun için “Askerliğim” sayfası kurulacak. Bu sayfa altında askerlikle alakalı çeşitli hizmetlere ulaşılacak.

  “Askerliğim” sayfasında yer alacak olan hizmetlerden bazıları şu şekilde:

  • Askerlik yoklaması
  • Celp ve sevk bilgileri
  • Muvazzaflık
  • Yedeklik dönemleri

  Yeni geliştirilecek olan sistem ile beraber bu gibi askerlik işlemleri pratikleştirilecek. Hizmetin henüz yayın hayatına girmediğini açıklamak gerekiyor. Ne zaman yayınlanacağı ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Yapılan paylaşımda uygulamanın yılın ilk çeyreğinde sunulacağı dile getiriliyor.

  e-Devlet, hangi askerlik işlemlerine olanak tanıyor?

  e-Devlet, halihazırda birçok askerlik işlemine sahip. Yeni güncelleme, daha düzenli bir sayfa sunacak. Ayrıca yeni hizmetleri de içerisine alacak. Mevcut hizmetlerden birisi askerlik durum belgesi sorgulama. Bu işlem ile beraber vatandaş, kendi askerlik durumu hakkında bilgi sahibi oluyor. Bir diğer hizmet askerlik başvurusu hizmeti. Askerlik hizmetini yerine getirmek isteyenler başvuru yaparak gerekli bilgileri verebilir. Eğer gerekirse sağlık raporu talep edilir. Bu durum süreci biraz uzatsa da bir problem olmadıkça kısa sürede tamamlanır.

  e-Devlet kapısında askerlik işlemleri arasında askerlik erteleme de yer alıyor. Askerliğini ertelemek isteyenler, buradan başvuru yaparak erteleme talebinde bulunabiliyor. Ayrıca erteleme iptali için de başvuru ekranı mevcut. Eğer erteleme talebi iptal edilmek isteniyor ise talep buradan kaldırılıyor.

  Özetle mevcut olarak pek çok askerlik hizmeti karşımıza çıkıyor. e-Devlet, sunduğu nimetler ile birlikte birçok vatandaşın işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmekte. Yılın ilk çeyreğinde eklenecek olan hizmetlerle beraber site, daha da gelişecek.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Windows 11 ile Beraber Artık Bilgisayarlar Yeniden Başlatılmadan Güncellenebilecek!

  Windows 11'in yenilikçi "hot patching" özelliği ile kesintisiz güncellemeler dönemi başlıyor. Güvenlik yamaları artık yeniden başlatma gerektirmiyor.

  Whatsapp'a Dört Yeni Biçimlendirme Seçeneği Geldi: İşte Detaylar!

  WhatsApp, madde işaretleri, numaralı listeler, blok alıntılar ve satır içi kod gibi dört yeni biçimlendirme seçeneği ekledi.

  Discord Nitro Türkiye Fiyatına Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  2024 yılında, Discord Nitro'nun sunduğu ekstra özelliklere ulaşım sağlayan üyelik bedelleri yüzde 40'lık bir artış gösterdi. İşte yeni fiyatlar!

  Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et