R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zekanın Hızla Gelişmesi Nvidia RTX 5090’ı Olumsuz Etkiliyor!

  Yapay zeka trendinin artmaya devam etmesi ve Nvidia'nın bu sektörden büyük gelir elde etmesi, ilerleyen dönemlerde GeForce RTX 5090 ekran kartının performansına olumsuz yansıyabilir.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  19.08.2023 16:03 1675 1 dk okuma süresi
  Yapay Zekanın Hızla Gelişmesi Nvidia RTX 5090’ı Olumsuz Etkiliyor!
  Son Düzenleme:

  Son zamanlarda yapay zeka teknolojilerinde yaşanan büyümenin Nvidia RTX 5090 ekran kartının performansına olumsuz etkileri olabileceği söyleniyor. Nvidia, yapay zeka sektöründe büyük başarılara imza atmış durumda. Bu başarının, tüketici sınıfı kartların performans beklentilerine yansımaması olasıdır.

  Nvidia'nın Yeni Nesil Kartı Ne Vaat Ediyor?

  Bazı kaynaklara göre Nvidia'nın Blackwell mimarili RTX 50 serisinin tepe modeli olan RTX 5090, bir önceki nesil olan RTX 4090'ın selefi olacak. Ancak bu yeni neslin büyük bir performans sıçrayışı yapması beklenmiyor. Özellikle yapay zeka teknolojilerinin yükselişte olması, bu beklentileri olumsuz etkileyebilir.

  Nvidia, yapay zeka sektöründeki artan talebe cevap olarak müşterilere yaklaşık 30.000 dolarlık H100 GPU'lar tedarik ediyor. Şirket, sadece donanım değil, aynı zamanda bir platform da sağlıyor. 

  Şu anki verilere göre Nvidia, bu GPU'lardan muazzam bir kar elde ediyor. 2023 siparişlerinin şimdiden tamamlandığı ve yapay zeka endüstrisinin 2027'ye kadar 150 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

  Nvidia'nın GeForce kartlarından uzaklaşma sebeplerinden biri, rakibi AMD'nin bu alanda rekabet etme niyetinde olmaması olabilir. Ayrıca, Intel'in de bu sektörde ciddi bir adım atmayacağına dair söylentiler mevcut.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Need for Speed Underground, RTX Remix ile Yeniden Doğuyor!

  Need for Speed: Underground, Nvidia RTX Remix ile modern grafiklerle yeniden hayat buldu. Oyun, ışın izleme ve AI destekli dokularla bambaşka bir deneyim sunuyor.

  GeForce RTX 5090 Geliyor: Yeni Nesil Ekran Kartında Devrim Niteliğinde Özellikler!

  Nvidia'nın yeni GeForce RTX 5090 ekran kartı, 3 GHz üzeri hızlarla ve %50-70 performans artışıyla yıl sonunda tanıtılacak. 28GB GDDR7 bellekle devrim yaratacak.

  Elon Musk, Grok 2 ve Grok 3 Yapay Zeka Modellerinin Çıkış Tarihini Açıkladı!

  Elon Musk, Grok 2 ve Grok 3 yapay zeka modellerinin çıkış tarihlerini duyurdu. Grok 2 Ağustos'ta, Grok 3 yıl sonuna kadar piyasada olacak.

  AI (Yapay Zeka)

  Yapay zeka, insan zekasını taklit ederek belirli görevleri yerine getirebilen ve topladığı bilgilerle kendini geliştirebilen sistemlerdir.

  Yapay Zekanın Hızla Gelişmesi Nvidia RTX 5090’ı Olumsuz Etkiliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et