R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ChatGPT’nin Başı Telifle Dertte: Yolun Sonu Gelmiş Olabilir!

  OpenAI, sürekli olarak içerik üreticilerinin yasal tehlikeleriyle karşılaştığı için popüler sohbet botu ChatGPT'yi yeniden yapılandırarak telif hakkı olmayan içeriklerle eğitme planı yapıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  19.08.2023 11:37 1929 2 dk okuma süresi
  ChatGPT’nin Başı Telifle Dertte: Yolun Sonu Gelmiş Olabilir!
  Son Düzenleme:

  Bugün sohbet robotu alanında adını sıkça duyduğumuz ChatGPT, yapay zeka sektöründe önemli bir devrim yarattı. Ancak, bu devrimin beraberinde getirdiği bazı sorunlar da bulunuyor. Bu sorunların başında telif hakkı ile korunan içerikler geliyor.

  ChatGPT Üzerindeki Kara Bulutlar

  ChatGPT yapay zekâ dünyasında büyük bir etki yaratsa da eğitim sürecinde yaşanan eksiklikler göz ardı edilemez. OpenAI, bu yapay zeka sohbet robotunu eğitirken pek çok üçüncü taraf içeriği kullandı. Özel bir veri çekme aracıyla başarılı bir şekilde eğitilen ChatGPT'nin arkasında büyük bir veri tabanı bulunuyor.

  Fakat bu veri tabanındaki içeriklerin tamamı serbest kullanıma açık değil. Telif hakkı ile korunan içerikler de bu veri tabanında yer alıyor. OpenAI, bu telif haklarına aykırı içerik kullanımı sebebiyle büyük bir hukuki sorunla karşı karşıya kalabilir.

  ChatGPT Kapanıyor Mu?

  New York Times'ın yakın zamanda OpenAI'ye, izinsiz telif hakkı kullanımı sebebiyle dava açabileceği söyleniyor. Bu dava, OpenAI için parça başına 150 bin dolara kadar tazminatı beraberinde getirebilir. Bu durum, şirketin ChatGPT robotunu tamamen formatlamasına ve yeniden eğitmesine neden olabilir. Böyle bir durumda telif hakkı ile korunan içeriklerden arındırılmış bir ChatGPT ile karşı karşıya kalabiliriz. Ancak bu, firmanın bugüne dek biriktirdiği veri tabanının da kaybolmasına yol açabilir.

  Diğer yandan, OpenAI ve New York Times arasında bir lisans anlaşmasının yapılma ihtimali de bulunmaktadır. Bu, ChatGPT'nin veri tabanını koruyabilir, fakat diğer içerik sahiplerinin benzer lisans talepleriyle gelmesi riskini de beraberinde getirir.

  ChatGPT'nin geleceği telif hakkı sorunu yüzünden belirsizliğini koruyor. OpenAI için bu, ekstra maliyetler anlamına geliyor ve şirketin önümüzdeki dönemde nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  AMD Ryzen 9 9900X Oyun Testine Girdi: İşte Sonuçlar!

  AMD'nin Zen 5 mimarisiyle güçlendirilmiş Ryzen 9 9900X işlemcisi, Avatar: Frontiers of Pandora oyununda 1080p çözünürlükte ortalama 229 FPS performans sergiledi.

  İnsan Beyninin Küçük Bir Bölümü Haritalandı: Sonuçlar Oldukça Etkileyici!

  Harvard ve Google liderliğindeki ekip, insan beyninin bir milimetre küpünü detaylıca haritalayarak bilimsel bir başarıya imza attı.

  Hearts of Iron 4, Hafta Sonuna Özel Ücretsiz!

  Hearts of Iron 4, Steam üzerinde sınırlı bir süre için ücretsiz erişime açıldı. Bu strateji harikası, hayranlarına %80 indirim fırsatı da sunuyor.

  GTA 6 Bekleyenlere Kötü Haber: Çıkış Tarihi Ertelenmiş Olabilir!

  GTA 6'nın merakla beklenen lansmanı, beklenenden daha geç gerçekleşebilir. Kotaku'nun aktardığı bilgilere göre oyunun çıkış tarihi, 2026 yılına sarkabilir.

  ChatGPT’nin Başı Telifle Dertte: Yolun Sonu Gelmiş Olabilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et