R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel'in Dev Yapay Zeka Modeli Aurora genAI Duyuruldu: 1 Trilyon Parametreyle Bilim için Devrim

  ISC23 açılış konuşmasında Intel, bilim için yaratıcı yeni bir yapay zeka modeli olan 1 trilyon parametreli Aurora genAI'ı duyurdu.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  23.05.2023 15:55 1244 2 dk okuma süresi
  Intel'in Dev Yapay Zeka Modeli Aurora genAI Duyuruldu: 1 Trilyon Parametreyle Bilim için Devrim
  Son Düzenleme:

  Intel, yeni bir üretken yapay zeka modeli olan Aurora genAI'ı resmi olarak tanıttı. 2 Exaflops kapasiteli Aurora süper bilgisayarı, bu yeni yapay zeka modelinin gücünü artırmak için kullanılacak. ISC23 açılış konuşmasında paylaşılan bu yenilikçi model, genel metinler, bilimsel makaleler, veriler ve konuya özgü kodlar üzerinde eğitim alacak. Bu modelin bilimsel uygulamalar için tamamen üretken bir yapay zeka modeli olması hedefleniyor.

  Aurora genAI'nin Fark Yaratacağı Alanlar

  Aurora genAI, belirli alanlarda dikkat çekici bir odaklanmaya sahip olacak:

  • Sistem Biyolojisi 
  • Kanserle Mücadele 
  • İklim Bilimi 
  • Kozmoloji 
  • Polimer Kimyası ve Malzemeler 
  • Bilimsel Araştırmalar

  Aurora genAI, tasarımdan senteze kadar çeşitli uygulamalarda yer alacak. Bu uygulamalar molekül ve malzemelerin tasarımından, milyonlarca kaynaktan bilgi sentezlemeye kadar uzanıyor. Sistem biyolojisi, polimer kimyası ve enerji malzemeleri, iklim bilimi ve kozmoloji üzerinde yeni denemeler önermeyi hedefliyor. Ayrıca model, kanser ve diğer hastalıkların biyolojik süreçlerini hızlandırmayı ve ilaç tasarımı için hedefler önermeyi de içeriyor.

  1 Trilyon Parametre Hedefine Doğru

  Intel'in Aurora genAI modelinin altyapısı, Megatron ve DeepSpeed teknolojilerine dayanıyor. En önemli hedeflerden biri, bu yeni model için 1 trilyon parametre kapasitesi olması. Diğer yandan, ChatGPT'nin ücretsiz ve halka açık sürümleri için hedef sadece 175 milyar parametre iken, bu yeni model parametre sayısında 5,7 kat bir artışa işaret ediyor.

  Intel’in Aurora genAI modelinin potansiyelini ve bu dev teknolojik adımın ne anlama geldiğini tam olarak anlamak için, yapay zeka ve bilimsel araştırmalar alanındaki yenilikleri takip etmeye devam edin.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple tvOS 17 Tanıtıldı: FaceTime, Yenilenen Arayüz ve Daha Fazlası

  Apple, bugün gerçekleştirilen WWDC 2023 etkinliği kapsamında tvOS 17 ve Apple TV 4K için sunulacak yeni özellikleri açıkladı.

  Apple Vision Pro'ya Devrim Niteliğinde Güvenlik Özelliği Geliyor: İşte Optic ID!

  Apple, 5 Haziran'da yenilikçi bir adım atarak Vision Pro karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Üründe, Optic ID adı ile yepyeni bir teknoloji de kullanılacak!

  ChatGPT, Akıllı Telefonlarda Yeni Bir Devrim Yaratıyor: İlk Entegrasyon Infinix Note 30 Serisi ile Gerçekleşiyor

  Infinix, Note 30 serisi için ChatGPT robotunu Folax dijital asistanına entegre etmeyi planlıyor. Bu adım, Infinix'in öncü bir hamle yapacağı anlamına geliyor.

  Microsoft Cortana'yı Emekliye Ayırıyor: Windows'un Yeni Yapay Zeka Asistanı Copilot Geliyor!

  Microsoft, yılın sonuna doğru Cortana sesli asistanının Windows üzerindeki desteğini sonlandırıyor. Bunun yerine modern yapay zeka destekli araçlar geliyor!

  Intel'in Dev Yapay Zeka Modeli Aurora genAI Duyuruldu: 1 Trilyon Parametreyle Bilim için Devrim

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et