R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İnsanoğlu Mars’ı da Kirletmeye Başladı! Perseverance’den Kızıl Gezegen’de Çöp Keşfi!

  Kızıl Gezegen’de yaşamın izlerini araştıran NASA’nın Perseverance uzay aracından dünyaya ilginç bilgiler gönderilmeye devam ediliyor. Kısa süre önce keşfedilen nehir deltasında araştırma yapan Perseverance’den bu sefer ilginç bir bilgi geldi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  19.06.2022 17:50 2575 2 dk okuma süresi
  İnsanoğlu Mars’ı da Kirletmeye Başladı! Perseverance’den Kızıl Gezegen’de Çöp Keşfi!
  Son Düzenleme:

  Modern dünya insanlığının en fazla merak ettiği sorulardan birisi olan Kızıl Gezegen Mars’ta hayat olup, olmadığı konusu Perseverance ile araştırılıyor. NASA' nın başlattığı Mars projesi kapsamında Kızıl Gezegen’e indirilen Perseverance, geçen yıldan beri Mars yüzeyinde araştırmalarını sürdürüyor. Daha önce bilinmeyen pek çok önemli veriyi şimdiden dünyaya gönderen Perseverance uzay aracı, yine sıra dışı bir keşfiyle gündeme geldi.

  NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Perseverance uzay aracı, insanlığın Mars’ı da kirletmeye başladı. Uzay aracı standart araştırmaları esnasında bir kaya üzerinde duran ve normal olmayan bir şey tespit etti. NASA söz konusu bilinmeyen cismin bir enkaz parçası olduğunu belirledi. 

  Perseverance Uzay Aracının İnişinden Çıkan Bir Parça

  NASA, görsel verilerle birlikte yaptığı açıklamada Perseverance uzay aracının standart taramaları esnasında Kızıl Gezegen’de bir kaya üzerinde bilinmeyen bir cismin keşfedildiğini belirtti. Yapılan araştırmalar sonucunda söz konusu bilinmeyen bir cismin enkaz parçası olduğu ve insanoğlunun Mars’taki ilk atığı olduğunu belirtti. Çünkü söz konusu cisim Perseverance uzay aracının Mars yüzeyindeki hava değişikliklerine karşı koruma kalkanı oluşturması amacıyla kullanılan “termal battaniye” olduğu belirlendi.

  Perseverance

  Perseverance uzay aracının havadaki ani ısı değişimleri karşısında korunması amacıyla üzerinde bir termal battaniye bulunuyordu. Tespit edilen unsurunda bu termal battaniyeden bir parça olduğu belirlendi. Üstelik söz konusu parça Perseverance’nin Mars yüzeyine indiği noktanın 2 kilometre mesafesinde bulunuyor. 

  NASA, Mars gezgini Perseverance için açılan resmi Twitter hesabı üzerinden son gelişmeyle ilgili detaylı bir açıklamayı içeren paylaşım yaptı. NASA tarafından yapılan paylaşımda, Perseverance uzay aracının inişi sırasında uçtuğu düşünülen bir termal battaniye parçasını iniş noktasından 2 km mesafede bulunduğunu açıkladı. NASA ayrıca açıklamasında parçanın bu noktada bulunmuş olmasının şaşırtıcı olduğunu, parçanın iniş esnasında mı yoksa rüzgarla savrularak mı bu noktaya geldiği konusunda net bir bilginin bulunmadığını da belirtti.

  Perseverance Tespit Edilen Nehir Deltasını Araştırıyor!

  Perseverance uzay aracı, kısa bir süre önce keşfedilen bir “nehir deltası” içerisinde suyun izlerini araştırıyor. Elde edilen ilk bulgulara göre Kızıl Gezegen’de ortalama 3 Milyar yıl öncesinde su olduğu öngörülüyor. Son gelişmeler çerçevesinde de Perseverance uzay aracı hem şuan ki durum hem de geçmiş yaşama dair kanıtları araştırmaya devam ediyor.

  Perseverance uzay aracından bugüne kadar gelen bilgilerle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Valorant, Çok Yakında PS5 ve Xbox Konsollara Geliyor!

  Valorant, 14 Haziran'da PS5 ve Xbox Series X/S konsollarda sınırlı beta sürümüyle oyuncularla buluşuyor. Konsol sürümünde çapraz oyun özelliği de mevcut.

  Samsung, Bazı Cihazlarda Güncelleme Desteğini Sonlandırıyor: İşte Güncelleme Almayacak Modeller!

  Samsung, Galaxy A51 5G, A41 ve M01 için güncelleme desteğini sonlandırıyor. Cihazlar artık yeni Android sürümleri almayacak, ancak güvenlik yamaları gelebilir.

  Instagram'da Reklam Dönemi Başlıyor: Geçilemeyen Reklamlar Geliyor!

  Instagram, 'Ad Break' adlı yeni özelliğiyle 3-5 saniyelik geçilemeyen reklamları test ediyor. Kullanıcılar, akışlarında bu reklamları izlemek zorunda kalacak

  İnsanoğlu Mars’ı da Kirletmeye Başladı! Perseverance’den Kızıl Gezegen’de Çöp Keşfi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et