R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Jeff Bezos’a Ait Blue Origin’in Roketi Havada İnfilak Etti!

  Dünyanın en zengin insanlarında Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, yine bir patlamayla gündeme geldi. Blue Origin’in yeni deney kapsamında fırlattığı roket, havadayken infilak etti. Blue Origin, söz konusu uzay roketinin “insansız” olduğu açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  13.09.2022 13:24 3014 2 dk okuma süresi
  Jeff Bezos’a Ait Blue Origin’in Roketi Havada İnfilak Etti!
  Son Düzenleme:

  Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un “ticari uzay yolculuğu” şirketi Blue Origin denemelere devam ediyor. Özellikle uzaya ticari yolculuk gerçekleştirme konusunda Elon Musk’ın “SpaceX” şirketiyle yarışıyor. 2 şirket arasındaki rekabette ilk kazanan Blue Origin olmuştu. 2022 Ağustos ayında Blue Origin, ilk özel ticari uzay uçuşunu gerçekleştirmişti.

  Yakaladığı başarının ardından şirketin, aylardır “ticari uzay istasyonu” çalışmaları yürüttüğü de ortaya çıktı. Dünya yörüngesine kurmayı hedeflediği ticari uzay istasyonuna yönelik roket denemeleri gerçekleştiriyor. Ancak şirketin yaptığı son deneme başarısız sonuçlandı.

  İlk özel ticari uzay yolcuğunda Jeff Bezos’un yanı sıra kardeşi “Mark Bezos, “Mary Wallece Funk” yer aldı. Toplamda 4 kişi olan ekipte 18 yaşındaki “Oliver Daeman” da yer almıştı.

  Fırlatılan Roket Havada İnfilak Etti

  New Shepard

  Blue Origin’in 12 Eylül’de fırlattığı “New Shepard” roketi, havada infilak etti. New Shepard roketi, fırlatıldıktan sadece 1 dakika sonra havada infilak etti ve yere çakıldı. Şirket tarafından söz konusu denemede yaşanan kazaya ilişkin açıklama yapıldı.

  Şirketin yaptığı açıklamada söz konusu fırlatılan ve infilak eden roketin, insansız olduğu belirtildi. Ayrıca roketin patladıktan sonra yer çakılması nedeniyle de kimsenin zarar görmediğine dikkat çekildi.

  Blue Origin, daha önce başarılı fırlatma yapılan New Shepard roketinin yeni bir versiyonunu geliştiriyor. 12 Eylül’de gerçekleştirilen fırlatma deneyi de söz konusu yeni roket modeli için gerçekleştirilmişti. Fırlatıldıktan 1 dakika sonra patlayan roketin patlama nedeni de açıklandı.

  New Shepard

  Patlamaya neden olan sorunun rokete ait olan iticilerde meydana gelen bir sorunun olduğu açıklandı. İticilerde meydana gelen arızanın ardından yeni New Shepard roketi, gökyüzünde devasa bir patlama gerçekleşti. 

  New Shepard roketinde yolcu taşınan kısmı oluşturan kapsülün boş olduğu belirtildi. Ayrıca şirketten yapılan açıklamada söz konusu yolcu taşıma kapsülünün patlamanın önce roketten ayrıldığı belirtildi. Hatta kapsülün başarılı bir şekilde çöle iniş gerçekleştirdiği de belirtildi.

  Blue Origin’in roketin infilakının 1 saat sonrasında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

  Tespit edilen verilere göre uçuş sırasında bir anamoli yaşandı. Roketin iticilerinde bir arıza meydana geldi. Ancak rokette kaçış sistemi bulunuyor.

  Şirketin sahibi Jeff Bezos ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

  İşte Blue Origin New Shepard roketinin havadaki patlama anı!

  New Shepard Roketinin Özellikleri

  New Shepard

  Blue Origin’in geliştirdiği “New Shepard” roket sistemi, yeniden kullanılabilir olmasıyla dikkat çekiyor. Roket hem dikey kalkış hem de dikey iniş yapabiliyor. Üzerinde yolcu taşımak üzere tasarlanmış bir de kapsül yer alıyor. Roket, ilk uçuşunu 29.04.2015 tarihinde gerçekleştirdi.

  Boyut18 metre
  Güç1 BE-3
  Maksimum İtme4900 kN(110.000 lbf)
  Yanış süresi141 saniye
  İtici gaz tipiLH2 /LOX

  SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlerin ticari uzay yolculuğu konusundaki çalışmaları hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi'den Açık Hava Etkinliklerine Özel Yeni Bluetooth Hoparlör: Uygun Fiyatıyla Ön Plana Çıkıyor!

  Xiaomi, açık hava etkinlikleri için özel olarak tasarlanmış yeni bir Bluetooth hoparlör modeli olan Outdoor Bluetooth Speaker Camp Edition'ı piyasaya sürdü.

  Galaxy Watch 7 Resmileşti: Bluetooth Veri Tabanında Görüntülendi!

  Samsung Galaxy Watch 7, Bluetooth 5.3 desteği ve 32GB depolama kapasitesi ile temmuz ayında tanıtılacak. Yeni nesil akıllı saatte büyük yenilikler var!

  Android 15, Farklı Bir Özellikle Geliyor: Bluetooth'u Tamamen Kapatmaya İzin Vermeyecek!

  Android 15, kayıp cihazları bulmayı kolaylaştıran yenilikçi bir özellik sunuyor; Bluetooth sürekli açık kalacak, pil ömrü çözümü de beraberinde geliyor.

  Twitter/X Rakibi Bluesky, Tam 4 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

  Bluesky, 4 milyon kullanıcıya ulaşarak sosyal medyada yeni bir dönem başlatıyor. Kendi kurallarınızı belirleyin, özgürlüğün tadını çıkarın.

  Jeff Bezos’a Ait Blue Origin’in Roketi Havada İnfilak Etti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et