R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PC Satışlarında Daha Önce Görülmemiş Bir Düşüş Yaşandı!

  Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik buhran, PC satışlarını da etkiledi. PC satış rakamlarında daha önce şahit olunmayan bir düşüş yaşandı. Ekonomik problemler ve enflasyon sebebiyle rakamlar dibi gördü.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  13.10.2022 18:01 2099 7 dk okuma süresi
  PC Satışlarında Daha Önce Görülmemiş Bir Düşüş Yaşandı!
  Son Düzenleme:

  Pandeminin etkilerinin devam ettiği bu günlerde, dünyanın her yerinden insanlar ekonomik sıkıntılar içinde. Ülkelerin enflasyon oranları hiç olmadığı kadar artmış durumda. Para harcama noktasında artık herkes daha temkinli bir şekilde hareket ediyor. Bilgisayar sevkiyatlarında da rekor seviyede düşüşler, bu sebeple yaşandı. Temel ihtiyaçlar dışında para harcama noktasında kimse eskisi kadar özgür değil.

  Elektronik cihaz sektöründe ciddi düşüşlerin yaşanması zaten bekleniyordu. Fakat PC satışlarında beklenenin ötesinde bir düşüş yaşandı. Diğer teknolojik cihazlara göre de PC satışları çok daha keskin azalmalar yaşadı.

  2022 senesinin ilk 2 çeyreğinde bilgisayar satışlarında zaten bir azalma gerçekleşmişti. 3. çeyreğin geride kalması ile yeni rakamlar açıklandı. Üçüncü çeyrekte 68 milyon bilgisayarın sevk edildiği bilgisi insanlar ile paylaşıldı. 1990 seneden itibaren bilgisayar satışlarında bu kadar radikal resesyonlar yaşanmamıştı. Yıllık %19.5 oranında bir satış azalması, 2022 senesinin üçüncü çeyreğinde kaydedildi.

  Tarihi bir yavaşlama

  Kitagawa, bu durumu PC sektörü için tarihi bir yavaşlama olarak yorumladı. Pandemi döneminde bilgisayar üreticilerinin en çok zorlandığı nokta tedarik zinciri olmuştu. Tedarik aşamasında yaşanan kesintiler sebebiyle üreticiler zor durumda kalmışlardı. Pandeminin etkilerinin azalması ile birlikte bu tedarik problemi ortadan kalktı. Buna rağmen piyasalarda tüketici ve iş hayatı noktalarında oldukça zayıf bir talep gözlemlenmektedir. Bu zayıf talep sebebiyle de bilgisayar satışları hedeflendiği şekilde yüksek rakamlara ulaşamamaktadır. 

  Farklı bir analiz şirketi IDC ise, bilgisayar satışlarında yaşanan büyük düşüşün dengelenebileceğini düşünüyor. Bu düşüncesinden arkasında ise bilgisayar satın alan büyük şirketler yer almakta. Özellikle önümüzdeki sene, Windows 11 için bilgisayarların yenileneceği beklenmekte. Yeni işletim sistemini destekleyen bilgisayar oranı şu an için %50’lerde. Bu sebeple birçok şirketin bilgisayarlarını komple yenilemesi öngörülmekte.

  Kitagawa ise, iş dünyasında şu an için ekonomik belirsizliklerin olmasına vurgu yaptı. Bütün şirketlerin jeopolitik ve ekonomik belirsizlikler içerisinde sıkıntılar yaşadığını belirtti. Bu sebeple bilgisayar harcamalarının ikinci plana atıldığı noktasında yorumlarda bulundu. 

  Pandemide eğitim ve PC satışları

  Pandemi döneminde dünya üzerindeki bütün öğrenciler, eğitimlerine evden devam etmek zorunda kaldılar. Bu da ebeveynleri mecburi olarak bilgisayar satın almaya zorlamıştı. Pandemi etkilerinin geçmesiyle birlikte bilgisayar zorunluluğu ortadan kalktı. Günümüzde hala birçok öğrenci bilgisayarlar üzerinden ders çalışmakta. Fakat pandemi döneminde olduğu gibi bu bir zorunluluk teşkil etmiyor.

  Eğitim noktasında bilgisayar satışlarında da yaklaşık olarak %18 düşüş yaşandı. Kıdemli analist Ishan Dutt, bu düşüşlerin yalnızca satıcıları etkilemediğini belirtti. Bilgisayar satışlarındaki düşüşün tedarik zincirindeki tüm paydaşları olumsuz etkilediğine vurgu yaptı. Bu durumun son derece endişe verici olduğunu ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

  AMD olacaklara karşı uyarılarda bulunmuştu! Intel ise yeni kararlar alıyor

  Geçtiğimiz günlerde AMD, bilgisayar satışlarında ki yavaşlamaların olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu. 1.1 milyar dolarlık satış tahminlerinin tutmayacağı konusunda yatırımcılara uyarı yaptı.

  Intel markası ise, 27 Ekim tarihinde satış rakamlarını açıklayacağını duyurdu. Bilgisayar satışlarında ikinci çeyrekte birtakım kararlar alınmıştı. Bu kararlar kapsamında Intel, işe alımlarında yavaşlama stratejisi uygulamıştı. Alınan son haberler yeni ise, yeni bir kararın daha uygulanacağını işaret ediyor. Satış rakamlarında tatmin edici sonuçları ulaşamayan Intel şirketi, küçülmeye gidecek.

  Yaşanılan ekonomik sıkıntılar sebebiyle satışlarda ciddi düşüşler gerçekleşti. Bu da Intel gibi  teknoloji şirketlerinin hedeflenen kara ulaşamamaları sonucunu doğurdu. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler sebebiyle Intel, birçok çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Samsung, Mikron ve Kioxia gibi şirketler de ticaretlerinin düştüğüne dair açıklamalarda bulundu.

  2022 senesinde ilk çeyrekte neler olmuştu

  2022 senesinde bilgisayar pazarının lider markası Lenovo olmuştu. Gartner tarafından paylaşılan rapora göre yüzde 23.6 pazar payı ile Lenovo bir sıraya oturmuştu. Markanın 18 milyondan fazla sevkiyat gerçekleştirdiği açıklanmıştı. 

  İkinci çeyrekte, bilgisayar pazarındaki ikinci sıraya ise HP oturmuştu. Markanın %20.5  pazar payı ve 13 milyondan fazla sevkiyat verileri açıklanmıştı. Hemen arkasındaki sırada ise Dell markası yer almıştı. Dell ise %17.7 pazar payına  sahip olmuştu. Markanın sevkiyat rakamları ise 13 milyondan fazla olarak duyurulmuştu. Teknoloji devi Apple ilk üç sıraya girmeyi başaramamıştı. 2022 yılın ilk çeyreğinde Apple, 4. sıradan bilgisayar satışları listesine girmişti.

  2022 senesinin ilk çeyrek sonuçlarının yer aldığı görsel tablosu aşağıda bulunmaktadır:

  2022 senesinde ikinci çeyrekte neler olmuştu

  Gartner tarafından 2022 senesi ikinci çeyrek raporu da paylaşılmıştı. İkinci çeyrek raporunda bilgisayar satışları noktasında lider pozisyonda yine Lenovo markası yer almıştı. %24.8 pazar payı ile marka bir kez daha lider sırayı işgal etti. 2. çeyrekte 17 milyondan fazla sevkiyat ile kullanıcıların karşısına yine Lenovo çıktı.

  2022 serisi ikinci çeyrekte 2. sırada tekrar HP yer aldı. İlk çeyrekte olduğu gibi ikinci sırayı yine bu marka işgal etti. Yüzde 18.8 pazar payı ile sırasını korumayı başardı. Sevkiyat rakamları ise 13 milyondan fazla olarak kayıtlara geçti. İlk çeyrekte olduğu gibi, 3. sırada da yine Dell markası yer aldı. 2022 senesinde ilk ve ikinci çeyrek arasında ilk 3 sırada bir değişiklik yaşanmadı. Dell markası ise %18.5 pazar payına sahip olarak kayıtlara geçti. Sevkiyat rakamları ise 13 milyondan fazla olarak kayıtlara geçti.

  Telefonlarıyla herkesin aklına kazanan Apple markası ise ilk üçe girmeyi yine başaramadı. Apple yüzde 8.8 pazar payı ile 4. sırada yer aldı. 2022 senesinde ilk çeyreğinde olduğu gibi yine 4. sırayı işgal etti. Sevkiyat rakamları ise 6 milyondan fazla olarak kayıtlara işlendi. 

  2022 senesinin ikinci çeyrek sonuçlarının yer aldığı görsel tablosu aşağıda bulunmaktadır:

  2022 senesinde en çok satılan 6 bilgisayar markası

  Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını sonrasında ekonomik sıkıntılar yaşandı. Pandemi döneminde bilgisayar satışlarında ciddi artışlar gözlemlendi. Bu süreçte bilgisayar pazarı sürekli olarak büyümeye devam etti. Pandemi boyunca bilgisayar satışlarında istikrarlı bir artış gözlemlendi.

  Pandeminin etkilerinin ortadan kalkması ile beraber, bilgisayar satışlarındaki büyümede durdu. Hatta satışlarda çok ciddi düşüşler yaşanmaya başladı. Yapılan araştırma verilerine göre, bilgisayar satışlarında son 2 senede istikrarlı bir düşüş yaşandı. 2022 senesinin ilk çeyreğinde %5.1 oranında düşüşler gözlemlendi.

  IDC tarafından yayınlanan rapora göre, 2022 senesinde en fazla satış yapan markalar belli oldu. Bilgisayar satışları noktasında içinde bulunduğumuz senede en fazla satış yapan marka Lenovo oldu. Bu markayı ise sırasıyla HP, Dell, Apple, Asus ve Acer markaları takip etti.

  LENOVO

  2022 bilgisayar satış verilerine göre, en çok satış yapan marka Lenovo oldu. Çin merkezli uluslararası bir marka olan Lenovo, bilgisayar ve akıllı telefon üretmektedir. Tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve ilgili hizmetler tasarlama noktasında uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda üretim ve pazarlama noktasında da uzmanlığı olan çok uluslu bir şirkettir. 

  Masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler bu marka tarafından üretilen ürünler arasındadır. Ayrıca iş istasyonları, sunucular ve süper bilgisayarlar da yine marka tarafından üretilmektedir. Elektronik veri kayıt ortamı cihazları ve BT yönetim yazılımları da markanın üretimini yaptığı ürünler arasında yer alır. Lenovo, Smart TV üretiminde de oldukça iddialıdır. 

  Dünya çapında en iyi bilinen markaları ThinkPad laptop iş kolu ve IdeaPad’tir. Bunlara ek olarak bilinen markalarına Lenovo Yoga ve Lenovo Legion tüketici dizüstü bilgisayar serileri de eklenebilir. IdeaCentre ve ThinkCentre masaüstü bilgisayar serileri de bilinen markalara ilave olarak sayılır. 2021 senesinden beri bilgisayar satışları verilerine göre en çok bilgisayar satan marka olmuştur. 

  HP

  2022 senesinde satılan bilgisayar rakamları göz önünde bulundurulduğunda, HP ikinci sırada yer aldı. HP Inc. ABD merkezli bir uluslararası teknolojik cihaz üreticisidir. Bilgi işlem, baskı sistemleri ve sayısal görüntüleme donanımları üretmekle ün kazanmıştır. Müşterilerine yazılım ve hizmetler de sağlamaktadır. 

  DELL

  2022 verilerine göre DELL markası en çok bilgisayar satan 3. marka oldu. DELL, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kişisel bilgisayar üreticisidir. Teksas merkezli marka 1984 senesinde Michael Dell tarafından kurulmuştur. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline gelerek başarısını devam ettirmektedir. Üretimini yaptığı ve hizmetini verdiği maddeler ise aşağıda sıralanmıştır:

  • Kişisel bilgisayarlar
  • Sunucular
  • Veri depolama aygıtları
  • Ağ anahtarı
  • Yazılımlar
  • Bilgisayar çevresel cihazlar
  • HDTV'ler
  • Kameralar
  • Yazıcılar 
  • Diğer üreticiler tarafından üretilen elektronik ürünler 

  APPLE

  Telefonları ile gündemden düşmeyen Apple markası ise bilgisayar satışlarında 4. sırada yer aldı. Apple, 1976 senesinde kurulan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlamakta olan bir dev firmadır. 

  En çok bilinen ürünleri arasında Mac serisi bilgisayarlar ve iPhone adı verilen telefonlar yer alır. Şirket bunun yanında aynı zamanda iPod müzik çalar, iPad tablet ve Apple Watch akıllı saatleri üretmektedir. MacOS ve iOS işletim sistemlerine cihazlarında kullanmaktadır.

  Apple, ciro söz konusu olduğunda dünyanın en büyük ikinci bilgi teknoloji şirketi olmaktadır. İlk sırada ise Samsung Elektronics yer alır. 

  Apple, cep telefonu üreticisi sıralamasında ise dünyanın en büyük üçüncü markası olmayı başarmıştır. Dünyada en büyük de telefonu üreticisi pozisyonda ise Samsung yer almaktadır. Cep telefonu üretiminde ikinci sırayı ise Nokia işgal etmektedir. Apple şirketi, Fortune Dergisi’nde yayınlanan yazıya göre, 2008 ila 2012 yılları arasında büyük başarı elde etmiştir. Bu seneler arasında Dünya çapında en çok rağbet gören şirket olmayı başarmıştır.

  ASUS

  Yıllardır bilgisayar üretmekte olan dev üretici ASUS en çok bilgisayar satan 5. marka oldu. ASUSTeK Computer Inc. 1989 senesinde kurulan Tayvan merkezli bir teknoloji devidir.  Bilgisayar ve donanım üreticisi olarak piyasada yer alan büyük şirketler arasındadır. Asus, üretim bandı olarak oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Özellikle dizüstü bilgisayarlar konusunda tüm dünyaya kendini ispat etmiştir. Kaliteli ve üstün teknolojilerle donatılmış ürünleri ile markasını büyütmeye devam etmektedir.

  Ürünlerinde özellikle sağlamlığı ön plana çıkarmaya çalışan marka, satışlarını bu doğrultuda yapmaktadır. Ürettiği ürünler arasında ise öne çıkanlar dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve ekran kartları olmuştur. Bunların yanında ise anakart, cep telefonu, LCD panel ve katı hal sürücüsü ürünlerini de üretmektedir. Ayrıca optik depolama ve ağ donanımı  noktalarında da müşterilerine hizmet sunmaktadır. Markanın ürettiği diğer ürünler aşağıda sıralanmıştır:

  • Netbook
  • Kablosuz yönlendirici
  • Projektör
  • Bilgisayar kasası
  • Elektronik devre elemanları
  • Bilgisayar soğutma sistemleri
  • Sunucular
  • Giyilebilir bilgisayar 

  ACER

  2022 senesinde en çok bilgisayar satışı yapan 6'ncı marka ise ACER oldu. ACER, 1985 senesinde 3 kişilik bir ekip ile kurulmuştur. Marka, Tayvan merkezli bir bilgisayar ve donanım üreticisi olarak piyasada yer almaktadır. Bilgisayar ve donanım üretiminin yanında, akıllı telefonların geliştirilmesi noktalarında da çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda giyilebilir teknolojik cihazların iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını da yapmaktadır.

  Kişisel bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar üreterek piyasada kendini ispat etmiştir. Bu ürünlerin yanında tablet bilgisayarlar, sunucular ve depolama cihazları da üretmektedir. Markanın ürettiği diğer ürünler ise aşağıda sıralanmıştır:

  • Sanal gerçeklik cihazları
  • Çevresel cihazlar 
  • Akıllı telefonlar 
  • Oyun bilgisayarları 
  • Oyun aksesuarları
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Hidrojenle Çalışan Bisiklet Geliyor: Elektrikli Bisikletlere Yeni Bir Alternatif!

  İsviçreli HydroRide, hidrojenle çalışan yakıt hücreli bisikletiyle elektrikli bisikletlere hızlı dolum ve çevre dostu bir alternatif sunuyor.

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  PC Satışlarında Daha Önce Görülmemiş Bir Düşüş Yaşandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et