R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Haritalar İçin Geliştirilen Google Asistan Sürüş Modu Özelliği Artık Kullanılmayacak!

  2019 senesinde Google Haritalar için geliştirilen Google Asistan Sürüş Modu özelliği kapatılacak. Google Haritalar’dan dönem dönem eksilen özelliklere bir yenisi daha eklenmiş olacak.

  Dide Su Kaya Dide Su Kaya 12.10.2022 15:51 1090 4 dk okuma süresi
  Google Haritalar İçin Geliştirilen Google Asistan Sürüş Modu Özelliği Artık Kullanılmayacak!
  Son Düzenleme:

  Google, Google Asistan Sürüş Modu özelliğinin bundan sonra kullanılmayacağını duyurdu. Bu özellik 2019 senesinde gerçekleştirilen I/O etkinliğinde tanıtılmıştı. Bu etkinlikte Google Haritalar için birtakım değişikliklerin yapılacağı açıklanmıştı. Performansta iyileştirme ve geliştirme adına yapılan bu değişiklikler arasında Google Asistan Sürüş Modu’nun eklenmesi de vardı. 

  Teknoloji çağında cep telefonları ile her türlü görev ve işlem gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemlerin daha pratik ilerleyebilmesi için ise kullanıcılara sunular binlerce araç bulunmakta. Zaman içerisinde kullanıcıların basitlik ve pratiklik noktalarında daha talepkâr olduğu ortada. Teknolojik cihaz kullanımlarında konfor, önde gelen talepler arasında yer almakta. Sürüş modu da aslında bu talepler karşısında geliştirilmişti. 

  Google Asistan Sürüş Modu, sesli komutlar ile sürüş esnasında işlemleri gerçekleştirirdi. Aynı zamanda telefona gelen bildirimler ile ilgili kullanıcılara soru da sorardı. Navigasyon esnasında her türlü basit işlem, sürüşe ara verilmeden hallolurdu. Arama yapılabilmesi, mesaj atılabilmesi ve müziğin kontrol edilebilmesi bu işlemler arasında yer alıyordu. Aynı zamanda gelen aramalara cevap verilmesi ve gelen mesajların okunması da mümkündü. 

  Google Asistan, Sürüş Modu özelliğini desteklemeyecek!

  Google Asistan Sürüş Modu özelliği ile kullanıcılara bazı kısayol özellikleri sunulmaktaydı. Bu özellikler ile sürüş esnasında kolay bir şekilde işlem gerçekleştirilmesi hedeflenmişti. Medya önerileri, ses kontrolleri ve hızlı arama seçenekleri bu kısayollar arasında yer almaktaydı. Aynı zamanda mesajlaşabilmek için de kısayol özellikleri mevcuttu. Sürücüler “Google, sürüş modunu başlat” komutunu vererek bu modu aktif hale getirebiliyorlardı. 

  Bu mod ile, sürücülerin seyir halindeyken dikkatleri dağılmadan basit işlemleri gerçekleştirebilmeleri hedeflenmişti. Google tarafından yapılan son açıklamalara göre ise, 21 Kasım 2022 tarihinde bu özelliğe son verilecek. Google’ın Sürüş Modu olarak isimlendirilen özellik ise kullanılmaya devam edecek. Yani Android için Google Haritalar’a eklenen araba sürüşünü optimize eden özellik kalacak. Yalnızca Google Asistan Sürüş Modu özelliği kullanıcılara veda edecek.

  Android için olan Sürüş Modu

  Sürüş Modu, Android Auto ile sık sık kıyaslanan bir özelliktir. Kullanım sayılarına bakıldığında ise Android Auto’nun çok daha fazla kullanıldığı öne çıkıyor. Yine de Sürüş Modu özelliği de milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. 

  Telefon uygulamasında da değişikliklere gidildi

  Google, telefon uygulaması üzerinde de birtakım köklü değişiklikler yaptığını açıkladı. Bu değişiklikler kapsamında artık kullanıcılar, sesli arama esnasında daha rahat olacak. Bundan sonra sesli arama devam ederken tuş takımına ulaşmak daha kolay olacak. Tuş takımının ekrandaki konumlandırılmasında da bazı değişiklikler yapıldığı duyuruldu. Google, daha rahat bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için tuş takımını yukarı taşıdı. Bu konum değişikliği ile kullanımı optimize edeceklerini düşündüğünü de açıklamalarına ekledi.  

  Ayrıca, ekranı uzun olan telefonlarda, düğmelerin alt tarafa daha yakın olacağı duyuruldu. Yani, daha uzun ekranlı cihazlarda düğmeler daha alt tarafta yer alacak. Bu değişiklikle, her iki baş parmak da düğmelere daha rahat erişebilecek. Ekranda üst sırada yer alan ek arama seçenekleri de bundan sonra sağ tarafa geçecek. Bu da tek el ile telefon kullanımlarının optimize edilebilmesi için yapılan bir değişiklik.

  Google Asistan Sürüş Modu nasıl kullanılıyordu?

  Google Asistan Sürüş Modu, araç kullanırken telefon işlemlerinin kolayca halledilmesine yaramaktaydı. Sesli komutlar sayesinde arama yapılmasına ve mesaj gönderilmesine olanak tanıyordu. Aynı zamanda yine sesli komutlar ile medya içeriğinin kontrol edilmesine de imkan tanımaktaydı. 

  Bu modun kullanılabilmesi için gereken cihaz özellikleri ise şunlardı:

  • Android 9.0 veya daha sonraki sürümler
  • 4 GB veya daha fazla RAM
  • Yalnızca dikey mod
  • ABD, Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa, Hindistan, İspanya, İtalya, Kanada ya da Meksika konumu

  Asistan Sürüş Modu’na sorulabilecek sorular 

  Sesli komutlar ile çalışan Google Asistan Sürüş Modu, bazı soruları yanıtlayabiliyordu. Bu soruların başında kullanıcılar “Ok Google” derlerdi. Bu şekilde mod, kendisi ile konuşulmak üzere olunduğunu anlardı. Google Asistan Sürüş Modu’na verilebilecek bazı sorular aşağıda yer almaktadır:

  Komut amacıSöylenmesi gereken sesli komut
  Arama yapmak “Telefon et” ya da  "[Kişiyi] ara" denilmesi gerekmekte idi. 
  Gelen aramalara cevap vermekAsistanın, "[Kişi] arıyor, açmak istiyor musun?" sorusuna “Evet” diye yanıt verilmesi gerekirdi. 
  Mesaj göndermek"[Kişiye] mesaj gönder" ya da "Mesaj gönder" diye sesli komut verilmesi gerekirdi.
  Gelen mesajı okutmak"Mesajlarımı oku" sesli komutunun verilmesi gerekmekte idi.
  Müzik dinlemek"[Sanatçıdan] şarkı çal" ya da "[Tür] çal" gibi sesli komutları ile işlem gerçekleştirilebilirdi. 
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  EA Games “Hain” Takım Arkadaşlarının Saptanması İçin Bir Sistem Geliştirdi!

  Dünyaca ünlü video oyun firması EA Games, yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Buna göre artık rakipleriyle iş birliği içerisine giren oyuncular banlanacak!

  Nvidia RTX 4090 Kablo Erime Sorunu İçin Açıklama Yaptı!

  Nvidia'nın merakla beklenen RTX 4090 ekran kartı piyasaya sürüldü ancak çeşitli sorunlar yaşıyor. Son dönemde RTX 4090 kullanıcılarından ekran kartına güç sağlayan konektörün bağlantı noktasında erime şikayetleri yapıldı. Nvidia'dan açıklama geldi!

  Google Pixel Fold'dan Yeni Bilgiler Geldi!

  Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ilk katlanabilir telefonu ortaya çıkmaya başladı. Google'dan gelen son bilgilere göre Google Pixel Fold teknik özellikler belli oldu. İşte Google Pixel Fold özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  Google Haritalar İçin Geliştirilen Google Asistan Sürüş Modu Özelliği Artık Kullanılmayacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et