R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Çin’deki fabrikalarını kapatma kararı aldı!

  Vakalarda gözlenen artış sonrası Çin hükümetinin aldığı yeni karantina kararları, Apple’nin üretimde kayba uğramasına neden oluyor. Apple, Çin fabrikaları için alternatif düşünmeye başladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.04.2022 12:08 957 2 dk okuma süresi
  Apple Çin’deki fabrikalarını kapatma kararı aldı!
  Son Düzenleme:

  Pek çok uluslararası teknoloji markasının olduğu gibi Apple’nin de en büyük üretim üssü olan Çin, kan kaybetmeye devam ediyor. Covid-19 pandemi döneminde aldığı sert karantina kararlarıyla dikkat çeken Çin hükümeti, yeni karantina kararları aldı. Alınan karantina kararları markaların tedarik konusunda endişe etmesine neden olurken, ülkeden ayrılma kararı almalarına da neden oluyor. En son olarak Apple, Çin’deki fabrikalarını farklı bir ülkeye taşıma konusunda bir eylem planı hazırladı.

  Apple, üretimde Çin’e olan bağımlılıktan kurtulmak istiyor

  Dünyaca ünlü analist Ming-Chi Kuo’nun yayınladığı rapor, Çin’deki üretim bantlarına dair olumsuz gelişmeleri ortaya koyuyor. Çin hükümetinin Omicron varyantı nedeniyle artan vakalar sonrasında yeni karantinalar uygulamaya başlaması, ülkedeki uluslararası şirketlerin üretim bantlarında sorun yaşamasına neden oluyor.

  Dünyaca ünlü 2 otomobil üreticisi Tesla ve Volkswagen’in Çin’de bulunan fabrikaları, karantinalar nedeniyle kapanmıştı.

  Apple, pandemi başında Çin’in sert karantina kararlarından yaşadığı tedarik problemlerini yeniden yaşamamak için şimdiden yeni eylem planları hazırlamaya başladı. Bu eylem planlarının merkezinde de Çin’deki fabrikaları farklı ülkelere taşımak bulunuyor. Apple, Çin’e alternatif olarak Tayvan Veya Hindistan’da yeni fabrikalar kurmayı hedefliyor.

  Çin’in aldığı kararlar Apple’nin üretimini şimdiden sekteye uğratıyor

  Kısa bir süre önce Apple’nin üretimdeki ortaklarının Çin’in aldığı karantina kararlarından olumsuz şekilde etkilendiği ortaya çıkmıştı. Özellikle alınan karantina kararlarının hayata geçmesiyle birlikte Apple’nin MacBook Pro üretimindeki bazı konfigürasyonlar gecikmeye başlayacak. 

  Apple’nin satışta bulunan iPhone SE 3 ve yanı sıra AirPods 3 tedarikinde şimdiden sıkıntılar yaşamaya başladığı da belirtiliyor.

  iPhone SE 3

  Apple’nin Çin’deki en önemli tedarikçileri arasında bulunan Asia Electronic Material’in açıklamaları da durumu daha net gözler önüne seriyor. Karantina kararlarının uygulamaya alındığı Çin şehirlerinde fabrikaları bulunan Asia Electronic Material, hükümetten özel izin alarak, Apple’nin ihtiyaç duyduğu ürünlerin sorunsuz şekilde tedariki için mücadele ettiği belirtildi.

  Çin’de yaşanan bu gelişmeler ışığında analist Ming-Chi Kuo hazırladığı raporunda, uluslararası şirketler için Çin’e alternatif üretim sahaları kullanmaya başlamak bir düşünceden öteye geçmeli ve uygulamaya alınması gerektiğini vurguladı.

   

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MediaTek Dimensity 9400’ün İlk Sonuçları Paylaşıldı: Beklentilerin Altında Kaldı!

  MediaTek Dimensity 9400, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4'üne kıyasla performans testlerinde geride kaldı.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

  Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

  Apple Çin’deki fabrikalarını kapatma kararı aldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et