R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone Mesajlarımızı mı Okuyacak?

  Apple, çocuklara ait iPhone'larda çıplaklık taraması yapacağını duyurdu!

  Ceren Varlı Ceren Varlı 22.04.2022 02:05 338 2 dk okuma süresi
  iPhone Mesajlarımızı mı Okuyacak?
  Son Düzenleme:

  Apple, iPhone için yeni bir uygulamaya geçeceklerini bildirdi. Tartışmalara yol açması beklenen bu uygulama iPhone kullanıcılarının mesajlarının okunması ile ilgili. Çıplaklık taraması kapsamında mesaj içeriklerini incelemeye başlayacak olan Apple, bunu özellikle çocuk istismarlarını önlemek için yaptıklarını duyurdu. Apple, çıplaklık için iPhone mesajlarını tarayan ve mesaj içeriklerine göre aksiyon almayı hedefleyen bir güvenlik özelliğini sunmaya başladı. Son dönemlerde artan çocuk istismarları oranları sonrasında bu uygulamaya geçtiklerini belirten Apple, bu güvenlik önleminin şimdilik sadece çocuklara ait iPhone’larda kullanılacağını da açıkladı. 

  Özellikle yoğun iş temposuna sahip ebeveynlerin çocukları gerek iletişime geçebilme kolaylığı sağlaması adına, gerekse boş vakitleri doldurmak için kullanılması adına günlerinin elle tutulur zamanlarını telefonda harcıyorlar. Ebeveynler güvenli internet kullanımlarına dikkat etseler bile her zaman kötü niyetli insanları engelleyemiyorlar. Sürekli bir keşif halinde olan çocukların girdikleri siteleri sürekli kontrol etmek de ebeveynler için imkansız hale geliyor. 

  Apple bu tarz tereddütler yaşayan ebeveynlerin gönüllerini bir nebze rahatlatmak için yeni bir güvenlik teknolojisi sunuyor. Çıplaklık için iPhone mesajlarını taramayı hedefleyen bu özellik sayesinde çocuk istismarı ile savaşmak mümkün olacak. Birleşik Krallık’taki İphone kullanıcıları bu özelliği kullanıp yapay zeka ile çocuklarının istismar edilmesinin önüne geçebilecekler. 

  Çıplaklık Taraması Nasıl Çalışacak?

  Bu teknoloji ile birlikte 18 yaşından küçük çocuklara gelen mesajlar ve çocukların gönderdikleri mesajlar çıplaklıklarına göre taranacak ve uygunsuz bulunmaları halinde ilgili mesajlar ebeveynlere de gönderilecekler. 

  “Mesajlarda iletişim güvenliği” aktif edildiği takdirde gelen veya gönderilen mesajlarda bir çıplaklık algılandığında Apple bu hassas içerikli mesajı bulanıklaştıracak. Ayrıca söz konusu mesajlar “Yetişkine Mesaj Gönder” aktif edildiği takdirde ebeveynlere yollanacak. Böylece olası bir istismar durumunun önüne geçilmiş olacak.

  Apple bu yeniliğe ek olarak Spotlight, Siri veya Safari’de çocuk istismarına ilişkin içerik araması yapanlara da müdahale etmeyi amaçlayan araçlar geliştirdiklerini açıkladı. Henüz bu yeniliklerle ilgili detaylı bilgi paylaşmayan Apple, önümüzdeki süreçte bunları da tanıtacağını belirtti. 

  Kullanıcıların kafasında mesaj içeriklerine erişim verme ile ilgili çeşitli sorular var. Bazı kullanıcılar Apple’ın mesajları taramasına hiç de sıcak bakmıyorlar fakat istismarı önleyeceğini düşündükleri için destekleyenler de oldukça fazla. Daha önce çocuk istismarına karşı kullanıcı galerilerini tarayacağını bildiren Apple oldukça tepki toplamıştı. Gizlilik ihlali gerekçesiyle birçok kullanıcı öfkelerini belirtmişlerdi. Bu tepkilerin ardından çocuk koruma özelliklerinin sunulması askıya alınmıştı. Benzer bir tartışmalı ortamın oluşup oluşmayacağı şimdilik belirsiz. İlerleyen günlerde bu yeni güvenlik önlemi sonucunda neler olacağını hep birlikte göreceğiz. 

  Apple’ın yeni duyurusu hakkındaki görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum’dan bize iletebilirsiniz. 
   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Artmış Dörtlü (Tritone) Paradoksu

  Artmış dörtlü (tritone) paradoksu, triton aralıklı bir ton çifti ile üretilen, müzik algısını test eden bir araçtır.

  Intel’in Grafik Kısmı Zor Durumda!

  Intel'in büyük umutlarla girdiği grafik bölümünde ciddi zarara uğradığı ortaya çıktı. İşte özel araştırma şirketinin Intel'in ekran kartı bölümüne dair yaptığı analizin detayları!

  iPhone 14 Bekleyenleri Ne Gibi Değişiklikler Bekliyor?

  iPhone 14 Pro ve Pro Max için bilinen tüm sızıntı haberleri, söylentiler ve iphone 14 ne zaman çıkacağına dair tüm bilgiler haberimizin detayında.

  iPhone 14 Canlı Tanıtımını Bekleyenlere Kötü Haber Geldi!

  Apple tarafından Eylül ayında yapılacak etkinliğin detayları belli olmaya başladı. Etkinliği canlı bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

  Elif 1042
  iPhone Mesajlarımızı mı Okuyacak?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et