R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon’da Tansiyon Yükseliyor: İşçiler Prime Day’e Karşı İsyanda!

  Amazon’un her yıl üyelerine özel olarak düzenlediği global alışveriş etkinliği Prime Day, çalışanlarını bu kez isyan ettirdi. Amazon Prime Day süresince yaşanan yoğunluk nedeniyle iş kazalarının arttığını ifade eden çalışanlar, Change.org üzerinden düzenledikleri kampanya ile dünya kamuoyunda ses getirdi.

  Berfu
  Berfu R10 Editörü
  13.07.2022 19:26 1754 2 dk okuma süresi
  Amazon’da Tansiyon Yükseliyor: İşçiler Prime Day’e Karşı İsyanda!
  Son Düzenleme:

  ABD’nin en büyük ikinci işvereni olan Amazon Prime Day 2022 etkinliği ile bu yıl da gündemde bomba etkisi yarattı. Yalnız bu kez konuşulan Amazon Prime Day indirimleri ve alışveriş yapanların memnuniyeti değil, çalışanların isyanı oldu. 2020 yılı verilerine göre 500 bini aşkın kişiyi istihdam eden Amazon’un çalışanları yaşanan yoğunluk nedeniyle bir kampanya başlattı. İşçilerin talepleri ise oldukça net; yalnızca daha iyi bir ortamda çalışmak. 

  Amazon’un Prime Day yoğunluğu çalışanlarını çileden çıkardı

  Amazon her yıl yaz aylarında iki gün boyunca düzenlediği Prime Day etkinliği sayesinde gelirini yüksek oranda katlamakta. Amazon Prime üyelerine özel olarak düzenlenen alışveriş festivali, haliyle çalışanların sırtındaki iş yükünü de artırmakta. Ancak bu yıl işler pek de Amazon’un planladığı gibi gitmedi. Bu duruma artık sessiz kalmayan ve bir “dur” demek isteyen Amazon çalışanları, Change.org üzerinden kampanya başlattı. Düzenledikleri kampanyada Prime Day’de yaşanan yoğunluk nedeniyle iş kazalarının arttığının altını çizen çalışanlar, tüm dünyayı saran bu alışveriş çılgınlığı için bir çağrıda bulundu. İş ortamlarındaki zorluğu gösteren fotoğraflara bakılmadan sipariş verilmemesini istedi. Kampanyadaki şu cümleler ise medyanın gündemine oturdu;

  “Prime Day anlaşmaları, Epic Prime günü yaralanmalarına yol açıyor. Prime Day’de sipariş vermek için tıklamadan önce Change.org’daki bağlantıya göz atın. Paylaştığımız fotoğraflar, Amazon çalışanlarının her gün karşılaştığı gerçekliğe bir bakış sunuyor.”

  Amazon ve çalışanları arasındaki gerilim aslında uzun süredir devam etmekte. Özellikle çalışanlar sendikalaşabilmek için büyük bir mücadele vermekte. Bu noktada bazı bölgelerde çalışanların sendikal haklarına kavuştukları bilinmekte.


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  OpenAI'den Yapay Zeka ile Video Devrimi: İşte Karşınızda Sora!

  OpenAI'nin yeni modeli Sora, metinden gerçekçi videolar üretiyor. ChatGPT ve DALL-E'nin ardından gelen bu yenilik, sanat ve tasarımda devrim yaratıyor.

  Google, Android İçin Dolandırıcılara Karşı Yeni Bir Araç Test Ediyor: İşte Detaylar!

  Google, Android cihazları dolandırıcılığa karşı koruyacak yeni bir güvenlik özelliği test ediyor. İşte detaylar!

  Amazon Prime Gaming Şubat Ayı Oyunları Belli Oldu: Tam 7 Oyun Ücretsiz Erişime Açılacak!

  Şubat 2024'te Amazon Prime Gaming, üyelerine özel 7 yeni ücretsiz oyun sunacak. İşte Prime Gaming'in bu ayki zengin oyun seçkisi!

  Twitch, Yayıncıların Prime Abonelik Gelirlerini Azalttı: Yeni Dönem Başlıyor!

  Twitch, Prime abonelik gelirlerinde düşüşe giderek Partner Plus programını genişletiyor. Bu şekilde yayıncıların, kazanç yapısını yeniden şekillendiriyor.

  Amazon’da Tansiyon Yükseliyor: İşçiler Prime Day’e Karşı İsyanda!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et