R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sosyal Medya Fenomenlerine Para Cezası Kesildi

  Sosyal medya fenomenlerinin son dönemde elde ettikleri reklam gelirleri sıklıkla tartışma konusu olmaya devam ediyor. Fenomenler şimdi de Ticaret Bakanlığı’nın denetimine takıldı. Reklam Kurulu tarafından tam 22 sosyal medya fenomeni için para cezası kesildi. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 13.07.2022 12:12 1073 2 dk okuma süresi
  Sosyal Medya Fenomenlerine Para Cezası Kesildi
  Son Düzenleme:

  İnsanlara anlık erişim potansiyeliyle 21.yüzyıl dünyasında sosyal medya ve web dünyası reklam sektörü için paha biçilemez bir potansiyel sunuyor. Bu potansiyelde doğal olarak reklamların dijital dünyayla iç içe bir gelişim ve dönüşüm yaşamasına neden oldu. Özellikle son yıllarda kazançları herkes tarafından konuşan sosyal medya ünlülerinin(Influencer) reklamlardan önemli kazançlar elde ettikleri biliniyor. 

  Türk internet ünlüleri, sosyal medya hesaplarından yaptığı reklam paylaşımlarıyla önemli kazançlar elde ediyor. Ancak Ticaret Bakanlığı, sosyal medya ünlüleri arasında revaçta olan hesaplarına reklam alımlarına dair kapsamlı bir denetim mekanizması yürütüyor. Bu mekanizma 2022’nin ilk 6 aylık döneminde internet ünlülerine “idari para cezası” uyguladı.

  Reklam Kurulu tarafından gerçekleştirilen denetimlerde internet ünlülerinin yaptıkları reklamların “aldatıcı reklam” sınıfında olduğu tespit edilerek, para cezası uygulandı. 2022’nin ilk 6 aylık periyodunda kurulun para cezasına maruz kalan internet fenomeni sayısının 22 olduğu belirtildi. Kurul tarafından söz konusu 22 internet ünlüsünün bilgileri ise paylaşılmadı.

  Bakanlık Fenomenleri Uyardı

  Ticaret Bakanlığı tarafından 2022’nin ilk 6 aylık dönemine ilişkin uygulanan para cezalarına dair detaylı bir açıklama yapıldı. Özellikle internette ünlüler tarafından aldatıcı nitelikte reklam yapılmasının bu para cezalarının önemli kısmını oluşturduğu belirtildi. Bu nedenle Bakanlık tarafından hem para cezası alan internet ünlülerinin hem de diğer kişiler için örnek olması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Bu noktada Ticaret Bakanlığı yayınladığı “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar ile İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında” isimli kılavuzun herkes tarafından reklam yayınlamadan önce detaylı olarak incelenmesi büyük önem taşıyor.

  Aldatıcı Reklama 22 Milyon TL’den Fazla Ceza Kesildi

  Sosyal Medya

  Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu 2022’nin Ocak-Haziran dönemine ilişkin uygulanan para cezalarına ilişkin verileri resmi olarak açıkladı. Açıklanan rapor çerçevesinde “aldatıcı/yanıltıcı reklam” gerçekleştiren kişi/firmaya dair 1.101 adet dosyanın değerlendirmeden geçtiği belirtildi. Yine rapora göre incelenen dosyaların 949 adetinde “mevzuat uygunsuzluğu” tespit edildi. Mevzuat uygunsuzluğu bulunan 949 dosyanın tam 229 tanesi için idari para cezası uygulandı. Uygulanan idari para cezalarının bu dönem içerisindeki maddi karşılığı ise toplam 22 Milyon 788 Bin 684 TL oldu.

  Ticaret Bakanlığı 2022’nin Mart ayından beri “Yapay Zeka ile Dijital Medya Reklamlarını Tarama” sistemini kullanarak, sosyal medyada reklam incelemesi yapıyor.

  Bakanlığın dijital dünyadaki reklam uygulamalarına karşı yaptırım ve uygulamaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce uygulamalar yeterli mi? Veya fazla mı? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Artmış Dörtlü (Tritone) Paradoksu

  Artmış dörtlü (tritone) paradoksu, triton aralıklı bir ton çifti ile üretilen, müzik algısını test eden bir araçtır.

  Efsane Medya Oynatıcı Winamp İçin Yeni Güncelleme

  Bir dönemin en popüler medya oynatıcısı Winamp, yenilenen özellikleriyle yeniden geliyor. Yeni Winamp artık Microsoft Windows 11 işletim sisteminde de kullanılabilecek. İşte Winamp 5.9 sürümü güncellemesinin detayları!

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Bir pazarlama şirketi tarafından sosyal ağlara yönelik olarak "karbon ayak izi" araştırması yapıldı. Dünyanın en çok kullanılan ilk 10 sosyal ağı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları sosyal medyanın küresel ısınmaya katkı sağladığını gösteriyor.

  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!

  Apple, incel dizüstü bilgisayar teknolojisi için geliştirdiği "kelebek mekanizmalı klavye" modeli nedeniyle ceza aldı. Şirket, o tarihlerde MacBook modellerini alan kullanıcılara geri ödeme yapacak. İşte detaylar!

  Sosyal Medya Fenomenlerine Para Cezası Kesildi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et