R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Alexa’ya Türkçe Dil Desteği Geliyor!

  Amazon’un sanal asistanı Alexa için sevindiren gelişme. Amazon, tüm dünyada kullanılan Alexa için Türkçe dil desteği çalışmalarına başladığı belirtildi. İşte Amazon Alexa Türkçe dil desteği konusundaki son gelişmeler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.09.2022 23:52 5177 2 dk okuma süresi
  Amazon Alexa’ya Türkçe Dil Desteği Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka destekli sanal asistan yazılım ve sistemleri, son yıllarda büyük bir gelişme kaydetti. Özellikle teknoloji devleri bu alandaki yatırımlarını genişletmeye başladı. Akıllı asistan teknolojisi alanında Apple tarafından geliştirilen “Siri” öne çıkıyor.

  Yapay zeka teknolojisinde önemli yatırımları olduğu bilinen Google ise “Google Assistant” ile piyasaya yer alıyor. Amazon ise Apple ve Google’ın ardından yapay zeka teknolojisinde önemli rakiplerden birisi konumunda yer alıyor. Amazon tarafından geliştirilen “Alexa” dünya genelinde pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Şirket Alexa kullanımındaki pazarını daha da büyütmek için önemli çalışmalara imza atıyor.

  Alexa’ya Türkçe Dil Desteği Testlerine Başladı

  Amazon Alexa

  Amazon’un akıllı asistanı Alexa, yurtdışı pazarında oldukça büyük bir kullanım hacmine sahip. Ancak Alexa Türkiye pazarında arzuladığı hacmi yakalamadı. Bu çerçevede şirketin Türkiye pazarına yönelik olarak önemli bir çalışmaya başladığı açıklandı.

  Amazon, Alexa’nın Türkiye pazarındaki kullanımını yaygınlaştırmak için “test kullanıcısı” başvurusu alıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Amazon tarafından Türkiye’deki bazı kullanıcılara “e-posta” ile bilgilendirme sağlandı.

  Şirket tarafından gönderilen e-postanın doğrudan Alexa Türkçe dil desteği konusunda bilgi vermediği de belirtildi. Ancak e-postanın çok uzun zamandır gelmesi beklenen Türkçe dil desteği konusunda sinyaller verdiği belirtili. Çünkü Alexa’nın, güçlü rakipleri Siri ve Google Assistant’ta Türkçe dil desteği bulunuyor. E-ticaret sektöründe Türkiye merkezli olarak faaliyetlerine başlamıştı. Bu hususta söz konusu iddiaların gerçekliğine dair bir kanıt niteliği taşıyor.

  Amazon’un Alexa üzerine kurulan “Echo” sistemi ürünlerini Türkiye pazarına getireceği de iddia edildi.

  Alexa Akıllı Asistan Özellikleri

  Amazon Alexa

  Yapay zeka temelli akıllı asistanlar, geleceğin dünyasını şekillendiriyor. Akıllı ev sistemlerinin temelini de oluşturan Siri, Google Assistant ve Alexa, her geçen gelişiyor.

  GeliştiriciAmazon
  İlk sürüm Tarihi6.11.2014
  İşletim sistemi Fire OS 5.0 ve üzeri / iOS 11.0 ve üzeri / Android 4.4 ve üzeri Amazon Echo
  Platform

  Amazon Echo /

  Fire OS / iOS / Android / Linux / Windows

  Dillerİngilizce / Fransızca / Almanca / Japonca / İtalyanca / İspanyolca / Portekizce / Hintçe/ Arapça
  TipAkıllı kişisel asistan / bulut tabanlı ses hizmeti yazın

  Alexa Ölen Kişilerin Dijital Ses Kopyalarını Yapabilecek

  Amazon, Alexa ile ilgili olarak tartışmalara neden olan bir çalışmayı açıkladı. Şirket, akıllı asistanın hayatının kaybeden kişilerin dijital ses kopyalarını üretmesini sağlayacak. Bunun için asistana vefat eden kişinin ses kayıtlarını dinletmek yeterli olacak.

  Kullanıcılar vefat etmiş kişinin sesini “Alexa Sesi” olarak kullanabilecek. Ayrıca hikaye dinleme gibi aktiviteler gerçekleştirebilecek.

  Akıllı asistan teknolojileriyle genel düşünceleriniz neler? Sizce Alexa, rakipleri karşısında başarılı mı? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft’dan Dev Adım: Windows 11'de WiFi 7 Desteğini Test Ediyor!

  Windows 11, WiFi 7 desteğiyle internet deneyimini yüksek hız, düşük gecikme ve üstün güvenlikle yeniden tanımlıyor.

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  Windows’a Rakip Çıktı: Yapay Zeka Tabanlı İşletim Sistemi Geliyor!

  Lenovo, yapay zeka tabanlı yeni işletim sistemi ile Windows'a rakip oluyor. CES 2024'te duyurulan bu sistem, 2024'te piyasaya çıkacak.

  Amazon Alexa’ya Türkçe Dil Desteği Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et