R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta, Giphy’i Satmak Zorunda Kalabilir!

  Meta, geçen yıl 400 Milyon Dolar gibi dev bir rakama satın aldığı Giphy’i satmak zorunda kalabilir. İngiltere’de rekabet kurulu satın alımı, rekabete uygun bulmadı. İşte Meta ve İngiltere Rekabet Kurulu arasında yaşananlar.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 16.06.2022 13:34 1318 3 dk okuma süresi
  Meta, Giphy’i Satmak Zorunda Kalabilir!
  Son Düzenleme:

  Eski Facebook yerine Meta adını kullanmaya başlayan şirket, Facebook’un yanı sıra WhatsApp ve Instagram gibi platformların ana şirketi konumunda bulunuyor. Metaverse projesiyle geleceğe dair önemli adımlar atan Meta büyümeye de devam ediyor. Şirket son olarak geçen yıl dünyaca ünlü GIF platformu Giphy’i satın almıştı.

  Meta, GIF platformu Giphy’i geçen yıl 400 Milyon Dolar’lık bedelle bünyesindeki şirketleri arasına katmıştı.

  Meta ile Giphy arasında gerçekleştirilen bu satın alım anlaşması, İngiltere Rekabet Kurulu’na(CMA) takılmıştı. Satın alım sürecinin tamamlanmasına karşın İngiltere’de rekabet kurulu, söz konusu satın alım anlaşmasının pazardaki rekabet yönünden zararlı olduğuna karar vermişti. Kurul aldığı karar kapsamında Meta şirketinin, yeni satın aldığı GIF platformunu satması gerektiğini açıklamıştı. Rekabet kuruluna göre popüler GIF platformunun Meta’nın elinde bulunmasının Facebook ve Instagram uygulamalarının, sosyal medya pazarında “haksız rekabet” oluşturuyor.

  Meta Giphy Satın Alımıyla İlgili Temyize Başvurdu

  İngiltere’de rekabet kurulu tarafından alınan karara itiraz eden Meta, karşı hamlelerini yapacağını açıklamıştı. Meta yönetiminden rekabet kurulunun ortaya koyduğu gerekçelere ilişkin olarak geçerlilik taşıyan kanıtların mevcudiyetinden emin olmadıklarını ve söz konusu “haksız rekabet” olgusunun mevcut olmadığını göstermek için çalışma gerçekleştirildiği açıklaması yapılmıştı. Söz konusu açıklamanın ardından Meta, söz konusu karara istinaden temyize başvuru yapmıştı.

  Meta Giphy

  Meta tarafından İngiltere’de Temyiz Mahkemesi’ne yapılan başvurunun kararı da açıklandı. Mahkeme tarafından alınan kararda İngiltere Rekabet Kurulu kararı onaylandı. Başvuruya konu olan haksız rekabete karşı Meta tarafından öne sürülen 6 iddianın 5 tanesi reddedildi. Böylelikle İngiltere’de rekabet kurulu Meta davasından oy birliğiyle haklı çıkmış oldu.

  Mahkeme tarafından alınan karara ek bir karar daha açıklandı. Bu kararda İngiltere Rekabet Kurulu tarafından bir diğer sosyal medya devi Snapchat tarafından Giphy platformunun en güçlü rakibi Gfycat platformunun satın alındığı bilgisinin Meta’ya gereken sürede verilmemiş olduğu belirtildi. Bu açıklama Meta’nın Giphy’i elinde tutabilmesi için çok küçükte olsa bir ihtimal bıraktığı belirtiliyor.

  İngiltere Rekabet Kurulu, herhangi bir ürün/hizmet için ülke pazarının %25 oranından daha fazla olan dilimin tek bir şirket çatısında toplanması halinde yaptırım gerçekleştirebiliyor. Meta ile Giphy arasındaki satın alım anlaşmasının İngiltere sosyal medya pazarında %80 ile %90 arasında bir dilimin Meta’nın eline geçeceği iddia ediliyor.

  Açıklanan kararlar Meta şirketinin aleyhine görünüyor. Ancak söz konusu satın alıma ilişkin olarak ne olacağına dair net bir karar bulunmuyor. Bu aşamadan sonra Meta şirketinin konuya ilişkin atacağı adımlarla Giphy şirketine ne olacağı netleşmiş olacak.

  İngiltere’de uygulanan bu ticaret kanunu ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten Meta’nın Giphy’i satın alması tekelleşme ve haksız rekabet yaratır mı? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Meta, Giphy’i Satmak Zorunda Kalabilir!

  Instagram, WhatsApp ve Facebook'un ana şirketi Meta, geçen yıl satın aldığı Giphy'i yaptırımlar nedeniyle satmak zorunda kalabilir. Meta'nın Giphy satın alımıyla ilgili alınan karara itirazının sonucu açıklandı.

  Meta, Metaverse Deneyimi İçin Fiziksel Mağaza Açtı

  Meta, metaverse ürünlerinin yer aldığı ilk fiziksel mağazasını açıyor. İşte Meta Store isimli ilk fiziksel mağaza.

  Ford, 600 Binden Fazla Aracı Geri Çağırmak Zorunda Kaldı

  Ford, ön cam sileceklerinde problem olan 600 binden fazla aracı geri çağırdı. Özellikle pikap ve SUV model araçlardaki üretim sorunundan en çok etkilenen ülke ise ABD oldu.

  Meta, Horizon Worlds'un Web Versiyonunu Geliştiriyor

  Meta, Horizon Worlds isimli metaverse platformunun web versiyonunu geliştiriyor. Ayrıca şirket bu platformu mobile getirmek için girişimlerini sürdürüyor.

  Meta, Giphy’i Satmak Zorunda Kalabilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et