R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PlayStation 5 Fiyatlarına Zam Geldi! Türkiye Fiyatı Kaç Oldu?

  PlayStation üreticisi Sony, Avrupa dahil dünyanın birçok bölgesinde ürünlerine zam yaptığını açıkladı. PlayStation oyun konsolları da zamlardan etkilendi. Türkiye PlayStation 5 fiyatına uygulanacak zam da açıklandı.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  01.09.2022 21:52 2509 5 dk okuma süresi
  PlayStation 5 Fiyatlarına Zam Geldi! Türkiye Fiyatı Kaç Oldu?
  Son Düzenleme:

  Sony, PlayStation 5 fiyatına, kullanıcılarını üzecek bir zam yaptı. Yapılan zamlar, Dünyanın farklı bölgelerinde ve ülkelere göre değişiklikler gösterdi. PlayStation 5'in halihazırda satılıyor olduğu pazarlara göre zam oranlarında farklılıklar yaşandı. 

  Türkiye’de de PlayStation 5 almak isteyen insanların ikinci kez düşünmesine neden olacak zamlar yapıldı. Bu zamlardan sonra satışlarda gözle görülür düşüşler yaşanması bekleniyor. Dünyanın ekonomik olarak zorluk çektiği göz önünde bulundurulursa, PlayStation 5 satışları düşecek. 

  Sony tarafından duyurulan bilgiler ışığında, PlayStation 5 fiyatlarında ciddi yükselişler oldu. Bu yükselişler Birleşik Krallık’ta %6 oranında gerçekleşti. Çin pazarında ise PlayStation 5 fıyatlarında yaklaşık olarak %9.30 bir artış oldu. Kanada’da ise bu artış %3 oranında gerçekleşti. Japonya pazarında ise PlayStation 5’e %21 fiyat zammı yapıldı. Avrupa ülkelerinde ise %10 oranında bir zam uygulandı. PlayStation 5, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise, herhangi bir zamdan etkilenmeden satılacak. 

  Sony, Türkiye’ye zammın nasıl uygulanacağını ise ayrı olarak açıkladı. Türkiye, Avrupa pazarı grubunda yer alan bir ülke olarak geçiyor. Bu da PlayStation 5 fiyatlarının %10 oranında artması anlamına geliyor. Sony, Türkiye’de uygulanan zammın ardından, tavsiye edilen satış fiyatlarını da açıkladı. Önerilen satış fiyatına yansıyacak zamlar da böylece açıklanmış oldu. Sony’nin açıklamalarına göre PlayStation 5 Türkiye fiyat tablosu aşağıdaki gibi olacak:

   Zamlardan Önceki FiyatZamlardan Sonraki FiyatArtış Oranı ve Artış Miktarı 
  PlayStation 5 diskli sürüm11.999 TL13.199 TL

  %10 artış oranı 

  +1200 TL artış miktarı 

  PlayStation 5 dijital sürüm9.999 TL11.199 TL

  %12 artış oranı

  +1200 TL artış miktarı 

  PlayStation 5, zamlardan önce bile e-ticaret siteleri üzerinde kolaylıkla bulunamıyordu. Bu fiyat artışlarından sonra PlayStation 5 bulabilmenin daha da zorlaşacağı bekleniyor. 

  Sony’nin Türkiye zammı açıklaması

  Sony, Türkiye zammı öncesinde resmi bir açıklamada bulundu. Bu açıklamada genel olarak dünyada yaşanan ekonomik belirsizliklerden söz edildi. Yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki dengesizlikler sebebi ile zam yaptıklarını açıkladı. Açıklamanın tamamı ise şu şekilde: 

  “Dünyadaki herkesin şiddetli bir şekilde etkilendiği global bir ekonomik belirsizlik hakim. Yüksek enflasyon rakamları ve döviz kurlarındaki oynaklık, günümüzde birçok sektörü olumsuz olarak etkiliyor. Bu belirsizlik durumları sektörler üzerinde bir baskı yaratıyor. Sony Interactive Entertainment olarak, bu zor koşullar altında PlayStation 5 fiyatlarında bir güncellemeye gidilmesi kararı aldık. Bu kapsamda Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Kanada bölgelerindeki satış pazarlarında bir zam uygulamasına gidiyoruz. PlayStation 5 konsolunun tavsiye edilen perakende satış fiyatları şu şekilde olacak:

  • PS5 Diskli Sürüm – 13.199 TL
  • PS5 Dijital Sürüm – 11.199 TL

  Şu anki global ekonomi göz önünde bulundurulursa, bu fiyat artışlarının zorunlu bir şekilde yapıldığı anlaşılır. Bu fiyat artışları ile beraber Sony Interactive Entertainment öncelikli olarak tedarik durumunu iyileştirmek üzere çalışmalar yapacak. Aynı zamanda PlayStation 5’in olabildiğince fazla oyuncuya ulaşabilmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız.”

  PlayStation 5 zammının Türkiye’ye beklenen yansıması nasıl olacak?

  PlayStation 5, Türkiye’de Sony tarafından üretilmiyor. Türkiye’de PlayStation 5, tedarikçiler tarafından ithal edilen bir üründür. Bu da zamların ve tavsiye edilen satış fiyatının pazara olduğu gibi yansımayacağı anlamına geliyor. PlayStation 5 satış fiyatları, tedarikçilerin ve satıcıların alacakları kararlar doğrultusunda şekillenecek. PlayStation 5’in zamdan önceki fiyatları, zamdan sonraki fiyatları ve Türkiye’deki beklenen fiyatları aşağıdaki açıklandığı gibidir.

  PlayStation 5 son zamlardan önceki Türkiye fiyatı 

  • Baz fiyat: 499.99 euro
  • TL olarak baz fiyat karşılığı: 9.067 TL (1 euro = 18.15 TL)
  • Toplam vergi tutarı: 6.339 TL
  • Gümrük vergisi tutarı (%20): 1.813 TL
  • ÖTV tutarı (%20): 2.176 TL
  • KDV tutarı (%18): 2.350 TL
  • Tahmini satış fiyatı: 15.406 TL
  • Piyasadaki mevcut satış fiyatı: ~16.999 TL (Tahmini fiyatın %10 oranında arttırılmış hali)

  PlayStation 5 son zamlardan sonraki beklenen Türkiye fiyatı

  • Baz fiyat: 549.99 euro
  • TL olarak baz fiyat karşılığı: 9.976 TL (1 euro = 18.15 TL)
  • Toplam vergi tutarı: 6.974 TL
  • Gümrük vergisi tutarı (%20): 1.995 TL
  • ÖTV tutarı (%20):  2.394 TL
  • KDV tutarı (%18):  2.585 TL
  • Tahmini satış fiyatı: 16.950 TL
  • %10’lük pay göz önünde bulundurulursa piyasada oluşması beklenen satış fiyatı: ~18.645 TL (1.645 TL tutarında zam)
  Son zamlardan önceki PlayStation 5 fiyatıSon zamlardan sonra beklenen Play Station 5 fiyatı 
  Baz fiyat: 499.99 euroBaz fiyat: 549.99 euro
  TL karşılığı: 9.067 TL (1 euro = 18.15 TL)TL karşılığı: 9.976 TL (1 euro = 18.15 TL)
  Vergilerle beraber tahmini satış fiyatı: 15.406 TLVergilerle beraber tahmini satış fiyatı: 16.950 TL
  Piyasadaki mevcut satış fiyatı: 16.999 TL (Tahmini fiyatın %10 üstü)%10’luk pay ile piyasadaki tahmini satış fiyatı: 18.645 TL (1.645 TL zam)

  PlayStation 5’in diğer ülkelerdeki fiyat değişiklikleri nasıl oldu?

  PlayStation 5, Amerika Birleşik Devletleri dışında birçok ülkede zam uygulamasına tabi tutuldu. Kanada, Avrupa ülkeleri, Japonya, Avustralya ve Türkiye bölgelerinde farklı zamlar uygulandı. Zamlardan önce ve sonra bölgelere göre fiyat değişikliği tablosu aşağıda verilmiştir:

   Son Zamlardan Önce PlayStation 5 FiyatıSon Zamlardan Sonra PlayStation 5 Fiyatı
  İngiltere479.99 Sterlin499.99 Sterlin
  Avustralya749.95 Avustralya Doları799.95 Avustralya Doları
  Avrupa ülkeleri499.90 Euro549.99 Euro

  PlayStation 5 nedir? Özellikleri nelerdir?

  PlayStation 5, Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen bir video oyun konsoludur. Bir önceki modeli olan PlayStation 4’ten sonra, 2019 senesinde PlayStation 5 tanıtılmıştır. Piyasaya sürülme senesi ise 2020 olarak planlanmıştır. 

  PlayStation 5’te, kutulu oyun desteği bulunur. Oynatılabilir optik disklerin kullanılabilmesi amacıyla bir Blu-ray uyumlu optik disk sürücüye sahip olan bir klasik modeli vardır. Bir diğer modeli ise, optik disk sürücüye sahip olmayan modelidir. Bu modelde oyunlar internet üzerinden indirilirler. İkinci model “dijital versiyon” olarak geçmektedir. 

  PlayStation 5, PlayStation 4 ile kıyaslandığında çok daha iyi grafiklere sahiptir. Grafiksel  performans açısından da iyileştirme ve geliştirme çalışmaları son sürümde yapılmıştır. PlayStation 5’te hızlı veri akışına yarayan özel bir katı hal sürücüsü bulunur. Bu katı hal sürücüsü (SSD) sayesinde çok daha yüksek performans ortaya konulur. PlayStation 5 aynı zamanda 4K destekli AMD GPU’ya sahiptir. Bunların yanında 3 boyutlu ses için PlayStation 5’e yeni bir donanım eklenmiştir. Kendinden bir önceki sürüm olan PlayStation 4’ün desteklediği çoğu oyuna da uyumluluk sağlar. 

  PlayStation 5 tasarımı

  Konsolun ilk tasarımları 11 Haziran 2020 sunumunda bekleyenleri ile paylaşıldı. Ürünün siyah-beyaz renkli, DualSense üzerine tamamlanan bir tasarım olduğu insanlarla paylaşıldı. PlayStation 5, bir stand yardımı ile dikey ya da yatay pozisyonda durabilmektedir. Ürünün tepesinde hava boşlukları bulunmaktadır. Ön çerçevede bir adet USB-A ve USB-C portları yer alır. Aynı zamanda ön çerçevede bir Blu-ray disk bölümü de bulunur. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'a Yeni Favoriler Özelliği Geldi!

  WhatsApp, yeni Favoriler özelliğiyle kullanıcıların en çok iletişim kurdukları kişilere ve gruplara hızlı erişim sağlamalarını kolaylaştırıyor.

  Wattpad, Türkiye'de Erişime Engellendi!

  Wattpad, aylık 90 milyon kullanıcıya sahip sosyal okuma platformu, Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla Türkiye'de erişime engellendi.

  Android 15, Bazı Modellerin Son Büyük Güncellemeleri Olacak: İşte Güncelleme Alacak Xiaomi Telefonlar!

  Android 15 güncellemesi ile birçok Xiaomi, Redmi ve Poco modeli son büyük güncellemelerini alacak. İşte son büyük güncellemesini alacak modeller!

  Yurt Dışı Çıkış Harcı 500 TL Oldu!

  Yurt dışı çıkış harcı yüzde 230 artarak 500 TL oldu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, her yıl yeniden değerleme oranına göre güncelleneceğini açıkladı.

  PlayStation 5 Fiyatlarına Zam Geldi! Türkiye Fiyatı Kaç Oldu?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et