R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla’nın Şarj Konusunda Aldığı Karar, Apple’ı Hatırlattı

  Tesla, artık şarj cihazlarını ücretli olarak satışa sunacak. Tesla’nın aldığı bu karar, birkaç yıldır aynı politikayı uygulayan Apple’ı akıllara getirdi. Detaylar yazımızda…

  Anıl AKAT
  Anıl AKAT R10 Editörü
  17.04.2022 18:36 1185 2 dk okuma süresi
  Tesla’nın Şarj Konusunda Aldığı Karar, Apple’ı Hatırlattı
  Son Düzenleme:

  Günümüzün en büyük elektrikli otomobil üretici firmalarından birisi olan Tesla, aldığı bir karar ile normalde aracın yanında gelen şarj cihazını “ücretli” olarak satışa sunacağını açıkladı. Tesla’nın bu hareketi; Apple’ın, iPhone cihazların kutu içeriğinden şarj cihazını kaldırmasına benzetildi.

  Tesla, Şarj Cihazları için Ne Kadar Ücret Talep Ediyor?

  Tesla; normalde satın alınan aracın yanında hem seviye 2 şarj cihazı olan Nema 14-50’yi, hem de seviye 1 şarj cihazı olan Nema 5-15’i veriyordu. Daha sonrasında alınan bir kararla seviye 2 şarj cihazı olan Nema 14-50 paket içeriğinden çıkarılıp, satın alınan araçların yanında sadece seviye 1 şarj cihazı olan Nema 5-15 verilmeye başlanmıştı. Bu yüzden, seviye 2 şarj cihazına sahip olmak için müşterilerden ek bir ücret talep edilmişti. 

  Tesla’nın aldığı son karara göre artık satın alınan araçların yanında hiçbir şarj cihazı verilmeyecek. Kullanıcılar; seviye 2 şarj cihazı olan Nema 14-50’ye sahip olabilmek için 400 dolar, seviye 1 şarj cihazı olan Nema 5-15’e sahip olabilmek için ise 275 dolarlık bir ücrete tabi tutulacaklar.

  Şirket, yaptığı açıklamada; kullanım verilerinin çok düşük olduğunu ve bunun bir israf gibi gözüktüğünü belirtti. Bu da, Apple’ın şarj cihazları konusunda izlediği politikayı hatırlattı. Birçok kişinin evinde şarj cihazları birikmiş olabiliyor ve yeni alınan bir telefonun kutusundan çıkan şarj cihazının kullanılmadığı durumlar olabiliyor. Fakat özellikle de yeni bir Tesla sahibinin evinde herhangi bir şarj cihazı bulunmayacağı için bu durumun yaşanması daha az olasıdır.

  Tesla şarj cihazıTesla şarj adaptörü

  Tesla’nın bu hareketi uzun vadede büyük bir israftan kurtaracak gibi gözükse de, sitesinde satılan şarj cihazlarının stokta kalmamış olmasının; kullanıcıların başını daha da ağrıtacağı kesin. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Değerli görüşlerinizi yorumlar kısmında ve R10 Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.


   

  R10 Blog'da içerik yazarı

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 3 Yorum
  • parsace
   parsace 2 yıl önce
   Saçma hareket
  • Yasin Özçelik
   Yasin Özçelik 2 yıl önce
   Çok klasik bir ABD şirket profili aslında. ABD'de birçok şirketin politikaları aynı yöndedir. Kullanımı az olan donanımı boşuna yolla. Tesla'nın özellikle Türkiye'de Şarj istasyon zinciri kuracağı dedikoduları olduğunu da hatırlatmak isterim
  • Mehmet Akif Ekinci
   Mehmet Akif Ekinci 2 yıl önce
   Bu yaptığı kötü olmus

  İlgili İçerikler:

  iOS 18, Yavaş Şarj Cihazlarını Tespit Ederek Kullanıcıları Uyaracak!

  iOS 18, iPhone'larda yavaş şarj cihazlarını tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve pil sağlığını iyileştirmek için yeni şarj sınırı ayarları sunuyor.

  Şarj Teknolojilerinde Yeni Dönem: 300W Hızlı Şarj Geliyor!

  Realme, 300W hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu yenilikle telefonlar 5 dakikada tam şarj olacak.

  Apple’ın Yeni Teknoloji Harikası: HomePod 2 ve HomePod Mini Türkiye Pazarında!

  Apple'ın HomePod 2 ve HomePod Mini serisi, Türkiye pazarında! İleri teknoloji, çeşitli renk seçenekleri ve üstün ses kalitesiyle 10 Mayıs'ta satışta.

  Samsung Yeni Premium Şarj Adaptörünü Tanıttı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Samsung, çevre duyarlılığını ön planda tutarak yeni şarj adaptörü Charger Duo 50W'yi tanıttı. Çift port özellikli bu model, yüksek performans sunuyor.

  Tesla’nın Şarj Konusunda Aldığı Karar, Apple’ı Hatırlattı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et