R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla’nın Şarj Konusunda Aldığı Karar, Apple’ı Hatırlattı

  Tesla, artık şarj cihazlarını ücretli olarak satışa sunacak. Tesla’nın aldığı bu karar, birkaç yıldır aynı politikayı uygulayan Apple’ı akıllara getirdi. Detaylar yazımızda…

  Anıl AKAT Anıl AKAT 17.04.2022 18:36 322 2 dk okuma süresi
  Tesla’nın Şarj Konusunda Aldığı Karar, Apple’ı Hatırlattı
  Son Düzenleme:

  Günümüzün en büyük elektrikli otomobil üretici firmalarından birisi olan Tesla, aldığı bir karar ile normalde aracın yanında gelen şarj cihazını “ücretli” olarak satışa sunacağını açıkladı. Tesla’nın bu hareketi; Apple’ın, iPhone cihazların kutu içeriğinden şarj cihazını kaldırmasına benzetildi.

  Tesla, Şarj Cihazları için Ne Kadar Ücret Talep Ediyor?

  Tesla; normalde satın alınan aracın yanında hem seviye 2 şarj cihazı olan Nema 14-50’yi, hem de seviye 1 şarj cihazı olan Nema 5-15’i veriyordu. Daha sonrasında alınan bir kararla seviye 2 şarj cihazı olan Nema 14-50 paket içeriğinden çıkarılıp, satın alınan araçların yanında sadece seviye 1 şarj cihazı olan Nema 5-15 verilmeye başlanmıştı. Bu yüzden, seviye 2 şarj cihazına sahip olmak için müşterilerden ek bir ücret talep edilmişti. 

  Tesla’nın aldığı son karara göre artık satın alınan araçların yanında hiçbir şarj cihazı verilmeyecek. Kullanıcılar; seviye 2 şarj cihazı olan Nema 14-50’ye sahip olabilmek için 400 dolar, seviye 1 şarj cihazı olan Nema 5-15’e sahip olabilmek için ise 275 dolarlık bir ücrete tabi tutulacaklar.

  Şirket, yaptığı açıklamada; kullanım verilerinin çok düşük olduğunu ve bunun bir israf gibi gözüktüğünü belirtti. Bu da, Apple’ın şarj cihazları konusunda izlediği politikayı hatırlattı. Birçok kişinin evinde şarj cihazları birikmiş olabiliyor ve yeni alınan bir telefonun kutusundan çıkan şarj cihazının kullanılmadığı durumlar olabiliyor. Fakat özellikle de yeni bir Tesla sahibinin evinde herhangi bir şarj cihazı bulunmayacağı için bu durumun yaşanması daha az olasıdır.

  Tesla şarj cihazıTesla şarj adaptörü

  Tesla’nın bu hareketi uzun vadede büyük bir israftan kurtaracak gibi gözükse de, sitesinde satılan şarj cihazlarının stokta kalmamış olmasının; kullanıcıların başını daha da ağrıtacağı kesin. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Değerli görüşlerinizi yorumlar kısmında ve R10 Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 3 Yorum
  • parsace
   parsace 5 ay önce
   Saçma hareket
  • Yasin Özçelik
   Yasin Özçelik 5 ay önce
   Çok klasik bir ABD şirket profili aslında. ABD'de birçok şirketin politikaları aynı yöndedir. Kullanımı az olan donanımı boşuna yolla. Tesla'nın özellikle Türkiye'de Şarj istasyon zinciri kuracağı dedikoduları olduğunu da hatırlatmak isterim
  • Mehmet Akif Ekinci
   Mehmet Akif Ekinci 5 ay önce
   Bu yaptığı kötü olmus

  İlgili İçerikler:

  Avrupa Birliği’nden Apple’ı Üzecek USB-C Kararı! Bundan Sonra Diğer Portlar Kullanılmayacak!

  Avrupa Birliği, elektronik atıkları azaltabilmek için ortak bir port kullanılması kararını verdi. Bütün telefonlar, ortak port olarak USB-C port kullanacak!

  OnePlus Nord Watch Tanıtıldı! Şarjı 10 Gün Dayanıyor!

  OnePlus Nord Watch resmi tanıtımı gerçekleştirildi. OnePlus tarafından gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde Nord Watch özellikleri detaylı olarak belirtildi. Ayrıca OnePlus Nord Watch fiyatı da belli oldu!

  Samsung S23 Serisi Şarj Gücüyle Beklentileri Karşılayamayacak!

  Samsun, 2023 yılında piyasaya süreceği Galaxy S23 seri için hazırlıklara başladı. Sızıntılara göre Samsung Galaxy S23 şarjı, kullanıcıları üzecek!

  Elif 1122

  Google Pixel 7'nin Özellikleri Belli Oldu: 30 W Şarj Desteğiyle Gelecek!

  Yogesh Brar isimli bir kullanıcı, Google Pixel 7'nin teknik özelliklerini sızdırdı. Buna göre cihaz, 6.3 inç ve 90 Hz Oled ekrana sahip.

  Tesla’nın Şarj Konusunda Aldığı Karar, Apple’ı Hatırlattı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et