R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  1 Aralık'ta Tesla Semi Teslimatları Başlayacak! Üretim Versiyonlarının Tanıtımlarının Yapılması Bekleniyor!

  Tesla’nın daha önce ertelenen Semi modelinin teslimatları aralık ayında başlayacak. Üretim versiyonlarının tanıtımı ve teslimatlar 2022 1 Aralık itibarıyla gerçekleşecek.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  20.11.2022 20:47 2401 6 dk okuma süresi
  1 Aralık'ta Tesla Semi Teslimatları Başlayacak! Üretim Versiyonlarının Tanıtımlarının Yapılması Bekleniyor!
  Son Düzenleme:

  Tesla markasına ait ilk elektrikli tırın teslimatları için tarih belirlendi. Yapılan açıklamalara göre 1 Aralık 2022 tarihinde özel bir etkinlik düzenlenecek. Etkinlikte elektrikli tırın tanıtımı ve teslimatların başlangıcı gerçekleşecek. 

  Dev elektrikli araç üreticisi Tesla, yeni ürün ve seri üretim araçları tanıtımlarını yapacak. Bu amaç doğrultusunda Aralık’ın ilk günü özel bir etkinlik düzenlenecek. Çok daha önce gerçekleşmesi planlanan etkinlik, pandemi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Şirket, etkinlik tarihine dair bir açıklamada bulunmamıştı. Şimdi ise etkinliğin tarihi resmi olarak açıklandı. 

  Bu özel etkinlik ertelendikten sonra Tesla, farklı etkinlikler gerçekleştirdi. Şirketin CEO’su Elon Musk, daha önce bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda üretimi artırmaya odaklandıkları için bazı gecikmeler yaşandığı belirtilmişti. Aynı zamanda belirli bir süre için yeni otomobil tanıtımının yapılmayacağı da duyurulmuştu. Bu sürenin sonuna gelindiği ve özel bir etkinliğe hazır oldukları da yine CEO tarafından onaylandı. 

  Üretim versiyonlarının tanıtımları birkaç kez ertelenmişti

  Tesla Semi modelinin teslimatları ve tanıtımı daha önce birkaç kez ertelendi. Elektrikli araç üreticisi Tesla, artık daha fazla erteleme yapılmayacağını duyurdu. Aracın üretim versiyonları kullanıcılara 1 Aralık’ta gerçekleşecek özel bir etkinlikle tanıtılacak. 

  İlk kez 2017 senesinde tanıtılan Tesla Semi, 2022 senesi bitmeden kullanıcıları ile buluşacak. Geçtiğimiz aylarca üretim versiyonu ile ilgili güncellemeler kullanıcılar ile paylaşılmıştı. Yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleşecek etkinlikte ise fiyatlandırma bilgileri kullanıcılarla paylaşılacak. Aynı zamanda Tesla Semi’nin teknik özellikleri de kullanıcılara tanıtılacak. 

  Tesla Semi nedir?

  Tesla Semi, Tesla Motors’un ürettiği bataryalı elektrikli ağır tır modeli olarak tanımlanmaktadır. Aracın ilk tanıtımları 2017 senesinin Kasım ayında yapılmıştır. O tarihten beri daha detaylı bir tanıtım yapılması beklenmektedir. Fakat tanıtım ve teslimat noktalarında sürekli olarak bir erteleme yaşanmıştır. 2022 senesinin sonlarına yaklaşırken beklenen tırın piyasaya sürüleceği bilgisi paylaşıldı. 

  İlk yapılan tanıtımlar kapsamında elektrikli tırın özelliklerine dair bazı bilgiler paylaşıldı. Şu ana kadar paylaşılan bilgilere göre aracın 805 km’lik bir menzile sahip olacağı biliniyor. Aynı zamanda güneş enerjili bir akü dolum sistemine sahip olacağı da paylaşılmıştı. Yeni model aküler sayesinde 30 dakikada 80’lik bir şarj kapasitesine sahip olacağı bilinmekte. Bu şarj seviyesi ile 640 km yol yapabildiği de açıklanmıştı.

  Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, Tesla Semi ile ilgili bilgileri paylaşmıştı. Tesla Semi’nin karayollarda yarı otonom sürüş özelliğine sahip olduğunu söylemişti. Aşağıdaki tabloda Tesla Semi’ye dair şu ana kadar bilinen özellikler yer almaktadır:

  Tesla Semi
  Genel Bakış
  ÜreticiTesla Motors
  Üretim yıl(lar)ı2020-günümüze
  MontajFremont, ABD
  Tasarımcı(lar)Franz von Holzhausen
  Gövde ve Şasi
  SınıfAğır tır
  DüzenDört tekerlekten çekişli

  Tesla Semi modeli hakkında bilinen özellikler

  Tesla Semi modeli ile ilgili teknik detaylar henüz resmi olarak açıklanmadı. Yapılacak olan özel etkinlikte detaylı bilgiler paylaşılacak. Şu ana kadar dönemsel olarak bazı bilgiler insanlarla paylaşıldı. Resmi bir detaylı açıklama ise henüz yapılmadı. Aralık ayında detaylı bir tanıtımının yapılması beklenen modele dair özellikler aşağıdadır:

  • Batarya kapasitesi ve menzili
  • Şarj hızı
  • Kullanılan motorlar ve Tesla Semi’nin hızı
  • İlk üretim kapasitesi ve rezervasyon masrafları
  • Tesla Semi otonom özellikleri
  • Tesla Semi fiyatı ve yakıt tasarrufu

  Batarya kapasitesi ve menzili

  Elektrikli model Tesla Semi’ye dair en çok merak edilen özellikler batarya ilişkili. Birçok kullanıcı, bataryasının sahip olacağı özellikler için bekleyişte. Ayrıca aracın tam şarj ile ne kadar menzil yapacağı da merak edilmekte. Şirket tarafından ya da CEO tarafından menzile dair resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat sektörde yer alan uzman kişiler bu konuda sağlam tahminlere sahipler. Tesla’nın resmi sitesinde yer alan bilgiler ışığında bazı bilgilere ulaşmak mümkün. Resmi sitedeki bilgilere göre araç, mil başına ortalama 2 kWh enerji harcayarak.

  Tesla Semi giriş seviyesi modelinin 300 mil menzile sahip olacağı da bilinmekte. Kilometre cinsinden bu menzil 480 kmye tekabül etmekte. Bu da aracın yaklaşık olarak 500 kWh bataryaya sahip olacağı sonucunu çıkarmakta. Elon Musk tarafından model ile ilgili son zamanlarda yeni açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalara göre bu çıkarımlar destek kazanmakta. Tesla Semi’nin daha büyük ve daha uzun menzilli modeli de kullanıcılara sunulacak. Bu modelin ise 500 mil menzile sahip olması beklenmekte. Kilometre cinsinden bu menzil ise 800 kmye tekabül etmekte. Bu modele ait batarya kapasitesinin ise 900 ila 1100 kWh arası olması bekleniyor.

  Tesla Semi modelinin şarj hızı

  Tesla Semi, elektrikli tır olarak kategorize edilmekte. Bu da aracın boyutunun oldukça büyük olduğu anlamına geliyor. Böylesine büyük bir aracın bataryasının dolması ise zaman almakta. Tesla bu konuda ileri teknoloji kullanarak bu süreyi oldukça kısalttı. 

  Elon Musk, Semi’nin şarj hızına dair bazı açıklamalarda bulundu. Tesla Semi’nin hızlı şarj olabilmesi için özel mega şarj istasyonları kurulacak. Bu istasyonların sayısının artması için farklı şirketlerle işbirliği yapıldı. Bu istasyonların her biri saatte 1000 kilowatt şarj edebilecek güçte tasarlanacak. Böylece yarım saat içerisinde 400 millik bir enerji araçlara yüklenebilecek. Bu enerji ile araçlar 650 km menzil yapabilecekler. 

  Tesla Semi’yi erkenden sipariş eden bazı büyük firmalar mevcut. Bu firmalar arasında Anheuser-Busch, Pepsi ve UPS gibi isimler yer almakta. Bu tarz büyük firmalar ise kendi merkezlerinde şarj istasyonlarına sahip olacaklar. Farklı bölgelerdeki otoban kenarlarına da mega şarj istasyonları kurulacak. Böylece başta ABD olmak üzere, tüm dünyada elektrikli tırlar şarj edilebilecek. 

  Tesla Semi modelinde kullanılan motorlar ve aracın hızı

  Tesla Semi modellerinde kullanılan motorlar ile ilgili de sızıntılar yer almakta. Bu sızıntılar göre motorlar, Tesla Model 3’ünküler ile aynı olacak. Farklılık olarak Tesla Semi’de her tekerlek için 4 farklı motor yer alacak. Tesla Model 3’te kullanılan motorların 300 beygir güç üretme kapasitesi bulunmakta. Tesla Semi’de her bir tekerlek için bu motorlardan 4 tane yer alacak. Bu da her bir tekerlek için 1200 beygir güç üretme kapasitesi anlamına geliyor. Kaybedilen gücün de hesaplanması sonucunda aracın 1000 ila 2000 beygir gücünde olması beklenmekte. 

  Tesla Semi modelinin hızı konusunda aerodinamik tasarım öne çıkıyor. Aracın kolay hızlanmasına yarayan bu tasarım oldukça konuşulacak. Yapılan ölçümlerde elektrikli tır boşken 0’dan 100’e 5 saniyede çıkmakta. Tamamen yüklü durumda ise 0’dan 100’e 20 saniyede ulaşabilmekte. Kapasite olarak 36000 kg yük kapasitesine sahip olacağı da bilinmekte. Tesla Semi, tam yük kapasitesinde ise 95 km hıza ulaşabilecek. 

  Modelin ilk üretim kapasitesi ve rezervasyon fiyatları

  Şu ana kadar yapılan açıklamalarda Tesla Semi modelinden kaç adet üretileceği belirtilmedi. Elon Musk’ın açıklamalarına göre şu ana kadar 2000’in üzerinde ön sipariş verildi. Modeli en fazla sipariş eden firmalar arasında UPS yer almakta. Söylenenlere göre UPS şirketi, modelden 125 adet sipariş etti. Bu dev kargo şirketini ise sırasıyla Pepsi, Wal-Mart ve TCI Transportation takip etmekte. Bu şirketler ise sırasıyla 100, 50 ve 50 adet Tesla Semi sipariş ettiler. 

  Tesla Semi ön sipariş masrafları da bilinen bilgiler arasında. Bugün modelin ön siparişini vermek isteyenler ciddi paralar ödemekteler. İlk Tesla Semi siparişi için 5.000 dolar kredi kartı ödemesi istenmekte. Bunun yanında 15.000 dolar havale ödemesinin de yapılması gerekiyor. İlk siparişten sonraki her siparişte ise ekstra 20.000 dolar havale ödemesi istenmekte. Bu fiyatlar sadece sipariş masrafları olarak geçmekteler. Yani elektrikli tırı sipariş etmenin oldukça pahalı olduğu çıkarımı yapılmakta. 

  Tesla Semi modelinin otonom özellikleri

  Tesla’ya ait ilk tamamen otonom araç, Tesla Semi olacak diye tahminler yürütülmekte. Tesla Semi’nin kabin tasarımı da bu tahminleri doğrular nitelikte. Aracın tüm özellikler henüz bilinmiyor. Fakat uzay mekiğine benzeyen tasarımı ile otomatik pilot özelliği akıllara geliyor. Otomatik pilot modunda bu tasarım sayesinde çevre kontrolü rahat bir şekilde yapılabilmekte. Tek sürücü koltuğunun yan tarafında akıllı ekranlar da yer almakta. Bu akıllı ekranların da yine otonom sürüş kapsamında yerleştirildiği düşünülüyor.

  Tesla Semi’nin fiyatı ve yakıt tüketimi

  Tesla Semi serisinin iki farklı model ile kullanıcıların karşısına çıkması beklenmekte. İlk modelin 480 km menzilli ve 500 kWh bataryalı olması bekleniyor. Bu modelin başlangıç fiyatı ise 150.000 dolar olacak. Bu modelden sonra üretime girecek ikinci model ise 180.000 dolar olacak. İkinci model ise ilk modelden daha uzun sürüş imkanına sahip olacak. İkinci modelin 800 km menzilli olması beklenmekte. 

  Bunların yanında Tesla Semi’nin Tesla Roadster tarzı bir özel tasarımı da olacak. Bu özel tasarım ise Founders olarak isimlendirilecek. Daha üstün özelliklere sahip olan bu modelin fiyatı ise 200.000 dolar olacak. Özel özelliklerle donatılacak olan bu modele dair bilgiler ise henüz paylaşılmadı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android 15 Güncellemesi Alacak Vivo ve iQOO Modelleri Belli Oldu!

  Google'ın Android 15 güncellemesi alacak vivo ve iQOO modelleri belli oldu. İşte yeni işletim sistemine yükseltilecek cihazların tam listesi ve özellikleri!

  iPhone 16 Pro’nun Fiyatı Ne Kadar Olacak?

  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 16 Pro’nun fiyatı hakkında söylentiler başladı. Eylül ayında tanıtılacak modelin fiyatıyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor.

  iPhone SE 4'ün Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı: iPhone 16 Tasarımıyla Geliyor!

  Apple, iPhone SE 4'ü 2024'ün sonu veya 2025'in başı gibi tanıtacak. Yeni model, iPhone 16 tasarımıyla modern özellikler sunacak ve Face ID teknolojisi ile gelecek.

  Xiaomi 13 Serisi için HyperOS Beta Güncellemesi Yayınlandı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Xiaomi, 13 serisi için HyperOS beta güncellemesini yayınladı. Güncelleme, bellek kullanımı optimizasyonları, güvenlik yamaları ve yeni widget'larla dikkat çekiyor!

  1 Aralık'ta Tesla Semi Teslimatları Başlayacak! Üretim Versiyonlarının Tanıtımlarının Yapılması Bekleniyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et