R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla Model Y Alev Aldı: Şoför Son Anda Kaçabildi

  Tesla sürücüsü, Model Y'de çıkan yangından kaçmak için camı tekmelediğini söyledi. Olay, son zamanlarda yaşanan üç Tesla yangınından biri oldu.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 24.05.2022 16:55 1229 2 dk okuma süresi
  Tesla Model Y Alev Aldı: Şoför Son Anda Kaçabildi
  Son Düzenleme:

  Neredeyse yepyeni bir Tesla Model Y, sürüş sırasında gücü kesildikten sonra alev aldı. Otomobilin içinde sıkışıp kaldığını iddia eden sürücü, çıkmak için camı kırmak zorunda kaldı. Olay, geçen Cuma günü Kanada'da meydana geldi.

  Jamil Jutha, sadece sekiz ay önce satın aldığı 2021 Tesla Model Y'yi kullanıyordu ve aracın bir hata bildirimi gönderdiğini ve ardından kapatıldığını iddia etti. Kabinin dumanla dolduğunu hissetti. Arabada başka birinin olup olmadığı sorulduğunda, itfaiyeye geldiklerinde şunları söyledi:

  "Kimse yoktu. Arabadan çıkmak için camı kırmak zorunda kaldım. Pencereden tekme attım. Her şey durdu. Güç işe yaramadı. Kapı açılmadı. Camlar kapanmadı, bu yüzden bu arabadan çıkmam gerektiğini düşünüyordum."

  Bir Tesla aracında kapıları çalıştırmanın birincil yolu elektrikli gerçekleşiyor. Ancak elektrik kesintisi durumunda manuel açmaya izin verse de, arabaya aşina olmayan insanlar için bu genellikle bir sorundur, Çünkü kapı itilerek açılmadan önce, camların aşağıya doğru indirilmesi gerekir.

  Model Y'nin acil müdahale kılavuzu, pencere düğmelerinin yanında mekanik bir açma kolu olduğunu söylüyor.

  Tesla Model Y neden alev aldı?

  Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan kaza sonrasında Tesla sürücüsü, otomobilin elektrik kesintisi sonrası çıkan yangından kaçmak için Model Y'nin camını tekmelemek zorunda kaldığını söyledi.

  CTV News'e verdiği demeçte, “Kapılar açılmayacaktı. Pencereler inmeyecekti. Pencereyi tekmeledim, dışarı çıktım, hemen 911'i aradım” diyerek paniklediğini de sözlerine ekledi. 

  Jutha verdiği demeçte, arabadan kaçmak için acele ederken acil durum seçeneğinin kendisi için çok zor olduğunu ve diğer sürücülerin nasıl çalıştırılacağını öğrenmek için zaman ayırmasını umduğunu söyledi. Model Y'ye birkaç aydır sahip olduğunu ve başka bir Tesla almak istemediğini belirtti.

  Elektrikli arabalar tehlikeli mi?

  Elektrikli araba yangınları aslında yaygın değil. Ancak içten yanmalı motora kıyasla daha çok yanan lityum iyon piller yüzünden söndürülmeleri zor olabilir. 

  ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Ulaşım İstatistikleri Bürosu ve Recalls.gov'dan alınan verileri analiz eden 2022 tarihli bir rapor, elektrikli araçların genellikle yanmalı motorlu araçlara göre daha az alev aldığını öne sürdü.

  Siz yanan Tesla Model Y hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  Twitter’da Yeni Bir Dönem Başlıyor! Twitter 2.0 Resmen Duyuruldu!

  Twitter’ı satın aldıktan sonra gündemden düşmeyen Elon Musk, yeni bir yeniliğe imza attı. Musk, resmi olarak Twitter 2.0 dönemini duyurdu!

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Mazda CX-5 Türkiye'de Satışa Sunuldu! Tasarımı Yenilenen Model Hayran Bıraktı!

  Mazda CX-5 modeli, makyajlı versiyonu ile Türkiye'de satışa sunuldu. Mazda CX-5 fiyatı, özelliğine göre 1.429.070 ile 1.461.250 TL aralığında olacak.

  Tesla Model Y Alev Aldı: Şoför Son Anda Kaçabildi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et