R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sürücüsüz Taksiler Hizmet Vermeye Başlıyor!

  Otonom otomobil teknolojisinin gelişimi, günlük hayatta daha fazla yer edinmesini sağlıyor. Sürücüsüz araçların genel kullanımına başlandı. Son haber Çin’den geldi. Çin Ulaştırma Bakanlığı, ülke genelinde sınırlı olarak sürücüsüz araçların ticari kullanımına başlanacağını açıkladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  27.08.2022 15:44 1470 2 dk okuma süresi
  Sürücüsüz Taksiler Hizmet Vermeye Başlıyor!
  Son Düzenleme:

  Sürücüsüz otomobil teknolojisi her geçen gelişmeye devam ediyor. Bu alandaki gelişmelerde, günlük hayatta daha fazla bu araçlarla karşılaşılmasını sağlıyor. Türkiye’de de sürücüsüz metrobüs ve sürücüsüz otobüs gibi pek çok alanda kullanımı gerçekleştirilmeye başlandı. Sürücüsüz otomobillerle ilgili son haberse Çin’den geldi. Çin Ulaştırma Bakanlığı, ülke genelinde bazı şehirlerdeki belirli alanlarda kullanıma izin verdi. Böylelikle artık Çin’de sürücüsüz araçlar taksi hizmeti verebilecek.

  10 Şehirde Sürücüsüz Taksi Hizmeti

  Sürücüsüz otomobil

  Otomobil teknolojisinde “sürücü destek sistemleri” yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Sürücülere büyük kolaylık getiren otonom araçlar, dünya genelinde yaygınlaşıyor. Sürücüsüz otomobil testlerinin sıkça gerçekleştirildiği bu dönemde ülkelerde önemli kararlar alıyor. Son gelişmeler, artık çok daha yakın gelecekte sürücüsüz otomobiller trafikte daha sık görülecek.

  Sürücüsüz otomobil teknolojisine ilişkin dikkat çeken karar Çin’den geldi. Çin Ulaştırma Bakanlığı, ülke genelinde 10’u aşkın şehirde kullanımına izin verdi. Alınan karara göre sürücüsüz araçlar belirli alanlarda ve belirli saatlerde ticari hizmeti sunabilecek.

  Yakında Tüm Şehirlerde İzin Verilecek

  Çin aldığı kararla birlikte vatandaşlarının belirli saatlerde ve belirli bölgelerde sürücüsüz otomobil kullanabilmesini sağlayacak. Hatta vatandaşlar ticari olarak değerlendirerek, taksi hizmeti de verebilecek. Bu sayede söz konusu sürücüsüz otomobillerin, trafikte uygulamalı olarak test edilmesi de mümkün olacak. Çin’deki uygulamayla birlikte sürücüsüz taksi hizmetinde başarı elde etmesi bekleniyor. Eğer beklenen sonuçlar alınırsa Çin hükümeti, diğer tüm şehirlerinde müsaade edecek.

  Çin hükümeti sonuçlara sürücüsüz otomobillerin daha geniş zaman aralıklarında trafikte olmasına müsaade edecek. Hatta daha fazla şehirde sürücüsüz taksi uygulamasına geçmeyi hedefliyor.

  General Motors Sürücüsüz Taksi

  Sürücüsüz otomobil

  ABD merkezli “General Motors” şirketinin alt şirketi “Cruise LLC” tarafından sürücüsüz taksi hizmeti veriliyor. Şirket, test süreci ve tanıtım hedefiyle ilk yolcularından ücret almama kararı aldı. Eğer şirket yeni hizmet uygulamasında başarıya ulaşırsa devletten ücretli sürücüsüz taksi hizmeti izni alabilecek.

  Çin’de ise sürücüsüz taksit hizmeti alanında “Baidu” şirketi öne çıkıyor. Baidu tarafından sürücüsüz taksit hizmeti Çin’in 2 farklı şehrinde başlatıldı.

  Sürücüsüz Otomobil Çalışması Olan Şirketler

  Otomobil pazarında “sürücü destek sistemi” bulunan otomobiller konusunda çok sayıda firma çalışma yapıyor. Teknoloji devleri, yakın gelecekte sürücüsüz otomobil pazarında pay sahibi olabilmeyi hedefliyor. İşte uluslararası pazarda sürücüsüz otomobil çalışması yapan şirketler!

  TeslaUber
  GoogleToyota
  BMWVolvo
  NissanFord
  General MotorsMercedes-Benz
  AudiBaidu
  HondaHyundai
  BoschPeugeot/Citroen
  Faraday FutureLeEco
  AppleDidi Chuxing

  ABD ve Çin gibi ülkelerde sürücüsüz otomobillere ilişkin alınan kararlar ve başlatılan uygulamalar hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum

  İlgili İçerikler:

  Amazon Rufus Resmen Çıktı: Alışverişte Yapay Zeka Asistanı Dönemi Başlıyor!

  Amazon'un yapay zeka asistanı Rufus, alışveriş deneyimini kişiselleştirerek kullanıcıların en iyi ürünleri bulmasına yardımcı oluyor.

  Twitch, Yayıncıların Prime Abonelik Gelirlerini Azalttı: Yeni Dönem Başlıyor!

  Twitch, Prime abonelik gelirlerinde düşüşe giderek Partner Plus programını genişletiyor. Bu şekilde yayıncıların, kazanç yapısını yeniden şekillendiriyor.

  Yapay Zekada Yeni Bir Devrim: Bas Konuş Dönemi Başlıyor!

  Rabbit R1, bas-konuş teknolojisi ve çok yönlü özellikleriyle yapay zeka asistanları alanında devrim yapıyor.

  OpenAI, GPT Store’u Açtı: Yapay Zeka Dünyasında Yeni Bir Dönem Başlıyor!

  ChatGPT yaratıcısı OpenAI, GPT Store'u açtı. Bu platform, herkesin kendi GPT modelini oluşturup paylaşabileceği, yenilikçi bir ortam sunuyor.

  Sürücüsüz Taksiler Hizmet Vermeye Başlıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et