R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi

  İnternet üzerinden aynı parçaların sahtelerini çok daha ucuza satarak para kazanmaya çalışan insanlar, Mercedes'in alarma geçmesine sebep oldular. Sahte parçalar konusunda kullanıcılarını uyaran ve çeşitli önlemler alma hazırlığı içerisinde bulunan Mercedes, marka koruma uzmanları sayesinde bu amacını ulaşmayı planlıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  07.08.2022 12:19 1352 2 dk okuma süresi
  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi
  Son Düzenleme:

  Lüks otomobil kategorisinde yer alan bir sınıf araçlara yönelik orijinal ekipman üreticisi olan OEM tarafından üretilen parçalar, imitasyonları ile karşılaştırıldığı takdirde oldukça pahalı kalıyorlar. Sahte parça satışının arttığı bu dönemlerde, Mercedes'in sahtecilik için marka koruma uzmanları atama kararı gündemde. Otomobil üreten birinden alınan bilgilere göre, sadece 2001 senesinde 650’den fazla baskın ile birlikte, 1.86 milyondan fazla sahte mercedes-benz parçalarının ele geçirildiği kamuya duyuruldu. Bir önceki sene ile kıyaslandığı takdirde oranda yüzde 6'dan daha fazla büyüme gerçekleştiği gözlemleniyor. Alınan önlemler ise bu oranın önüne geçilmediği takdirde, çok daha büyüyerek artacağına işaret ediyor.

  Mercedes Sahtecilik ile ilgili açıklama yaptı

  Mercedes'in hukuk işlerinin başında yer alan Renata Jungo Brüngger, sahte parça kullanımının artmasından sonra kamuoyuna bir açıklama yapma zorunluluğu hissetti. Renata Jungo Brüngger, yapmış olduğu açıklamada “Sahtecilik endüstrisi, organize suç yapılarına sahiptir. Uyuşturucu kaçakçılığı ile kıyaslandığı takdirde çok daha yüksek karlar elde edilmesi olanağı sağladığı için, son zamanlarda daha fazla tercih edilir hale geldi. Bu organize suç yapılarını kısıtlamak ve sürücülerin yol ve can güvenliğine yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için, dünyanın dört bir yanındaki yetkililerle birlikte çalışarak mücadelemizi veriyoruz.” kelimelerini kullandı.

  Pandemi dönemi ile birlikte sahtecilik yapanlar, bu işi online ortamda bir ticari ranta çevirdi. İnternet üzerinden satışların çok ciddi oranda artması ile birlikte araba markaları harekete geçti. Sosyal medya hesaplarını kullanarak sahte parça satışı yapan grupların tespiti ve cezalandırılması oldukça zor oluyor. Polisin bile işleri takip etmede ve kişileri tespit etmede bazen yetersiz kaldığı gözlemleniyor. Bu durum ise otomobil devi marka sahiplerinin sahte parçalar ile ve bunların internet ortamından satışı ile mücadele edebilmek için keskin kararlar almalarına neden oluyor.

  İnternet üzerinden sahtecilik yapanlar bulunacak

  Mercedes'in bu kapsamda almış olduğu önlemler üç başlık altında toplanabilir; tespit et, saldır ve engelle. Çevrimiçi olarak sahte parça satışı yapan şüphelileri tespit edebilmek için marka koruma uzmanları atanacak ve sadece bu iş üzerinde yoğunlaşarak, sahtecilik yapan insanları bulmaları için özel olarak eğitilecekler. Sahtecilik yapan insanların bilgi sahibi olarak, farklı stratejiler geliştirilmesinin önüne geçilebilmesi adına kamuoyu ile çok fazla bilgi paylaşmayan  Mercedes, marka koruma uzmanlarının kalpazanlık sektörünün büyüyen iş modeline hızlıca uyum sağladığını belirtmekle yetindi.

  İnternet üzerinden satılan sahte parçaların kalitesinin oldukça düşük olduğunu ve satış sonrası bir parça gibi minimum yasal gereksinimleri bile karşılayamadığını belirten Mercedes, şirketin almış olduğu önlemlerle birlikte sahteciliğin önüne geçmeyi kafaya koyduklarını net bir şekilde kamuoyu ile paylaştı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft Teams ChatGPT ile Kullanılacak!

  Microsoft Teams, ChatGPT desteğine sahip olacak. ChatGPT, toplantılarda otomatik notlar alıp bazı tavsiyeler sunacak!

  DC’nin Yeni Evreni Tanıtıldı! İşte Yeni DC Film ve Dizileri!

  Yeniden yapılanmaya giden DC Studios, son dönemdeki hata ve sorunları gidermek için evreni sıfırlamaya karar verdi. 2025'te sinematik evrendeki tüm süper kahramanların hikayesi yeni baştan başlayacak. İşte James Gunn'ın yeni DC evreni!

  GeForce Now Yeni Oyunlar ile Oyuncuları Sevindirdi!

  Nvidia GeForce Now için yeni oyun listesini açıkladı. İşte 2023 Şubat ayında GeForce Now için açıklanan yeni oyunlar!

  Steam Büyük Zamlar ile Kullanıcıları Üzdü: %1.000’e Varan Zamlar!

  Popüler dijital oyun mağazası Steam, 2023 Şubat ayı itibariyle yeni bir zam açıkladı. Steam, bazı oyunlarda %1000'i bulan zamlar yaptı. İşte yeni oyun fiyatları!

  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et