R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi

  İnternet üzerinden aynı parçaların sahtelerini çok daha ucuza satarak para kazanmaya çalışan insanlar, Mercedes'in alarma geçmesine sebep oldular. Sahte parçalar konusunda kullanıcılarını uyaran ve çeşitli önlemler alma hazırlığı içerisinde bulunan Mercedes, marka koruma uzmanları sayesinde bu amacını ulaşmayı planlıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  07.08.2022 12:19 1899 2 dk okuma süresi
  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi
  Son Düzenleme:

  Lüks otomobil kategorisinde yer alan bir sınıf araçlara yönelik orijinal ekipman üreticisi olan OEM tarafından üretilen parçalar, imitasyonları ile karşılaştırıldığı takdirde oldukça pahalı kalıyorlar. Sahte parça satışının arttığı bu dönemlerde, Mercedes'in sahtecilik için marka koruma uzmanları atama kararı gündemde. Otomobil üreten birinden alınan bilgilere göre, sadece 2001 senesinde 650’den fazla baskın ile birlikte, 1.86 milyondan fazla sahte mercedes-benz parçalarının ele geçirildiği kamuya duyuruldu. Bir önceki sene ile kıyaslandığı takdirde oranda yüzde 6'dan daha fazla büyüme gerçekleştiği gözlemleniyor. Alınan önlemler ise bu oranın önüne geçilmediği takdirde, çok daha büyüyerek artacağına işaret ediyor.

  Mercedes Sahtecilik ile ilgili açıklama yaptı

  Mercedes'in hukuk işlerinin başında yer alan Renata Jungo Brüngger, sahte parça kullanımının artmasından sonra kamuoyuna bir açıklama yapma zorunluluğu hissetti. Renata Jungo Brüngger, yapmış olduğu açıklamada “Sahtecilik endüstrisi, organize suç yapılarına sahiptir. Uyuşturucu kaçakçılığı ile kıyaslandığı takdirde çok daha yüksek karlar elde edilmesi olanağı sağladığı için, son zamanlarda daha fazla tercih edilir hale geldi. Bu organize suç yapılarını kısıtlamak ve sürücülerin yol ve can güvenliğine yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için, dünyanın dört bir yanındaki yetkililerle birlikte çalışarak mücadelemizi veriyoruz.” kelimelerini kullandı.

  Pandemi dönemi ile birlikte sahtecilik yapanlar, bu işi online ortamda bir ticari ranta çevirdi. İnternet üzerinden satışların çok ciddi oranda artması ile birlikte araba markaları harekete geçti. Sosyal medya hesaplarını kullanarak sahte parça satışı yapan grupların tespiti ve cezalandırılması oldukça zor oluyor. Polisin bile işleri takip etmede ve kişileri tespit etmede bazen yetersiz kaldığı gözlemleniyor. Bu durum ise otomobil devi marka sahiplerinin sahte parçalar ile ve bunların internet ortamından satışı ile mücadele edebilmek için keskin kararlar almalarına neden oluyor.

  İnternet üzerinden sahtecilik yapanlar bulunacak

  Mercedes'in bu kapsamda almış olduğu önlemler üç başlık altında toplanabilir; tespit et, saldır ve engelle. Çevrimiçi olarak sahte parça satışı yapan şüphelileri tespit edebilmek için marka koruma uzmanları atanacak ve sadece bu iş üzerinde yoğunlaşarak, sahtecilik yapan insanları bulmaları için özel olarak eğitilecekler. Sahtecilik yapan insanların bilgi sahibi olarak, farklı stratejiler geliştirilmesinin önüne geçilebilmesi adına kamuoyu ile çok fazla bilgi paylaşmayan  Mercedes, marka koruma uzmanlarının kalpazanlık sektörünün büyüyen iş modeline hızlıca uyum sağladığını belirtmekle yetindi.

  İnternet üzerinden satılan sahte parçaların kalitesinin oldukça düşük olduğunu ve satış sonrası bir parça gibi minimum yasal gereksinimleri bile karşılayamadığını belirten Mercedes, şirketin almış olduğu önlemlerle birlikte sahteciliğin önüne geçmeyi kafaya koyduklarını net bir şekilde kamuoyu ile paylaştı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VPN ile Ucuz YouTube Premium Alma Dönemi Bitiyor: İşte Detaylar!

  YouTube, VPN kullanarak ucuz abonelik alan kullanıcıların hesaplarını iptal etmeye başladı. İşte yeni dönemin detayları ve kullanıcı tavsiyeleri!

  iOS 18 ile Mesajlar Uygulaması Yenileniyor: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  iOS 18 ile Mesajlar uygulamasına gelen yenilikler arasında mesaj planlama, uydu üzerinden mesajlaşma ve RCS desteği gibi dikkat çeken özellikler bulunuyor.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  Deadpool ve Wolverine: Gişede Avengers ile Yarışacak

  Bu yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan Deadpool & Wolverine, Marvel'ın sevilen iki karakterini bir araya getirerek sinemaseverlerle buluşacak. İlk öngörüler, filmin gişe rakamlarının Avengers filmleriyle yarışabileceğini ve hatta bazılarını geçeb

  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et