R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elon Musk'ı bile kıskandıracak 2022 Elektrikli Mercedes-Benz EQS SUV tanıtıldı

  Uzun zamandır sızıntılarıyla gündemi meşgul eden Mercedes-Benz EQS SUV resmi olarak tanıtıldı. 5 ve 7 kişilik koltuk düzenine sahip olan lüks SUV’un detayları belli oldu.

  Tubaunl
  Tubaunl R10 Editörü
  19.04.2022 20:13 1701 4 dk okuma süresi
  Elon Musk'ı bile kıskandıracak 2022 Elektrikli Mercedes-Benz EQS SUV tanıtıldı
  Son Düzenleme:

  Alman otomobil üreticisi Mercedes, elektrikli araç piyasasında kategorisini genişletmek istiyor. Şirket bu defa yeni Mercedes-Benz EQS SUV ile sevenlerinin karşısına çıkıyor EQS SUV, güçlü motorları ve 4MATIC çekiş sistemi ile öne çıkarken offroad sürüş modlarıyla tüm dikkatleri üstüne çekiyor.

  EQS SUV özellikleri nedir?

  Mercedes-Benz EQS SUV, 5125 mm uzunluk, 1959 mm genişlik ve 1718 mm yükseklik ile kullanıcıya hitap ediyor. Özellikle 3210 mm olan aks mesafesi EQS Sedan ile aynı olurken yükseklik olarak 20 cm daha fazla olarak bir avantaj sunuyor. 7 koltuk sistemine geçiş yapan model lüks konfor sunmaya devam ediyor.

  Yeni EQS SUV Motor seçenekleri 

  Yeni EQS SUV tam üç farklı versiyon ile karşımıza çıkıyor. EQS 450+, EQS 450 4 MATIC ve son olarak EQS 580 4 MATIC. İlk versiyonda tek elektrikli motor arkadan itiş sistemiyle gelirken 355 beygir ile 568 Nm tork güç üretiyor. EQS 450 4MATIC versiyonunda ise iki adet elektrik motora yer verilmiş. Ayrıca dört tekerlek ile çekiş sistemine sahip aracın 355 beygir ve 800 Nm tork gücüne sahip olduğu açıklandı.

  Son model olan EQS 580 4MATIC modeli en güçlü model olarak karşımıza çıkıyor. Arka ve ön akslarda yer alan iki elektrik motoru ile 536 beygir güç sunan elektrikli SUV’un 858 Nm tork değeri bulunuyor. Bütün versiyonlarda 107.8 kWsa’lik lityum iyon bataryaya yer verilmiş. Bataryanın zemine yerleştirildiği modelde en düşük ağırlık merkezi ile gelen SUV modeli olduğu ifade ediliyor.

  Şarj ve menzil hakkında

  Yeni SUV modellerinin tüketim değerleri de açıklandı. EQS 450+’ın WLTP raporuna göre 23 - 18.6 kWsa/100 km olduğu görülmekte. Diğer iki modelin ise 24 – 20 kWsa/100 km olarak yer aldığı görülüyor. Sürüş menzili bakımından giriş seviyesi modelinde 536 – 600 km menzil ifade ediliyor. 4MATIC modellerde ise 507 – 613 kilometre menzil işaret ediliyor. Bu değerlerin gerçek kullanım değil, WLTP için geçerli olduğu ifade edildi.

  EQS SUV modelleri 200 kW hızlı şarj desteği ile gelerek hızlı bataryasını 30 dakika içerisinde %10’dan %80’e kadar çıkarabiliyor. EQS 450+ için 200 kW şarj desteği ile 15 dakika içerisinde 250 kilometre sürüş menzili elde ediliyor. Diğer versiyonlar hakkında henüz net bilgi paylaşılmamış.

  Yeni EQS Suv iç mekan detayları

  Yeni Mercedes-Benz EQS SUV modellerinde iç mekanı daha önceden sızıntılarla görülmüştü. İlk iki versiyonda 12.3 inç dijital ekran yer alıyor ve 12.8 inç portre stili multimedya ekranı standart olarak araçlarda konumlandırılmış. EQS 580 4MATIC versiyonunda ise MBUX Hyperscreen opsiyonel olarak alıcı tarafından tercih ediliyor. 8 çekirdek işlemciye sahip ve 24 GB RAM sunan MBUX Hyperscreen, cam panel arkasında konumlandırılan 12.3 inç göstergeye ve 17.7 inç OLED multimedya ekranı ile ön yolcunun önünde yer alan 12.3 inç bir ekrana sahip. Toplamda EQS 580 4MATIC modelinde 3 ekran yer alıyor.

  Tüm bunlara ek olarak opsiyon olarak satışa çıkan arttırılmış gerçeklik desteği bulunan head-up display ile ön koltuk sırtlarına takılabilen tablet ekranlar ile sayıların artacağı ifade ediliyor. EQS SUV, standart olarak beş koltuk düzenine sahip. Ancak 7 kişilik üç sıra koltuk düzeni ile tercih edilebiliyor. Beş koltuklu model ile 645 litre bagaj hacmi geliyor. Arka koltuklar katlandığı sırada bu değer 2100 litreye kadar ulaşabilir. 7 koltuk düzeninde ise bagaj hacmi 565 litreye kadar düşebilmekte. 

  Yeni EQS SUV modelinin diğer özellikleri

  EQS SUV modellerinde ayrıca ön kısımda dört noktadan kilitlenen ve arkada multi-link düzen yer alıyor. Adaptif amortisörlere sahip olan araçta Airmatic süspansiyon sistemi standart olarak geliyor. Bunlara ek olarak Konfor, Eko, Spor ve bireysel sürüş modu desteği sunan Dynamic Select sistemi yer alıyor. Özellikle dikkat çeken bir diğer özellik ise arka tekerleklere 10 derece açı veren arka aks yönlendirme sistemi oluyor. Son olarak hız sabitleme, şerit takip ve kör nokta gibi aktif fren yardımcı özellikleri bulunuyor.

  2010'dan bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Windows 11 ile Beraber Artık Bilgisayarlar Yeniden Başlatılmadan Güncellenebilecek!

  Windows 11'in yenilikçi "hot patching" özelliği ile kesintisiz güncellemeler dönemi başlıyor. Güvenlik yamaları artık yeniden başlatma gerektirmiyor.

  WhatsApp Yenileniyor: Topluluk Kanallarındaki Duyurular Yanıtlanabilecek!

  WhatsApp'ta topluluk duyurularına yanıt verme özelliği, etkileşimi artırarak iletişimi daha dinamik hale getiriyor.

  Huawei'nin Yenilikçi Hamlesi: Üç Kez Katlanabilen Telefon Geliyor!

  Huawei'nin 2024'te tanıtacağı, üç kez katlanabilen yenilikçi telefon modeli teknoloji dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor.

  Telegram'a Yeni Özellikler Geldi: Tek Seferlik Sesli ve Görüntülü Mesajlar Gönderilebilecek!

  Telegram'ın Ocak ayı güncellemesiyle gelen tek seferlik sesli ve görüntülü mesajlar, kullanıcılara daha fazla gizlilik ve kontrol sağlıyor.

  Elon Musk'ı bile kıskandıracak 2022 Elektrikli Mercedes-Benz EQS SUV tanıtıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et