R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elon Musk'ı bile kıskandıracak 2022 Elektrikli Mercedes-Benz EQS SUV tanıtıldı

  Uzun zamandır sızıntılarıyla gündemi meşgul eden Mercedes-Benz EQS SUV resmi olarak tanıtıldı. 5 ve 7 kişilik koltuk düzenine sahip olan lüks SUV’un detayları belli oldu.

  Tubaunl Tubaunl 19.04.2022 20:13 461 4 dk okuma süresi
  Elon Musk'ı bile kıskandıracak 2022 Elektrikli Mercedes-Benz EQS SUV tanıtıldı
  Son Düzenleme:

  Alman otomobil üreticisi Mercedes, elektrikli araç piyasasında kategorisini genişletmek istiyor. Şirket bu defa yeni Mercedes-Benz EQS SUV ile sevenlerinin karşısına çıkıyor EQS SUV, güçlü motorları ve 4MATIC çekiş sistemi ile öne çıkarken offroad sürüş modlarıyla tüm dikkatleri üstüne çekiyor.

  EQS SUV özellikleri nedir?

  Mercedes-Benz EQS SUV, 5125 mm uzunluk, 1959 mm genişlik ve 1718 mm yükseklik ile kullanıcıya hitap ediyor. Özellikle 3210 mm olan aks mesafesi EQS Sedan ile aynı olurken yükseklik olarak 20 cm daha fazla olarak bir avantaj sunuyor. 7 koltuk sistemine geçiş yapan model lüks konfor sunmaya devam ediyor.

  Yeni EQS SUV Motor seçenekleri 

  Yeni EQS SUV tam üç farklı versiyon ile karşımıza çıkıyor. EQS 450+, EQS 450 4 MATIC ve son olarak EQS 580 4 MATIC. İlk versiyonda tek elektrikli motor arkadan itiş sistemiyle gelirken 355 beygir ile 568 Nm tork güç üretiyor. EQS 450 4MATIC versiyonunda ise iki adet elektrik motora yer verilmiş. Ayrıca dört tekerlek ile çekiş sistemine sahip aracın 355 beygir ve 800 Nm tork gücüne sahip olduğu açıklandı.

  Son model olan EQS 580 4MATIC modeli en güçlü model olarak karşımıza çıkıyor. Arka ve ön akslarda yer alan iki elektrik motoru ile 536 beygir güç sunan elektrikli SUV’un 858 Nm tork değeri bulunuyor. Bütün versiyonlarda 107.8 kWsa’lik lityum iyon bataryaya yer verilmiş. Bataryanın zemine yerleştirildiği modelde en düşük ağırlık merkezi ile gelen SUV modeli olduğu ifade ediliyor.

  Şarj ve menzil hakkında

  Yeni SUV modellerinin tüketim değerleri de açıklandı. EQS 450+’ın WLTP raporuna göre 23 - 18.6 kWsa/100 km olduğu görülmekte. Diğer iki modelin ise 24 – 20 kWsa/100 km olarak yer aldığı görülüyor. Sürüş menzili bakımından giriş seviyesi modelinde 536 – 600 km menzil ifade ediliyor. 4MATIC modellerde ise 507 – 613 kilometre menzil işaret ediliyor. Bu değerlerin gerçek kullanım değil, WLTP için geçerli olduğu ifade edildi.

  EQS SUV modelleri 200 kW hızlı şarj desteği ile gelerek hızlı bataryasını 30 dakika içerisinde %10’dan %80’e kadar çıkarabiliyor. EQS 450+ için 200 kW şarj desteği ile 15 dakika içerisinde 250 kilometre sürüş menzili elde ediliyor. Diğer versiyonlar hakkında henüz net bilgi paylaşılmamış.

  Yeni EQS Suv iç mekan detayları

  Yeni Mercedes-Benz EQS SUV modellerinde iç mekanı daha önceden sızıntılarla görülmüştü. İlk iki versiyonda 12.3 inç dijital ekran yer alıyor ve 12.8 inç portre stili multimedya ekranı standart olarak araçlarda konumlandırılmış. EQS 580 4MATIC versiyonunda ise MBUX Hyperscreen opsiyonel olarak alıcı tarafından tercih ediliyor. 8 çekirdek işlemciye sahip ve 24 GB RAM sunan MBUX Hyperscreen, cam panel arkasında konumlandırılan 12.3 inç göstergeye ve 17.7 inç OLED multimedya ekranı ile ön yolcunun önünde yer alan 12.3 inç bir ekrana sahip. Toplamda EQS 580 4MATIC modelinde 3 ekran yer alıyor.

  Tüm bunlara ek olarak opsiyon olarak satışa çıkan arttırılmış gerçeklik desteği bulunan head-up display ile ön koltuk sırtlarına takılabilen tablet ekranlar ile sayıların artacağı ifade ediliyor. EQS SUV, standart olarak beş koltuk düzenine sahip. Ancak 7 kişilik üç sıra koltuk düzeni ile tercih edilebiliyor. Beş koltuklu model ile 645 litre bagaj hacmi geliyor. Arka koltuklar katlandığı sırada bu değer 2100 litreye kadar ulaşabilir. 7 koltuk düzeninde ise bagaj hacmi 565 litreye kadar düşebilmekte. 

  Yeni EQS SUV modelinin diğer özellikleri

  EQS SUV modellerinde ayrıca ön kısımda dört noktadan kilitlenen ve arkada multi-link düzen yer alıyor. Adaptif amortisörlere sahip olan araçta Airmatic süspansiyon sistemi standart olarak geliyor. Bunlara ek olarak Konfor, Eko, Spor ve bireysel sürüş modu desteği sunan Dynamic Select sistemi yer alıyor. Özellikle dikkat çeken bir diğer özellik ise arka tekerleklere 10 derece açı veren arka aks yönlendirme sistemi oluyor. Son olarak hız sabitleme, şerit takip ve kör nokta gibi aktif fren yardımcı özellikleri bulunuyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter Anlaşmazlığı Elon Musk’a Pahalıya Patladı! Yine Tesla Hisselerini Sattı!

  Twitter ile anlaşmazlık sürecindeki Elon Musk, Tesla hissesi sattı. Yayınlanan raporlara göre 7.92 Milyon hisse satışı gerçekleştirdi. İşte 6.9 Milyar Dolar değerdeki satış ve nedeni!

  Microsoft, Kişisel Verilerinizin Kontrolünü Sağlayabileceğiniz Yeni Özelliği Tanıttı

  Microsoft, kişisel verilerinizin kontrolünü sağlayıp gizliliğinizi koruyabileceğiniz yeni özelliğini tanıttı.

  Elon Musk, Bot Hesap İddialarıyla İlgili Olarak Twitter CEO'sunu Tartışmaya Davet Ediyor

  Elon Musk, Twitter CEO'sunu herkesin önünde bot hesap konusunu tartışmaya davet etti. İşte Elon Musk ve Twitter arasındaki anlaşmazlıkta son gelişmeler!

  Elon Musk’tan Twitter ile Davasına İlişkin Yeni Açıklama

  Elon Musk, mahkemelik olduğu Twitter yönetimine meydan okudu. Twitter CEO'su ile halka açık bir tartışma programında kozlarını paylaşma teklifinde bulundu. Twitter yönetiminden henüz yanıt gelmeyen iddia sosyal medyada çok konuşuldu.

  Elon Musk'ı bile kıskandıracak 2022 Elektrikli Mercedes-Benz EQS SUV tanıtıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et