R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Xiaomi, üç modele artık güncelleme vermeyecek!

  Xiaomi, artık güncelleme desteği vermeyeceği modellerin yer aldığı EOS listesini güncelledi. Bu kapsamda üç model daha artık güncellenmeyecek.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  31.08.2022 23:55 1308 4 dk okuma süresi
  Xiaomi, üç modele artık güncelleme vermeyecek!
  Son Düzenleme:

  Google geçtiğimiz ay Android 13'ün tanıtımını gerçekleştirdi. Böylelikle de akıllı telefon üreticileri güncelleme çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Üreticiler, sürümü kendi modellerine uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Bir yandan da eski cihazların güncelleme desteği sonlandırılmaya başlandı. Xiaomi, güncelleme desteği biten modeller listesini güncelledi. Üç model için yolun sonu göründü.

  Xiaomi’nin akıllı telefonlarına sunduğu güncelleme desteği

  Akıllı telefon üreticileri şu anda bir hareketlilik içerisine girmiş durumda. Üreticiler tarafından her geçen gün yeni bir modelin tanıtımı gerçekleştiriliyor. Ayrıca donanım olarak yeni sürümleri çalıştıramayan cihazların yazılım desteklerine son veriyor. Kullanıcılar için de güncelleme desteğinin devamlılığı önemli bir tercih sebebi. Hatta bazı üreticiler, özellik ve tasarım açısından başarılı olsalar da bu sebeple tercih edilmiyor. 

  Xiaomi bu konuda kullanıcılar tarafından hem takdir edilen hem de eleştirilen bir şirket. Xiaomi, akıllı telefonlarına genel olarak iki yıl boyunca güncelleme desteği veriyor. Resmi web sitesinde de güncelleme desteği biten cihazlarla ilgili bir liste yayınlıyor. EOS isimli bu listeyi de belirli aralıklarla güncelliyor. Xiaomi, geçtiğimiz günlerde EOS listesini güncelleyerek üç modelin güncelleme desteğini bitirdiğini duyurdu.

  Xiaomi kullanıcılarını üzecek bilgilendirme geldi! 

  Xiaomi, geçtiğimiz aylarda Redmi K20 Pro, Mi 9T Pro gibi modellerinin yazılım desteğini bitirdiğini duyurmuştu. Şimdi de Mi 8, Mi 9 ve Redmi 7A için güncellemelerin sona ereceği haberi verildi. Bu telefonlar artık MIUI, Android ya da güvenlik güncellemelerini almayacak.

  Çin’in teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefonları için MIUI arayüzünü kullanıyor. Ve kullanıcılar için arayüzü mümkün olduğu kadar uzun süre sunmaya çalışıyor. Ancak yeni modeller çıktıkça, eski modellerin de güncelleme desteği sona eriyor. Firma, düzenli olarak EOS listesinde desteği sona erdirilen cihazlara yer veriyor. Kısa bir süre önce de bu listeye üç yeni modelini daha ekledi.  

  Listeye eklenen üç model de 2019'da piyasaya sürülmüştü. Redmi K20 (diğer adıyla Mi 9T), Redmi 7 ve Redmi Y3 modelleri için destek artık sona ermiş durumda. Xaiomi, artık yazılım tarafında bu üç cihaz için güncellemeye yer vermeyecek. Ancak yeni çıkan güncel modeller,  Android ve MIUI güncellemelerini almaya devam edecek.

  Xiaomi’nin EOS listesi

  Xiaomi resmi web sitesinde EOS isimli bir liste yayınlıyor. Bu listede güncelleme desteğine son verdiği cihazlara yer veriyor. Listede yer alan cihazlar artık şirket tarafından desteklenmiyor. Ve de herhangi bir güncellemeyi de alması artık mümkün değil. Kullanıcıları oldukça üzen bu durum her yıl yeni modellerin çıkması ile yeniden gündeme geliyor. Rakip üreticiler ortalama olarak 5 yıla kadar güncelleme desteği veriyor. Xiaomi ise destek süresini 2-3 yıl arasında  tutuyor. 

  Aşağıdaki tabloda güncelleme desteği sonlandırılan Xiaomi telefon modelleri yer alıyor.

  Mi 1Mi 2Mi 2AMi 3Mi 4Mi 4CMi 4S
  Mi 5Mi 5sMi 5s PlusMi 5cMi 5XMi 6Mi 6X
  Mi 8 SEMi NoteMi Note 2Mi Note 3Mi Note ProMIXMIX
  MIX 2Mi MAXMi MAX 2Mi A1Mi A2Mi MAXMi MAX 2
  Mi A1Mi A2Mi A2 LiteMi Pad Mi Pad 2Mi Pad 3Mi Pad 4
  Mi Pad 4 PlusMi Max 3Mi 8 LiteMIX 2SMi MIX 2S Mi 8 Explorer EditionMi 8
  Mi 9MIX 3Mi MIX 3Mi 8 UDMi 9 SEMi PLAYRedmi 1
  Redmi 1SRedmi 2Redmi 2ARedmi 3Redmi 3SRedmi 3XRedmi 4
  Redmi 4X Redmi 4ARedmi 5Redmi 5 PlusRedmi 5ARedmi Note 1Redmi Note 1S
  Redmi Note 2Redmi Note 2 ProRedmi Note 3 Redmi Note 4Redmi Note 4XRedmi Note 5Redmi Note 5A
  Redmi ProRedmi 6Redmi 6 ProRedmi 6ARedmi S2Redmi Y2Redmi Note 6 Pro
  Redmi GoRedmi Note 7Redmi Note 7SRedmi Note 7 ProRedmi K20Redmi 7Redmi 7A
  Redmi Y3Redmi K20 Pro     

  Xiaomi’nin güncelleme tutumu nasıl karşılandı?

  Xiaomi’nin sitesinde yer alan listeye göre şirket yine belirli modellerin güncelleme desteğine son verdi. Mi 8, Mi 9 ve Redmi 7A artık bundan sonra hiçbir şekilde güncelleme desteği almayacak. Hem de bu güncellemeler sadece Android güncellemeleri de değil. Telefonlar tüm aylık güvenlik güncellemelerinden de mahrum kalacak.

  Listede yer alan cihazlar 2019’da piyasaya sürülen modellerdi. Henüz üç yıl olmuşken bir telefonun güncellemelerden mahrum bırakılması kullanıcıları mutsuz ediyor.  Birçok kişiye göre Xiaomi’nin güncelleme politikasını gözden yeniden geçirmesi gerekiyor. Rakip firmaların birçoğu hala çok eski telefonlarına dahi  gerektiğinde acil güncellemeler gönderiyor. Örnek olarak Samsung’un en son Galaxy J7 modelinde benzer bir durum yaşandı.

  Xiaomi’nin eski cihazlarını aylık güncellemelerin dışında tutması bazı güvenlik sorunlarına yol açıyor. Çünkü bu cihazlar güncellenmediğinde, olası saldıralara karşı savunmasız kalıyor. Teknoloji uzmanları da mümkünse her zaman için güncelleme desteği süren telefonların satın alınmasını öneriyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi, HyperOS 2.0 Testlerine Resmen Başladı: İşte Güncelleme Alacak Modeller!

  Xiaomi, Android 15 tabanlı HyperOS 2.0'ı test etmeye başladı. Eylül ve Ekim aylarında seçili cihazlara sunulacak güncelleme, performans iyileştirmeleri getirecek.

  Haziran Ayının En Güçlü Android Telefonları Belli Oldu: İşte O Liste!

  Haziran ayının en güçlü Android telefonları belli oldu. AnTuTu'nun performans testlerine göre zirvede ROG Phone 8 Pro yer alıyor.

  Xiaomi, Yeni Telefonlarında Şarj Cihazlarını Kutudan Çıkarıyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, şarj cihazlarını telefon kutularından çıkarma kararı aldı. Bu değişiklik, tüketici alışkanlıklarını ve akıllı telefon endüstrisini nasıl etkileyecek?

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  Xiaomi, üç modele artık güncelleme vermeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et