R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Snapdragon 8 Gen 3 Yolda: A16 Bionic’ten Hızlı!

  Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi için çalışmalar devam ediyor. Marka, yeni nesil çipiyle A16 Bionic’in önünde duruyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  07.03.2023 14:23 2902 2 dk okuma süresi
  Snapdragon 8 Gen 3 Yolda: A16 Bionic’ten Hızlı!
  Son Düzenleme:

  Qualcomm, geliştirdiği mobil işlemciler ile tanınıyor. Özellikle Snapdragon çipleri oldukça popüler. Samsung, Xiaomi ve Oppo gibi markalar, bu işlemciden yararlanıyor. En son Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisiyle karşılaşmıştık. Şimdi sırada Snapdragon 8 serisinin 3. nesil işlemcileri karşımıza çıkacak. Yeni nesil işlemciler, Apple’ın sunduğu çiplerin performansının da önüne geçiyor.

  Snapdragon 8 Gen 3 özellikleri

  Yeni nesil işlemci, sunduğu pek çok özellik sebebiyle başarılı bir yapıda. Özelliklerine baktığımızda Apple’ın A16 Bionic işlemcisinden hızlı olduğu tespit ediliyor. Snapdragon 8 Gen 2, A16 Bionic çipine oldukça yakın performans sunuyordu. Yeni nesil işlemci, A17 Bionic çipinden bile güçlü kalabilir.

  Snapdragon 8 Gen 2 ile beraber büyük bir performans artışı olmuştu. Bunun nedenleri arasında yapılan altyapı değişiklikleri yer alıyordu. Bu düzenlemeler, işlemciye güç katmıştı. Snapdragon 8 Gen 3 ile beraber ise daha güçlü bir yapı yer almakta.

  Yeni nesil işlemcinin önemli özelliklerinden birisi yüksek hıza yer verecek olması. Yeni nesil çekirdek Cortex-X4’ün hızının 3,7 GHz olacağı açıklanıyor. Çekirdek hızının 3,7 GHz olması demek ciddi performans artışı anlamına geliyor. Çünkü çip, birden fazla çekirdek içeriyor. Bu da daha yüksek hızlar anlamına geliyor.

  İşlemciler, aynı zamanda Geekbench sitesinde de yer aldı. Ortaya çıkan sonuç ise muazzam. Buna göre tek çekirdek skoru 1930 olarak belirtildi. Çok çekirdek performansı ise 6.236 olarak raporlandı. Sonuç olarak yeni nesil akıllı telefonlar, daha hızlı olacak. Yapılan açıklamalara göre işlemci, bir önceki nesile göre %30’a kadar daha başarılı.

  Henüz işlemcinin kaç nm üretim yapacağı açıklanmadı. Duyumlara göre Snapdragon 8 Gen 3 için 4 nm kullanılacak. Aslına bakarsak 3 nm geçiş süreci düşünülmekteydi. Apple, 3 nm üretim bantlarını rezerve etmiş durumda. Bundan dolayı işlemci, 4 nm üretim olarak çıkabilir. Aslına bakarsak hızların yükselmesi güç tüketimini de arttıracak. Bununla beraber sıcaklıklarda da yükselme meydana gelecek. Bundan dolayı transistörlerin daha da küçülmesi büyük bir önem arz ediyor.

  Yeni nesil işlemcilerle alakalı bilinen detaylar bunlar. Buna ek olarak işlemciye özel bir model de çıkarılma ihtimali bulunmakta. Bu yıl çıkan Samsung Galaxy S23 serisi buna örnek. Telefonda Snapdragon 8 Gen 2’nin iyileştirilmiş hali kullanıldı. Aynı durum Qualcomm’un yeni işlemci modelinde de yaşanabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Fit 3 Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Samsung Galaxy Fit 3, geniş ekranı ve gelişmiş sağlık izleme özellikleriyle Mart ayında piyasaya sürülüyor.

  Galaxy S23 Serisine Galaxy AI Özellikleri Geliyor: Yakında Kullanımda!

  Samsung, Mart sonunda Galaxy S23 serisi için AI özelliklerini sunuyor. Yenilikçi güncelleme, kullanıcı deneyimini zenginleştirecek.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  Nvidia’dan Dev Hamle: 18.4 Exaflops Gücünde Yeni Süper Bilgisayarını Tanıttı!

  Nvidia'nın yeni Eos süper bilgisayarı, 18,4 exaflops gücünde yapay zeka uygulamalarını hızlandırarak teknolojiye yeni bir soluk getiriyor.

  Snapdragon 8 Gen 3 Yolda: A16 Bionic’ten Hızlı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et