R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone 14 Pro Modellerinde Düşük Işık Hassasiyetine Sahip Yeni Bir Ultra Geniş Kamera Kullanılacak!

  Lansman tarihi 7 Eylül 2022 olarak açıklanan iPhone 14 serisinin Pro modellerine dair bir bilgi daha açığa çıktı. iPhone 14 serisinin Pro modellerinde kullanılacak olan kameranın düşük ışık hassasiyetine sahip olduğu öğrenildi. Ultra geniş özellikli bu yeni kamera sadece Pro modellerde yer alacak.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  31.08.2022 23:52 598 4 dk okuma süresi
  iPhone 14 Pro Modellerinde Düşük Işık Hassasiyetine Sahip Yeni Bir Ultra Geniş Kamera Kullanılacak!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en çok takip edilen analistlerinden biri olan Ming-Chi Kuo, bir öngörüde bulundu. Bu öngörü, iPhone 14 serisi Pro modelleri ile ilgiliydi. Kuo’ya göre iPhone 14 serisindeki Pro modellerin daha iyi düşük ışık hassasiyetli kameraları olacak. Daha iyi bir düşük ışık hassasiyeti için, cihazlarda daha büyük bir sensör yer alacak. iPhone 14 serisi Pro modellerin Ultra Geniş kameraya sahip olacağı da Kuo tarafından söylendi. Kamerada bu denli iyileştirme ve geliştirme çalışmaları ise ciddi maliyet artışlarına sebep olacak. Kuo kamera için maliyetlerde %70’lik bir artış beklediğini söyledi.

  Kuo, attığı son tweet ile iPhone 14 serisinin Pro modellerinin kameraları hakkında bilgi paylaştı. Kuo, iPhone 14 serisinde yer alan 2 adet Pro modelinin, bir önceki nesi Pro modellere göre çok daha gelişmiş olacağını söyledi. Kuo, iPhone 14 serisi Pro modellerin daha büyük bir Ultra Geniş sensöre sahip olacağını söyledi. 1.4µm pikselli bir Ultra Geniş sensörün, yeni Pro modellerde kullanılacağını iddia etti.

  iPhone 12 serisi Pro modelleri ve iPhone 13 serisi Pro modelleri, 1.0µm piksel aralığına  sahiplerdi. iPhone 14 Pro modellerinde kullanılacak olan kameranın piksel boyutu artacak. Piksel boyutunun artması ise daha düşük ışıklı ortamlarda daha iyi ışık yakalama olanağı sağlayacak. Bu görüntü kalitesi için kameralarda kullanılan teknolojiler de iyileştirildi ve geliştirildi. Kuo’nun iddialarına göre, özellikle CIS sensörü, VCM ve CCM bileşenlerinin kullanılması, maliyeti %70 oranında arttıracak.

  iPhone 14 Pro Kamerası iyileşecek

  Kuo, bu bileşenleri tedarik eden firmaların oldukça yüksek karlar elde edeceğini düşünüyor. Bu firmalar arasında Sony, Minebea, Largar ve LG Innotek mevcut. Kuo, daha önce iPhone 14 Pro modelleri için kamerada kayda değer iyileştirme çalışmaları beklediğini belirtmişti. Bu beklenen iyileştirme çalışmaları arasında 48 megapiksel Geniş Kamera özelliğini de saymıştı. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde 12 megapiksel geniş kamera kullanılmıştı. Bu kameranın yerini, yeni serideki Pro modellerde 48 megapiksel geniş kamera alacak. 

  Apple’ın “Focus Pixels”, yani “Odak Pikselleri” olarak adlandırdığı bir sistem de yine Pro modellerde yer alacak. Odak Pikselleri, çift piksel otomatik odaklama sistemine sahip olacak. Bu sistem sayesinde saniyede 60 kareye kadar 16:9 videolarının çekilmesi mümkün olacak. 

  iPhone 14 Pro Kamera Özellikleri

  Apple’ın iPhone 14 serisinde yer alacak olan Pro modellerde daha büyük bir kamera sensörü kullandığı söyleniyor. Bir önceki serinin Pro modellerinde 1/1.65 inç sensör yer almaktaydı. Bu sensör boyutunun %21.2 artacağı ve yeni serideki Pro modellerde 1/1.3 inç sensör kullanılacağı söyleniyor. Kameralarda yer alacak olan sensör alanları ise genel olarak %57 oranında artacak. Bu artış sebebi ile daha büyük bir lens boyutu ile karşılaşılması bekleniyor. Bu yeni büyük lens boyutu ile uyum sağlayabilecek büyüklükte bir kamera dizisi de yine öngörüler arasında. 

   iPhone 14 Pro Modelleri
  Kamera Özellikleri
  • 48MP arka kamera + 12MP ultra geniş arka kamera 
  • 12 MP ön kamera
  • 12MP telefoto lens
  • 3x optik zoom
  • 8K / 4K / 1080p video kaydı

  iPhone 14 serisinde yer alacak modellerde 48 megapiksel ve 12 megapiksel olarak 2 seçenek sunulacak. İkinci seçenekte piksel gruplama özelliği yer alacak. Piksel gruplama, daha düşük ışık hassasiyeti imkanını kullanıcılara sunacak. Aynı zamanda bu özellik sayesinde kamera performansı yükselecek. Çünkü görüntü sensörüne ulaşan birden fazla küçük piksel, tek bir pikselde birleştirilebilecek. Bu da ortaya çok daha kaliteli sonuçların konmasına yarayacak. Kullanıcılar düşük ışık altında görüntü kalitesi çok daha yüksek fotoğraflar çekebilecekler.

  iPhone 14 serisinde yer alacak olan 48 megapiksel kameralar ise sadece Pro modellerde yer alacak. Standart iPhone 14 Modellerinde ise, iPhone 13 serisinde kullanılan 12 megapiksellik lenslere benzer bir kamera lensi yer alacak. iPhone 14 standart modellerinde kullanılacak olan 12 megapiksellik kamera lensi, işlevsellik anlamında iPhone 13 modellerine denk olacak.

  iPhone 14 mini modellerinde yok


  Bu gelişmelerin dışında, iPhone 14 serisinde Mini modellerin yer almayacağı da kuo tarafından duyuruldu. 7 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan Far Out etkinliğinde iPhone 14 serisi tanıtılacak. Seride 6.1 inç iPhone 14, 6.1 inç iPhone 14 Pro, 6.7 inç iPhone 14 Max ve 6,7 inç iPhone 14 Pro Maks modelleri yer alacak. Mini modeller ise bu seneki seride yer almayacak. Apple’ın bundan sonraki serilerinin hiçbirinde mini modellerin yer almayacağı iddia ediliyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Depremle Birlikte Wi-Fi Aramaları Arttı! Peki Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Acil durumlarda hayat kurtaracak öneme sahip Wi-Fi araması nedir? Wi-Fi ile arama nasıl yapılır? İşte Android ve iPhone için Wi-Fi araması yapma yöntemleri!

  The Last of Us’a Erteleme Geldi! PC Sürümü İçin Biraz Daha Beklenecek!

  Naughty Dog, resmi çıkışına 1 aydan az bir süre kalan The Last of Us Part 1 PC sürümünün çıkış tarihinin ertelendiğini duyurdu. Hayranlara üzen haberin ardından yeni The Last of Us Part 1 PC çıkış tarihi de belli oldu.

  Daha Kutusundan Çıkmamış iPhone 1 Açık Arttırmaya Çıktı!

  Teknoloji devi Apple, tüm dünyaya iPhone serisini ilk kez 2007 yılında kazandırmıştı. O dönem teknolojik devrim yaratan 1.Nesil iPhone(iPhone 1) piyasaya sürülmüştü. O dönem alınmış ancak kutusu dahi hiç açılmamış iPhone 1 açık arttırmaya çıktı!

  Microsoft Teams ChatGPT ile Kullanılacak!

  Microsoft Teams, ChatGPT desteğine sahip olacak. ChatGPT, toplantılarda otomatik notlar alıp bazı tavsiyeler sunacak!

  iPhone 14 Pro Modellerinde Düşük Işık Hassasiyetine Sahip Yeni Bir Ultra Geniş Kamera Kullanılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et