R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bazı iOS Güncellemeleri için Para Talep Edilecek!

  Bazı iOS güncellemeleri için para istenmeye başlayacak. Alınan bu karar ile beraber kullanıcılar, para ödemek zorunda kalacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  21.02.2023 12:50 1358 2 dk okuma süresi
  Bazı iOS Güncellemeleri için Para Talep Edilecek!
  Son Düzenleme:

  iOS kullanıcılarının yeni özelliklere erken erişmesini sağlayan özellik geliştirici sürümü. Geliştirici beta sürümü ile kullanıcıların erken erişim hakkı kazanması mümkün hale geliyor. Bu özellik, hali hazırda ücretli olarak yer alıyor. Apple kullanıcıları, yıllık 99 dolar ödedikleri takdirde geliştirici sürümlerini elde ediyor.

  Geliştirici sürümleri paralı olsa da kısmen ücretsiz kullanılabiliyordu. Aslında Apple’ın sözleşmesine göre bunu yapmak yasaktı. Ücretsiz olarak geliştirici sürümlerine geliştirici profilleri ile erişilebiliyordu. Bu profiller, ücreti ödenmiş hazır profillerdi. iOS 17 ile beraber bunun önüne geçilmesi planlanıyor.

  iOS Developer Beta güncellemeleri için para istenecek

  Apple, iOS Developer Beta için yeni bir adım atacak. iOS 17 ve sonraki güncellemeler için geliştirici güncellemeleri tamamen paralı olacak. Yani geliştirici profilleri sistemi kaldırılmış olacak. Bu da kullanıcıların bu güncellemelere ücretsiz olarak ulaşamayacağı anlamına geliyor.

  Aslına bakarsak zaten geliştirici güncellemeleri ücretsiz değildi. Üçüncü parti uygulamalar, bu olanağı tanıyordu. Sunulan bu imkan ise Apple sözleşmesine aykırı olduğu için yasal değildi. Apple, uzun süredir bu uygulamalarla da mücadele içerisinde. Hatta bazılarıyla yasal süreç içerisine de girdi. iOS 17 ile beraber bu tür uygulamalar, işlevsiz kalacak.

  iOS 16.4 ile beraber bununla ilgili bir adım atılmış oldu. Henüz iddia aşamasında olsa da olayın buraya varılacağı konuşulmakta. Bilindiği üzere daha önce geliştirici sürümlerine ulaşmak için geliştirici profili alınıyordu. Artık geliştirici profiline ihtiyaç duyulmadan yazılım güncellemeleri ayarlarından bu sürümlere ulaşılacak. iOS 17’de ise geliştirici profillerinin tamamen kaldırılacağı tahmin ediliyor.

  Özet geçmek gerekirse iOS güncellemeleri için para talep edileceği iddia ediliyor. Aslında zaten para alınıyor fakat bazı firmalar, korsan olarak sürümleri ücretsiz sunuyor. Bu olayın önüne iOS 17’de geçilmesi bekleniyor.

  iOS Geliştirici Beta sürümü nedir?

  iOS geliştirici beta sürümü, iOS kullanıcılarının özelliklere erken erişmesini sağlayan bir sistem. Yıllık 99 dolar karşılığında bu özelliklere erken erişim sağlanıyor. Yani geliştirici sürümü, ücretli bir sürüm olarak iOS üyelerini karşılıyor.

  Geliştirici sürümüyle eğer herhangi bir problem yaşanmaz ise bir sonraki aşamaya geçiliyor. Bir sonraki aşamada beta güncellemesi var. Beta güncellemesi hem ücretsiz hem de herkese açık olmakta. Beta güncellemesinde de bir sorun yaşanmaz ise bu sürümdeki özellikler, ana sürüme aktarılıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Bazı Apple Watch'larda ‘Ghost Touch’ Sorunu Ortaya Çıktı: İşte Çözümler!

  Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 sahipleri, ekranda istenmeyen dokunuşlarla mücadele ediyor. Apple, bu 'Ghost Touch' problemi üzerinde çalışıyor

  Google, Kripto Para Reklam Yasağını Tamamen Kaldırdı: İşte Detaylar!

  Google, güvenlik endişeleri sonrası kripto para reklam yasağını kaldırdı. Yeni şartlar Bitcoin ETF onayı alan şirketleri kapsıyor, Bitcoin fiyatları yükseldi.

  iOS 18, Şimdiye Kadarki En Büyük Güncelleme Olacak: İşte Detaylar!

  Apple'ın iOS 18 güncellemesi, yapay zeka ve RCS desteğiyle iPhone için devrim niteliğinde yenilikler sunarak teknoloji dünyasında yeni bir çağ başlatıyor.

  Apple, iOS 17.4 Betayı Yayınladı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Apple, iOS 17.4 betasını yayınladı. Güncelleme, AB uyumu için App Store değişiklikleri, alternatif mağazalar, yeni ödeme seçenekleri ve daha fazlasını içeriyor.

  Bazı iOS Güncellemeleri için Para Talep Edilecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et