R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ChatGPT Singapur’un Uyguladığı Sınavdan Başarıyla Geçemedi!

  ChatGPT Singapur ülkesinde uygulanan ilkokulu bitirme sınavını geçemedi. Basit soruları hatalı yanıtlayan bot, insanları şaşırttı.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  21.02.2023 13:24 3020 2 dk okuma süresi
  ChatGPT Singapur’un Uyguladığı Sınavdan Başarıyla Geçemedi!
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka botu ChatGPT için daha önce pek çok sınav yapıldı. Hatta ChatGPT’nin üniversiteyi başarıyla bitirdiği haberlerine de denk gelmiş olmalısınız. Bot, birçok alanda başarılı cevaplar sunuyor. Her ne kadar başarılı olsa da hata yaptığı sorular da mevcut. Ortalamaya bakarsak bot, sınıfı geçecek kadar puan alabiliyor.

  Üniversite sorularını rahatlıkla çözen botun ilkokul sorularında takılması dikkat çekti. Singapur’da meydana gelen olayda ChatGPT’ye PSLE soruları soruldu. PSLE, ilkokulu bitirme sınavı olarak adlandırılıyor. 12 yaşındaki öğrenciler, ortaokula geçmeden önce bu sınava giriyor. ChatGPT'de bu sınavda kendi marifetlerini gösterdi.

  ChatGPT Singapur’un ilkokul bitirme sınavında kaldı

  Bot, Singapur’un ilkokulu bitirme sınavına katıldı. Sınavda 2020, 2021 ve 2022 yılına ait sorular soruldu. Bu sorular Matematik, Bilim ve İngilizce’den alındı. İlk sınavda Matematik sorularına yer verildi. Bot, 100 puan üzerinden 16 puan alarak sınavı geçemedi. Botun en çok zorlandığı kısım grafik soruları oldu.

  Bota bu soruların yanı sıra bir de toplama sorusu soruldu. Soruda 60.000, 5.000, 400 ve 3’ün toplamı soruldu. ChatGPT’nin bu soruya 65.503 cevabını verdiği açıklandı. Doğru cevap 65.403 olarak bekleniyordu. Insider de aynı soruyu bota sormayı denedi. Firma, botun doğru cevap verdiğini bildirdi.

  ChatGPT Singapur’da uygulanan bilim sınavından Matematik sınavına göre daha yüksek puan aldı. Buna göre bot, 100 üzerinden 21 puan almıştı. Insider ekibi de bota birkaç bilim sorusu yöneltmek istedi. Yapılan açıklamaya göre bot, bu soruları doğru cevaplamıştı.

  Bir diğer sınavda yapay zekaya İngilizce soruları soruldu. Bot, İngilizce sınavında güzel bir puan almıştı. Buna göre 20 puan üzerinden 11 puan yani 55 / 100 puan aldı. Bu, Bilim ve Matematik sınavına göre gayet iyi bir sonuçtu.

  ChatGPT, değer sözcüğünü anlamadı

  ChatGPT’nin ilginç cevap verdiği sorulardan birisi değer ifadesiyle alakalı oldu. The Strait Times’in yönelttiği soruda ahlakî açıdan değer ifadesi soruldu. ChatGPT, verdiği cevapta “değer” sözcüğünü maddi açıdan yorumladı. Yani bot, olayın ahlak açısından yorumlanacağını tespit edemedi.

  Özetle yapay zeka botu ChatGPT, bazen hatalı cevaplar sunabiliyor. Profesyonel pek çok soruyu doğru cevaplaması ile bilinen bot, burada insanları şaşırttı. Çünkü yapay zekanın bazı basit soruları da çözememesi dikkat çekiyor. Bu soruların 12 yaşındaki öğrencilere sorulduğunu tekrarlayalım.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MacOS İçin ChatGPT Artık Abonelik Gerektirmeyecek: İşte Detaylar!

  Yeni Mac için ChatGPT uygulaması artık tüm kullanıcılar için erişilebilir. M serisi işlemcili Mac'lerde ve macOS Sonoma ile çalışan uygulama, iş akışını hızlandıracak.

  OpenAI'nin ChatGPT İçin Gelişmiş Ses Özelliği Ertelendi!

  OpenAI, ChatGPT'nin gelişmiş ses modunu erteledi. Kullanıcılar, Scarlett Johansson benzeri sesle gerçek zamanlı, doğal konuşma deneyimi için biraz daha bekleyecek.

  Godmode GPT ile ChatGPT-4o'nun Sınırları Aşıldı!

  OpenAI, Godmode GPT ile ChatGPT-4o'nun sınırlarını aşan bir jailbreak sürümünün yayımlandığını duyurdu. Bu, modellerin tam potansiyelini açığa çıkarıyor.

  ChatGPT'nin Veri Analizindeki Yeni Başarıları ve Yetenekleri

  OpenAI, ChatGPT'nin veri analizine ilişkin önemli iyileştirmeler duyurdu. Bu güncellemelerle birlikte yapay zeka, elektronik tablo ve grafik yorumlama yeteneklerini geliştirmiş olup, bulut tabanlı dosyalarla entegrasyon sağlayarak kullanıcıların veri anal

  ChatGPT Singapur’un Uyguladığı Sınavdan Başarıyla Geçemedi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et