R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Huawei HarmonyOS 3.0 Tanıtıldı! İşte HarmonyOS 3.0 Özellikleri!

  ABD’nin yaptırımlarıyla mücadele eden Huawei, “HarmonyOS” isimli kendi mobil işletim sistemini geliştirmişti. Şirket, şimdi de “HarmnoyOS 3.0” tanıtımını gerçekleştirdi. İşte yeni HarmonyOS 3.0 ile gelen yenilikler!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 28.07.2022 13:02 1239 3 dk okuma süresi
  Huawei HarmonyOS 3.0 Tanıtıldı! İşte HarmonyOS 3.0 Özellikleri!
  Son Düzenleme:

  Çin merkezli şirket Huawei, birkaç yıldır ABD tarafından uygulanan yaptırımlar altında küresel pazarda rakipleriyle mücadele etmeye devam ediyor. Yaptırımlar nedeniyle ürettiği akıllı telefonlarda Google tarafından geliştirilen Android mobil işletim sistemlerini kullanamayan Huawei, “HarmonyOS” adında kendi işletim sistemini geliştirmişti. İşletim sisteminde sürekli geliştirmeler yapan şirket, son olarak “HarmonyOS 3.0” versiyonunun resmi tanıtımını gerçekleştirdi.

  Resmi lansmanı yapılan işletim sisteminin yeni sürümü, cihazlardaki “sistem performansı” konusunda ciddi bir artış getiriyor. Ayrıca “kullanıcı gizliliği” ve “kullanıcı güvenliği” konularında da pek çok yeni özelliği beraberinde getiriyor.

  Huawei işletim sisteminin yeni sürümü HarmonyOS 3.0’ı 2022 Eylül ayında yayınlayacak.

  HarmonyOS 3.0 ile Gelen Yenilikler

  HarmonyOS 3.0

  Şirket yeni mobil işletim sistemi sürümüyle birlikte 6 farklı “iyileştirme” getiriyor. Bu iyileştirmelerin “farklı terminal kullanımı”, “sistem ekolojisi”, “evrensel kart”, “kesintisiz çalışma”, “Gizlilik ve Güvenlik” ve “bilgiye pratik erişim” şeklinde açıklandı. 

  Gelen yenilikler arasında en dikkat çekeni ise işletim sisteminde yer alan “HyperTerminal” özelliği oldu. Bu özellik sayesinde Huawei cihazlarının “yazıcı”, “akıllı gözlük” ve “otonom otomobil bileşenleri” gibi tam 12 farklı “akıllı cihaz” için entegrasyon ve uyumluluk desteği kazandığı açıklandı. Bu uyumluluk desteğinde Microsoft tarafından geliştirilen “Windows 11” işletim sistemli bilgisayarlarda yer alıyor. 

  Yeni işletim sistemi sayesinde Huawei cihazlarının farklı cihazlarla birlikte çalışabilmesi mümkün olabilecek. Gerçekleştirilen tanıtımda özellikle PC’de ekranın 2 bölüme ayrılacağı ve bu bölümlerden birisinin bilgisayardaki, diğerinin ise telefondaki ekran işlevlerini ihtiva edeceği belirtildi. Aynı zamanda gelecek özelliğin yazıcı ve akıllı gibi diğer aygıtlarla etkileşimin stabil biçimde gerçekleştirilebilir olacağı da belirtildi.

  HarmonyOS 3.0 ile birlikte Huawei cihazlarda aynı anda 2 farklı kablosuz kulaklık bağlantısı sağlanabilecek.

  Pil Tasarrufu Geliştirildi

  Huawei yeni işletim sisteminde “Super Frameoyun motorunu kullandı. Bu sayede cihazlardaki “grafik işleme güç tüketimi” değerinde %11 oranında bir düşüş sağlandı. Ayrıca bu etken cihazlardaki “yanıt hızı” için %14 oranında bir artış sağladı. Gelecek bu yeniliklerle birlikte özellikle “düşük bellek” kapasitesine sahip olan cihazların daha yüksek verimlilikte kullanılabilir olmasını sağlayacak.

  HarmonyOS 3.0’da “ekran kaydırma” akıcılığı %18 oranında daha performanslı hale gelirken, “uygulama başlatma hızı” ise %7 oranında daha iyi bir noktaya getirildi.

  HarmonyOS 3.0

  Global pazarda faaliyet gösteren Çin merkezli otomobil şirketleriyle ortak çalışması bulunan Huwaei’nin araç yazılımları bulunuyor. Bu çerçevede yeni işletim sisteminde “Akıllı Kokpit” yazılımı için “Süper Ana Ekran” desteği de geliyor. Yani kullanıcılar artık uyumluluğu bulunan otomobillerdeki ekrana telefonlarının ekranını yansıtabilecek.

  HarmonyOS 3.0 Gizlilik ve Güvenlik İyileştirmeleri

  HarmonyOS 3.0

  Yeni işletim sisteminde “kullanıcı gizliliği” ve “kullanıcı güvenliği” konusunda da önemli iyileştirmeler kullanıcıların karşısına çıkacak. Özellikle ABD’nin yaptırımlarıyla mücadele eden şirkete karşı genellikle yaptırımların gerekçesi olarak bu 2 ana konu gösteriliyordu. Bu nedenle yeni sürümde kullanıcıların uygulamaların “”, “kamera”, “mikrofon” gibi uygulamalara erişim sürelerinin kontrol edilebilmesi mümkün olacak.

  Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemi ve tanıtılan yeni sürümüyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Youtube’den Netflix’e Rakip Oluyor! İşte Yeni Youtube Hizmeti!

  Google, Youtube için Netflix gibi platformlara rakip olacak yeni servisi üzerinde çalışıyor. 2022 bitmeden devreye alınacak Youtube "Channel Store" ile ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. İşte Youtube'nin Channel Store'sinin özellikleri!

  Kung Fu Panda Geri Dönüyor! İşte Kung Fu Ustası Po’nun Yeni Hikayesi

  Dreamworks, 2010 yılında açıklanan Kung Fu Panda'nın 2. üçlemesinin ilk filmini doğruladı. Stüdyo Kung Fu Panda 4 çalışmalarını doğruladı ve vizyon tarihini açıkladı. İşte Kung Fu Panda 4 vizyon tarihi ve konusu!

  Xiaomi’nin İnsansı Robotu CyberOne Tanıtıldı! İşte Xiaomi’nin ilk İnsansı Robotu!

  Xiaomi, robot teknolojisi alanındaki çalışmalarının ilk ürününü tanıttı. Xiaomi, tanıtım etkinliğinde ilk insansı robotu CyberOne'yi tanıttı. İşte şirketin ilk insansı robotu Xiaomi CyberOne özellikleri!

  Yenilenen BMW 3 Sedan Serisi Satışta! İşte Yeni BMW 3 Serisindeki Değişiklikler!

  BMW'nin yenilenen BMW 3 serisi yeni özellikleriyle satışa sunuldu. İşte yeni BMW 320i Sedan özellikleri ve Türkiye satış fiyatı!

  Huawei HarmonyOS 3.0 Tanıtıldı! İşte HarmonyOS 3.0 Özellikleri!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et