R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Fairphone 2 Adlı Model, 7 Yıl Boyunca Güncelleme Aldı!

  Fairphone 2 adlı akıllı telefon, aldığı uzun soluklu güncellemelerin sonuna geldi. Müşteriler, verilen hizmetten gayet memnun görünüyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  10.03.2023 03:14 1696 3 dk okuma süresi
  Fairphone 2 Adlı Model, 7 Yıl Boyunca Güncelleme Aldı!
  Son Düzenleme:

  Günümüzde en büyük problemlerden birisi firmaların kısa süreli güncellemeler sunması. Android telefon sahibi olanlar bir telefon aldıklarında güncelleme almayabilirler. Güncelleme alanlar ise bir süre sonra yeni güncellemeler ile karşılaşmaz. Bu gibi durumları pek çok kullanıcı önemsemiyor olabilir. Güncellemeler, telefonun daha güvenli olmasını da sağlar. Tabii eğer güvenilmeyen kaynaklara girilmiyor ise pek bir şey olmaz. Ayrıca üçüncü parti yazılımların da burada önemli bir yeri var.

  Akıllı telefonlar, genel olarak 1 ile 3 yıl arasında güncelleme sunar. Daha uzun süreli güncellemeler modele göre değişir. Özellikle üst segment cihazlar, uzun süreli güncellemeler alır. Örneğin Samsung, üst seviye telefonlarda 3 yıllık Android güncelleme desteği sağlamakta. 4 yıl boyunca da güvenlik güncellemesi sunuyor. Fairphone, öyle bir şey yaptı ki öğrenenlerin ağzı açık kaldı.

  Android telefon Fairphone 2, 7 yıl boyunca güncellendi

  Fairphone 2, 2015 yılında piyasaya sürülen bir akıllı telefon. Bu telefonun çıktığı gün 3 ile 5 yıl aralığında güncelleme alacağı duyurulmuştu. Tabii olay böyle olmadı. Ürün, 7 yıl boyunca güncelleme almaya devam etti. İlk çıktığında Android 5 kullanan model, şu anda Android 10 sürümüne sahip. Yani akıllı telefon, 5 Android sürümü daha ileriye taşındı.

  Hal böyle olunca bu haber, insanların da ilgisini çekti. Günümüzde üst segment modellerde bile böyle bir olanak halen bulunmuyor. Fairphone'un böyle bir imkan sağlaması, müşteri sayısını da arttıracak bir gelişme. Telefon için asıl büyük gelişmenin Android sürümü olduğu söyleniyor. Modelin bu özelliklerle Android 10’a kadar gelmesi inanılmaz karşılanıyor.

  Akıllı telefon modeli hakkında asıl merak edilen soruya geçelim: Peki ne oldu da güncelleme şu anda duruyor? Bunun sebebi teknik durum. Yani artık telefon, yeni Android güncellemeleri için yeterli özellik sunmuyor. Bildiğiniz üzere yeni güncellemeler, aynı zamanda güvenlik güncellemelerini de kapsıyor. Şirket, müşterilerine yeni bir telefon almayı öneriyor. Eski telefonunu getirenlere ise 50 euro iade çeki veriyor.

  Akıllı telefon ile ilgili yapılan bir diğer açıklama ürünle alakalı güvenlik riskleri. Risklerin Mayıs ayından sonra başlayacağı tahmin ediliyor. Yani bu tarihten sonra güvenlik problemleri meydana gelebilir. Bundan dolayı firma, müşterilerine yeni bir ürün almalarını öneriyor.

  Fairphone 2 tasarımı

  Bu kadar popüler olan telefonun tasarımı ve özellikleri de araştırılıyor. Bunlardan da kısaca bahsetmiş olalım. Öncelikle dizaynından söz edelim. Model, 2015 yılının modasını üzerinde taşıyor. Yanlar daha ince, üst ve altlarda ise daha kalın bir çerçeve var. Alt kısımda “Fairphone” yazısı, insanları karşılıyor. Üst kısımda ise kamera gibi bazı aygıtlar mevcut. Günümüz telefonlarında ise ekran, çerçeveyi kaplamakta. Ürün, dönemine göre geniş bir ekrana yer veriyor.

  Fairphone 2 özellikleri

  Dönemin telefonunda Qualcomm Snapdragon 801 işlemci bulunuyordu. 4 çekirdeğe sahip model, 2,26 GHz ile kullanıcılarını büyülüyordu. Bunun yanı sıra akıllı telefon, 2 GB LPDDR3 RAM’e yer veriyordu. Depolama birimine bakarsak modelde 32 GB dahili alan yer almakta. 2015 yılına göre ürünün gayet iyi özellikler sunduğunu belirtmek gerekir.

  5 inç ekrana sahip ürün, 1.080 x 1.920 piksel ekranla buluşuyor. 446 ppi değerinin yanı sıra model, IPS LCD panel özelliğini barındırıyor. Akıllı telefon için kullanılan batarya ise 2.420 mAh değerinde. Arka kamerası 12 MP olan modelin ön kamerası 5 MP. Buna ek olarak arka tarafta çift LED flaş bulunmakta.

  Modelde bulunan teknolojiler ise şunlar:

  • 2G
  • 3G
  • 4G
  • Wi-Fi
  • Bluetooth 4.0 LE
  • Wi-Fi Hotspot
  • Micro USB 2.0
  • USB OTG

  Telefonda yer alan sensörler:

  • İvmeölçer
  • Jiroskop
  • Dijital pusula
  • Yakınlık
  • Işık yoğunluğu

  Çift SIM destekleyen modelin SAR değerinden de bahsetmek gerekir. SAR değeri kafa için 0,65 olurken vücut için 1,1 olarak açıklanıyor.

  Fairphone 2 fiyatı

  Akıllı telefonun güncel fiyatı bulunmuyor. Çünkü resmî satış sitelerinde yer almıyor. Çıkış yaptığı dönemden bahsedersek model, ortalama 525 euro fiyat etiketine sahipti. Tabii günümüzde ikinci el ürünlerin fiyatı, kat kat daha düşük olabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft’dan Dev Adım: Windows 11'de WiFi 7 Desteğini Test Ediyor!

  Windows 11, WiFi 7 desteğiyle internet deneyimini yüksek hız, düşük gecikme ve üstün güvenlikle yeniden tanımlıyor.

  Oyun Dünyasında Yeni Fenomen Palworld: İlk Ayında 25 Milyon Oyuncuyu Geçti!

  Palworld, ilk ayında 25 milyon oyuncuya ulaşarak oyun dünyasında fırtına gibi esiyor. Steam ve Xbox'ta rekorlar kıran bu fenomeni keşfedebilirsiniz.

  Galaxy S23 Serisine Galaxy AI Özellikleri Geliyor: Yakında Kullanımda!

  Samsung, Mart sonunda Galaxy S23 serisi için AI özelliklerini sunuyor. Yenilikçi güncelleme, kullanıcı deneyimini zenginleştirecek.

  WhatsApp, Durum Güncelleme Arayüzünü Değiştiriyor: İşte Yeni Görünümü!

  WhatsApp, durum güncellemeleri için yeni bir arayüz sunuyor. Kullanıcılar, artık önizlemelerle daha hızlı etkileşimde bulunabilecek.

  Fairphone 2 Adlı Model, 7 Yıl Boyunca Güncelleme Aldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et