R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover!

  TikTok, yasaklara karşı yeni bir adım atma kararı aldı. Buna göre Project Clover isminde bir proje başlatılıyor. Bu projeyle beraber TikTok’un AB’de kullanılmasında bir problem olmayacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  10.03.2023 03:15 1433 2 dk okuma süresi
  Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover!
  Son Düzenleme:

  TikTok, kısa video paylaşım platformu olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların eğlenmesi için geliştirilen bu platforma dünya çapında katılım mevcut. Uygulama bu haliyle oldukça masum gibi görünüyor olabilir. Bazı uzmanlara göre TikTok, aslında tehlikeli bir yazılım. Çünkü kişisel verileri Çin hükümetine teslim ediyor. Bununla ilgili daha önce resmî bir açıklama yapılmıştı.

  Bu bilginin ortaya çıkmasıyla beraber ülkeler, buna daha çok önem göstermeye başladı. TikTok ise yasak kararıyla karşılaşmaması için çalışmalar yürütüyor. Bunlardan birisi de Project Clover olarak duyuruldu. Bu planın devreye alınmasıyla birlikte yasak kararı ortadan kalkabilir.

  TikTok, Project Clover planını duyurdu

  TikTok, geçtiğimiz günlerde AB tarafından yasaklanmıştı. AB, kendi personellerine bu uygulamayı kaldırma emri vermişti. Bu kararın ardından TikTok, harekete geçti. Atılan adım ise Clover projesi olarak açıklandı. Şirket, bu proje ile beraber AB kullanıcılarını kaybetmek istemediğini gösteriyor. Bu projenin amacı, AB üyelerinin kişisel verilerini korumak.

  Projeye göre Avrupa’da TikTok sunucusu kurulacak. Kullanıcıların verileri ise burada tutulacak. TikTok, Avrupalı bir şirketin sunucuları denetlemesine de yeşil ışık yakıyor. TikTok’un teklifi verilerin İrlanda’da depolanması. Avrupa Birliği’nden henüz bu plan için bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde gerekli adımların atılacağı düşünülüyor.

  Project Texas, bu projeye örnek

  Bunun yanı sıra benzer bir projeden söz edebiliriz. Clover projesinin dışında Project Texas planı da bulunuyor. Bu plan, yakın zamanda hayata geçirilmişti. Bu proje ile beraber TikTok, ABD’li kullanıcıların verilerini ABD’de tutuyor. Bu sunucular ise Oracle tarafından denetleniyor. Bu sayede TikTok ile ABD arasında bir problem yaşanmamış oluyor. Aynı olayın AB için de uygulanması için çalışmalar yürütülüyor.

  Durum her ne kadar böyle olsa da ABD’yle TikTok arasındaki çatışma sürüyor. Örneğin ABD, Ticaret Bakanlığı’na bir yetki vermek istiyor. Bu yasaya göre ABD dışındaki uygulamalar bakanlık tarafından yasaklanabilecek. Yasağın gerekçesi ise ulusal güvenlik tehdidi olacak. Yani ülke, bu sebeple istediği uygulamaların ABD’de kullanılmasının önüne geçecek. Bu yasa henüz onaylanmış değil.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  GitHub, Copilot X'i Duyurdu: Yazılımcılar İçin Devrim Niteliğinde Yenilikler

  GitHub, yazılım geliştirme alanında lider platform olma özelliğini sürdürürken, Copilot X ile yapay zeka odaklı yazılım geliştirme konusunda büyük bir adım atmaya hazırlanıyor.

  WhatsApp Yeni Masaüstü Uygulaması: Hız, Güvenlik ve Gelişmiş Özellikler

  WhatsApp, Windows için yenilikçi masaüstü uygulamasını duyurarak kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye devam ediyor. Bu güncelleme sayesinde, artan hızlar, daha güçlü güvenlik önlemleri ve gelişmiş arama özellikleriyle tanışacağız.

  iPhone 15 Serisi Ekranları Canlı Görüntülerle Ortaya Çıktı: İşte Yenilikçi Tasarım Detayları

  Apple iPhone 15 serisine dair bilgiler günden güne artmaya devam ediyor. iPhone 15, iPhone 15 Pro ve Pro Max ekranlarının görüntüleri ortaya çıktı işte detaylar...

  iPhone 15 Serisinde Yenilikçi Tasarım: Ses ve Sessize Alma Tuşları Değişiyor

  16 yıllık iPhone tarihi boyunca ilk kez Ses açma tuşunun işlevi değişecek ve kullanıcılar için farklı bir deneyim sunacak.

  Yasaklara Dayanamayan Firmadan Yeni Adım: Project Clover!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et