R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Android 14 Güncellemesi için İlk Adım: Eski Uygulamalar Yüklenemeyecek!

  Google tarafından geliştirilen Android 14 güncellemesi nihayet çıktı. Henüz geliştirici sürümünde olan güncellemede pek çok yenilik bizlerle buluşuyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  15.02.2023 14:15 1582 2 dk okuma süresi
  Android 14 Güncellemesi için İlk Adım: Eski Uygulamalar Yüklenemeyecek!
  Son Düzenleme:

  Google, geçtiğimiz yılın sonuna doğru Android 13 güncellemesini yayınlamıştı. Bu güncellemede özellikle kişiselleştirmelere ağırlık verilmişti. Bu güncellemenin ardından şimdi de Android 14 ile karşı karşıyayız. Henüz geliştirici sürümü yayınlanan işletim sistemi, daha yolun başında görünüyor. Yeni sürümde özellikle güvenlik ve verimlilik ön plana çıkıyor.

  Android 14 güncellemesi geliştiriciler için duyuruldu

  Android 14 ile beraber dikkat çeken yeniliklerden birisi batarya optimizasyonu. Yeni sürümde batarya tüketiminin azalması için verimliliğin artacağı söyleniyor. Yani kullanıcılar, uygulamaları kullandıklarında eskisinden daha az batarya tüketimiyle karşılaşacak. Google, enerji verimliliğini arttırmak adına bazı çalışmalar gerçekleştiriyor.

  Yeni güncelleme ile beraber dikkat çeken bir diğer detay ise Android 14 logosu. Henüz ismi hakkında net bir bilgi olmayan sürümün logosunda uzay teması kullanılıyor. Çevresinde turuncu arkaplan ve beyaz yazı rengine yer veriliyor. Android 14 yazılı bu çerçevenin içinde uzay görünümü mevcut. İçinde ise roket ve roketi ilerleten ateş görünmekte. Ayrıca logoda yıldızlara da yer verilmiş durumda.

  Android 14 güncellemesi ile beraber tabletler ve katlanabilir ürünler hedef alınıyor. Son yıllarda katlanabilir telefonların kullanımında bir artış meydana geldi. Yaşanan bu artış ile birlikte bu tür cihazlar, daha çok öne çıkıyor. Google, bunu fırsat bilerek katlanabilir cihazların daha stabil çalışmasını sağlayacak. Bunun için çeşitli araçlara ve yeni geliştirici kütüphanelerine yer verilecek. Yani geliştiriciler, katlanabilir ekranlar için rahatlıkla uygulama geliştirebilecek. Katlanabilir ekranların yanı sıra tabletlere de ağırlık verileceği söyleniyor.

  Android 14’le beraber gelen en önemli yenilik eski uygulamaların yüklenmeyecek olması. Buna göre Android 6 ve önceki sürümlerde oluşturulan yazılımların güncel sürümlerde kurulması mümkün olmayacak. Yani Android 14 kullanıcıları, bu sürümün altındaki uygulamaları işletim sisteminde kullanamayacak. Firmanın böyle bir adım atmasının kararı güvenliğe ağırlık vermesi. Bu özelliğin bir ayar ile aktif edilip devre dışı bırakılacağı ise bilinmiyor.

  Bu güncellemelerin yanı sıra sistem düzeyinde ek güvenlikler alınması da bekleniyor. Buna ek olarak yeni güncellemede yazı tiplerinin %200’e kadar boyutlandırılması bir diğer yenilik. Geliştirici sürümlerinin Şubat ve Mart aylarında yayınlanması bekleniyor. Nisan ayından itibaren ise beta sürümler çıkmaya başlayacak. Yaz sonunda tam sürüm ile karşılaşacağız.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • bayek
   bayek 1 ay önce
   Tanımı yapıldı mı veya ne zaman yapılacak?

  İlgili İçerikler:

  Vivo S17 Serisi 16 GB Ram ile Geliyor! İşte İlk Bilgiler

  Vivo S17 serisi hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı. Son raporlar, Vivo'nun üç yeni akıllı telefon modeli olan S17, S17 Pro ve S17e'yi 2023'ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürmeye hazırlandığını gösteriyor.

  Counter Strike 2 İlk Oynanış Görüntüleri ve Beta Test Tarihi Ortaya Çıktı!

  Yıllardır oyuncuların dört gözle beklediği Counter Strike 2'ye artık daha da yaklaştık. Geçen günlerde logosu değişen Counter Strike 2'nin oynanış videoları ve beta testine katılım tarihi açıklandı.

  Samsung Galaxy F14 5G Lansmanı Yaklaşıyor: İşte Beklenen Özellikler ve Çıkış Tarihi

  Geçtiğimiz günlerde Geekbench'te listelenen Samsung Galaxy F14 5G'nin lansman tarihi nihayet belli oldu. 24 Mart'ta piyasaya sürülmesi planlanan cihazın fiyat-performans açısından kullanıcıların beklentilerini karşılaması umuluyor.

  Android 14 Güncellemesi Almayacak Samsung Telefonlar ve Tabletler Listesi

  Android 14 (OneUI 6) güncellemesi almayacak Samsung telefonlar belli oldu.

  Android 14 Güncellemesi için İlk Adım: Eski Uygulamalar Yüklenemeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et