R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Afrika Ülkesinden Bitcoin Adımı: Resmi Para Birimi Oldu!

  Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i ulusal para birimi haline getiren dünyada ikinci ülke oldu. İşte detaylar.

  Omer Dursun Omer Dursun 28.04.2022 14:45 233 2 dk okuma süresi
  Afrika Ülkesinden Bitcoin Adımı: Resmi Para Birimi Oldu!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti tarafından yasal ödeme aracı olarak kabul edildi. Son zamanlarda yatırımcılarını şaşırtan Bitcoin, bir ülke tarafından yasal olarak ikinci kez kabul edildi.

  Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Faustin-Archange Touadéra'nın sözcüsü Obed Namsio'dan yapılan açıklamaya göre, altı milyon nüfusa sahip Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki milletvekilleri, yasayı imzalamadan önce tasarıyı “alkışlar eşliğinde” kabul etti.

  Fransızcadan tercüme edilen açıklamada Namsio, "Bitcoin'in resmi para olarak kabul edilmesi, ülkemiz için yeni fırsatlar yaratma yolunda kararlı bir adımı temsil ediyor" dedi.

  Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin resmi para birimi haline geldi

  Hareket, ülkenin kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin yasal bir çerçeve için planlarını açıklamasından sonraki gün geldi. Bitcoin, ülkenin ulusal para birimi olan CFA frangı ile birlikte ülke genelinde ödeme aracı olarak kabul edilecek.

  Bloomberg raporuna göre Orta Afrika Cumhuriyeti Maliye Bakanı Herve Ndoba, mevzuatın vatandaşların dijital varlıklarla nasıl etkileşime girebileceğini tanımlamaya odaklandığını söyledi. 

  Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti resmi para birimi

  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Eylül 2021'de Bitcoin'i yasal olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador'u taklit etmeye çalışmadığını da sözlerine ekledi.

  Dünya Bankası'na göre dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Orta Afrika Cumhuriyeti, pandemi yıllarında daha fazla ekonomik düşüşle karşı karşıya kaldı. Uluslararası Para Fonu; ekonomik toparlanmayı teşvik etmek, GSYİH'yi artırmak ve hükümetin mali durumunu iyileştirmek için Aralık ayında yedi aylık bir programını onayladı.

  Obed Namsio, yerel yönetimin de vatandaşların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek acil önlemlerin alınmasına vurgu yaparak ülkenin ekonomik gidişatını değiştirmeye odaklandıklarını belirtti.

  Orta Afrika Cumhuriyeti Maliye Bakanı Herve Ndoba, Dünya Bankası ile yaptığı röportajda, “Nüfus her gün bu kırılgan ekonomide yaşıyor, bu yüzden sosyal sözleşmemizi yenilemek için kripto parayı masaya getirmeliyiz” dedi. 

  Hükümet, kripto para altyapısını veya Bitcoin'in yasal olarak kullanımına ilişkin düzenlemelerini henüz detaylandırmadı. Ancak El Salvador, devlet destekli kripto cüzdanlarını başlatmıştı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Arka Plan Resmi

  Arka plan resmi, herhangi bir cihaz için kullanılan arka plandaki görüntülerdir.

  Artmış Dörtlü (Tritone) Paradoksu

  Artmış dörtlü (tritone) paradoksu, triton aralıklı bir ton çifti ile üretilen, müzik algısını test eden bir araçtır.

  Dacia Duster’ın 2022 Fiyatları Belli Oldu! Bu Fiyatlarla Artık Bütçe Dostu Olamayacak

  Marka kimliğinde önemli yeniliklere giden Dacia, yeni "Dacia Duster" için versiyon ve paket özellikleri ile güncel fiyatları açıkladı.

  Motorola Razr 2022 ve X30 Pro'nun Yeni Lansman Tarihi Belli Oldu!

  Motorola'nın beklenmedik şekilde ertelenen cihaz tanıtım lansmanının yeni tarihi açıklandı. İşte Motorola'nın "Razr 2022" ve"X30 Pro" modelleri için tanıtım etkinliği tarihi ve özellikleri!

  Afrika Ülkesinden Bitcoin Adımı: Resmi Para Birimi Oldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et