R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Afrika Ülkesinden Bitcoin Adımı: Resmi Para Birimi Oldu!

  Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i ulusal para birimi haline getiren dünyada ikinci ülke oldu. İşte detaylar.

  Omer Dursun Omer Dursun 28.04.2022 14:45 358 2 dk okuma süresi
  Afrika Ülkesinden Bitcoin Adımı: Resmi Para Birimi Oldu!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti tarafından yasal ödeme aracı olarak kabul edildi. Son zamanlarda yatırımcılarını şaşırtan Bitcoin, bir ülke tarafından yasal olarak ikinci kez kabul edildi.

  Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Faustin-Archange Touadéra'nın sözcüsü Obed Namsio'dan yapılan açıklamaya göre, altı milyon nüfusa sahip Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki milletvekilleri, yasayı imzalamadan önce tasarıyı “alkışlar eşliğinde” kabul etti.

  Fransızcadan tercüme edilen açıklamada Namsio, "Bitcoin'in resmi para olarak kabul edilmesi, ülkemiz için yeni fırsatlar yaratma yolunda kararlı bir adımı temsil ediyor" dedi.

  Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin resmi para birimi haline geldi

  Hareket, ülkenin kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin yasal bir çerçeve için planlarını açıklamasından sonraki gün geldi. Bitcoin, ülkenin ulusal para birimi olan CFA frangı ile birlikte ülke genelinde ödeme aracı olarak kabul edilecek.

  Bloomberg raporuna göre Orta Afrika Cumhuriyeti Maliye Bakanı Herve Ndoba, mevzuatın vatandaşların dijital varlıklarla nasıl etkileşime girebileceğini tanımlamaya odaklandığını söyledi. 

  Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti resmi para birimi

  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Eylül 2021'de Bitcoin'i yasal olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador'u taklit etmeye çalışmadığını da sözlerine ekledi.

  Dünya Bankası'na göre dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Orta Afrika Cumhuriyeti, pandemi yıllarında daha fazla ekonomik düşüşle karşı karşıya kaldı. Uluslararası Para Fonu; ekonomik toparlanmayı teşvik etmek, GSYİH'yi artırmak ve hükümetin mali durumunu iyileştirmek için Aralık ayında yedi aylık bir programını onayladı.

  Obed Namsio, yerel yönetimin de vatandaşların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek acil önlemlerin alınmasına vurgu yaparak ülkenin ekonomik gidişatını değiştirmeye odaklandıklarını belirtti.

  Orta Afrika Cumhuriyeti Maliye Bakanı Herve Ndoba, Dünya Bankası ile yaptığı röportajda, “Nüfus her gün bu kırılgan ekonomide yaşıyor, bu yüzden sosyal sözleşmemizi yenilemek için kripto parayı masaya getirmeliyiz” dedi. 

  Hükümet, kripto para altyapısını veya Bitcoin'in yasal olarak kullanımına ilişkin düzenlemelerini henüz detaylandırmadı. Ancak El Salvador, devlet destekli kripto cüzdanlarını başlatmıştı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi 13 Serisinin Fiyatı Belli Oldu! İşte Xiaomi 13 ve 13 Pro!

  Xiaomi, 1 Aralık'ta gerçekleştireceği Xiaomi 13 serisi tanıtımını ertelemişti. Erteleme kararı eski Çin devlet başkanının hayatını kaybetmesi nedeniyle alınmıştı. Yeni lansmanın tarihi ne zaman açıklanmasa da Xiaomi 13 ve 13 Pro fiyatı sızdırıldı.

  2022 Yılının En İyi Android Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  Google Play, 2022 yılının en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. Yayınlanan listede kullanıcılar tarafından beğenilen uygulama ve oyunlar yer aldı.

  Elektrikli Opel Mokka-e Türkiye’de Satışa Sunuldu! Yeni Modelin Fiyatı Ve Özellikleri Belli Oldu!

  Opel firmasına ait kompakt crossover Türkiye’de limitli sayıda ön satışa sunuldu. Opel Mokka-e isimli elektrikli modelin fiyatı 909.900 TL olarak belirlendi.

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  Afrika Ülkesinden Bitcoin Adımı: Resmi Para Birimi Oldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et