R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Youtube Abone Sayısı En Hızlı Nasıl Artırılır?

  Bu ipucu içeriğimizde sizlere Youtube abonelerinizin sayısını arttırmak için tüm yapmanız gerekenleri listeledik.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  21.10.2022 15:47 1997 8 dk okuma süresi
  Youtube Abone Sayısı En Hızlı Nasıl Artırılır?
  Son Düzenleme:

  Youtube, hepimizin bildiği üzere küresel çapta en çok kullanılan video ve podcast uygulamalarından biri. Gün içinde milyarlarca kişinin ziyaret ettiği bu uygulama, aynı zamanda içerik üreticilerin para kazandığı bir platform.  

  Youtube'un para kazanma özelliği çok sayıda kullanıcıyı cezbetti. Öyle ki içerik üreticiliği, dönemin en popüler mesleklerinden biri halinde! Ancak içerik üreticileri gibi Youtube üzerinden para kazanmaya başlayabilmek, çok da kolay değil!  

  Youtube üzerinden para kazanmak isteyen içerik üreticilerinin, öncelikle belirli bir abone sayısını aşmış olması gereklidir. Belli bir abone sayısına ulaşamayanlar, Youtube’un para kazanma programlarından herhangi birine dahil olamazlar.  

  Bugünkü ipucu içeriğimizde Youtube abone sayısını artırmanın yollarını sizler için hazırladık. Bu içeriğimizde Youtube abone sayınızı nasıl artıracağınıza dair tüm izlenmesi gereken adımları görebilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım!  

  İlgi çekici içerikler oluşturun!  

  Youtube üzerinden paylaşacağınız içeriklerin abone sayınızı artırabilmesi için öncelikle ilgi çekici olması gereklidir. Çünkü kullanıcılar, ilgisini çekmeyen içerikleri izlemediği gibi içeriğin paylaşıldığı kanala da abone olmazlar.  

  İlgi çekici içerikler oluşturabilmek için trendleri takip etmek en doğru yöntem olacaktır. Sosyal medyada dönem dönem bazı nişler birden popülerleşir. Böylece tüm içerik üreticileri, bu nişleri kullanmaya başlar.

  Burada en önemli olan, trendleri takip ederek kullandığınız nişleri, diğer içerik üreticilerinden farklı bir şekilde sunmaktır. Çünkü herhangi bir nişin farklı varyasyonları genellikle çok abone sayısına sahip olan kanallar tarafından paylaşılır. Burada yapacağınız, farklı açılardan bakarak nişi daha ilgi çekici hale getirmek olacaktır.  

  Tüm bunların yanı sıra içeriğin başlığı da en az içerik kadar önemlidir. Çünkü sizleri tanımayan bir kullanıcı, attığınız başlığı okuduktan sonra içeriğinizi ziyaret etmek isteyecektir. Bu sebeple her zaman için iyi ve ilgi çekici başlıklarla içeriğinizi tanımlamaya özen gösterin.  

  Öte yandan belirli periyotlarla düzenli olarak paylaşım yapmanız da yine abonelerinizin dikkatini çekecektir. Sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapacağınız tarihi duyurmalı, kullanıcıların o tarihe kadar ilgisini üzerinizde tutmalısınız. 

  Ayrıca, çok içerik üretmek yerine kaliteli içerik üretmeye odaklanın. Fazla paylaşım yapmak, sizi mucizevi bir şekilde Youtube’da başarılı yapmaz. Ancak kaliteli içerikler, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla sayıda kullanıcıyı çekebilir.  

  1. Videolarınızı aramalara uygun hale getirin - optimize edin 

  Bildiğiniz üzere Youtube, Google bağlantılı çalışan bir uygulama. Yani, aramalarda Google ile aynı veri tabanını kullanıyor diyebiliriz. Hatta öyle ki Youtube’a bir şarkı sözünü yazdığınızda da sonuçlara ulaşmanızın ana nedeni budur.  

  Videolarınızın arama yoluyla ulaşılabilir hale gelmesi için öncelikle içeriğinize dair bir ‘anahtar kelime’ belirlemelisiniz. Çünkü kullanıcılar, genellikle konunun özünü işaret eden anahtar kelimeleri kullanarak sonuçları aratırlar.  

  Öte yandan etiket kullanımı Youtube için neredeyse altın değerindedir. Bu sebeple içeriklerinizde mutlaka etiket kullanın. Ancak Youtube seviyor diye abartıp, çok sayıda etiket eklemeyin. Çünkü etiketler kanalınız için faydalı olduğu kadar fazla kullanıldığında zararlı olacaktır. 

  3. Küçük ve ilgi çekici resimler kullanın 

  Videonuza mutlaka bir görsel ekleyin. Kullanıcılar arama yaparken, ilk etapta videolar için belirlenen görsellere göre seçim yaparlar. Bu yüzden ne kadar dikkat çekici bir görsel seçerseniz, videolarınızın seçilme ve izlenme olasılığı o kadar artar. Dolaylı olarak, görsel seçiminize göre gelen kullanıcıları da kalıcı bir abone haline getirme şansı yakalarsınız.  

  4. Çalma listeleri oluşturun 

  Youtube abonelerinizi artırmanın bir diğer adımı da çalma listeleri oluşturmaktır. Kanalda paylaştığınız içeriklere göre video listeleri ya da çalma listeleri oluşturmak kullanıcıların ilgisini çekecektir. 

  Ayrıca çektiğiniz videolarda da yine çalma listeleri kullanarak içeriklerinizi daha dikkat çekici hale getirmelisiniz. Listelerde dönemin popüler müzik ve şarkılarını veya her dönem dinlenen şarkıları kullanmak, daha fazla kullanıcıyı cezbedecektir.  

  5. Ek açıklamaları ve bilgi kartlarını kullanın

  Anahtar kelimenin yanı sıra video açıklamaları da arama optimizasyonunda son derece önemlidir. Video açıklaması, marka ya da tanıtım değil, doğrudan içeriğinizle ilgili olmalıdır. Açıklamalarda video içeriğinden bahsedilmesi, kullanıcının videonuzu izleme ve kanalınıza abone olma şansını artıracaktır.

  İdeal bir açıklama bölümü ortalama 2-3 cümleden oluşur. Ayrıca içerisine bir bağlantı eklemek de yine ‘tam’ anlamıyla optimizasyon için önemlidir. 

  Bilgi kartları, videoların daha fazla etkileşim alması için kullanılan ‘destekleyici’ adımlardan biridir. Bilgi kartları, genellikle izleyicilerin sizlerle etkileşime geçmesi için kullanılmaktadır. Bilgi kartlarına videolar, oynatma veya çalma listeleri, kanal veya bağlantılar eklenebilir.  

  6. Diğer Youtuber'larla iş birliği yapın 

  Google’ın da en çok önem verdiği konulardan biri olan dış bağlantılar, Youtube’da diğer içerik üreticileriyle etkileşim şeklinde gerçekleşir. Yani, diğer Youtuber’lar aslında birer dış bağlantıdır.  

  Diğer Youtuber’larla aranızda olan iş birlikleri ya da etkileşimler de yine abone sayınızın artmasında etkili olacaktır. Çünkü, etkileşime geçilen kanalın da aboneleri sizi göreceğinden, ürettiğiniz içerikler daha fazla ilgi çeker. İlgi çeken içerikleriniz de sizlere potansiyel abonelerin yolunu açacaktır.  

  7. Videolarınızı sosyal medyada tanıtın 

  Bildiğiniz üzere sosyal medya, artık markaların tanıtılması ve reklamcılık alanında büyük bir paya sahip. Bu durum, içerik üreticileri için de aynı. Çünkü artık çok sayıda insan, sosyal medya üzerinde herhangi bir uygulamada bir hesaba sahip. Bu da sosyal medya kullanımının daha da önemli hale geldiğini gösteriyor.  

  Tam da bu yüzden, Youtube üzerinden ürettiğiniz içerikleri daha fazla kişinin görebilmesi için sosyal medya uygulamaları biçilmiş kaftan! 

  Youtube’da ürettiğiniz içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak, daha fazla potansiyel aboneyi kanalınıza çekebilirsiniz.  

  Ayrıca, çevrenizde size yardımcı olabilecek arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız da sosyal medya hesaplarında içeriklerinizi paylaşabilirler. Bu da yine farklı kişilerin hitap ettiği kitlelerin sizi tanımasına yardımcı olacaktır.  

  8. Reklam yayımlayın

  Youtube, son dönemlerde reklam sayısını artırdığı için her ne kadar eleştirilse de ne yazık ki bu işin temeli reklam. Bu yüzden markalardan ne kadar reklam aldığınız ya da verdiğiniz oldukça önemli. 

  Markalardan alınan reklamlar, markanın takipçi kitlesini tetikleyeceğinden, abone sayınızın artmasına yardımcı olacaktır. Ancak belli bir kitleyi yakalamadan markalardan reklam almak, pek kolay olmayacaktır.  

  Kanalınızı optimize edin 

  Google’da da olduğu gibi optimizasyon, organik abonelere ulaşabilmeniz için oldukça önemli. Bu sebeple ne olursa olsun Youtube hesabınızın ihtiyaç duyduğu optimizasyonları atlamayın.  

  Youtube kanalınızı optimize etmek son derece basittir. Yukarıda anlattığımız gibi anahtar kelimeler, etiketler ve açıklamalar, optimizasyon için izlemeniz gereken adımlardır.   

  1. Profesyonel profil resmi ve kapak fotoğrafı kullanın 

  Videonuzda kullanacağınız küçük görselin yanı sıra profiliniz de büyük önem taşır. Hatta öyle ki profiliniz ne kadar profesyonel görünürse, o kadar fazla kullanıcının ilgisini çeker

  Bu yüzden Youtube profil ve kapak fotoğrafınızı seçerken hem içeriklerinizi hem de sizi en iyi temsil edecek seçeneklere odaklanın. 

  2. Kanal açıklamasını optimize edin 

  Kullanıcıların potansiyel birer aboneye dönüşebilmesi için Youtube kanalınızın tam olarak neyi içerdiğini açıklamalısınız. 

  Kanalınızın hangi içerikleri ne sıklıkla sunacağı, iş birlikleri ve kanalınıza dair gerekli tüm detayları açıklamaya ekleyin. Kanalınızın açıklamasında mutlaka ve mutlaka içeriklerinizi ve sizi temsil eden anahtar kelimeleri kullanın.  

  3. Etiketlerinizde anahtar kelimeler kullanın 

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Youtube kanalınızın optimizasyonunda etiket kullanımı son derece önemli. Kanalınızla alakalı ve yeterli miktarda etiket kullanmanız, optimizasyon sürecini hızlandıracaktır. Ancak etiket konusunda aşırıya kaçmamaya dikkat edin.  

  İzleyicilerinizle aranızdaki iletişimi artırın  

  Youtube kanallarında abone sayısının artmasını sağlayacak bir diğer detay ise izleyicilerinizle aranızdaki iletişimdir. Bu yüzden videolarınızda olabildiğince potansiyel kullanıcılarınızla iletişim halinde olun.  

  1. Yorumlara yanıt verin 

  Videolarınıza yapılan olumlu ya da olumsuz tüm yorumlara yanıt verin. Kötü yorumları kendinizi geliştirmek için bir ikaz olarak alın ve agresif bir tutumdan kaçının. 

  Her zaman için kullanıcıların potansiyel aboneleriniz olduğunu düşünerek, kendinizi geliştirin. Ayrıca yorumlara olabildiğince hızlı yanıt vermeye çalışın.  

  2. Soru-Cevap oturumu düzenleyin 

  Kullanıcıların kanalınızı takip etmesini sağlayacak bir diğer detay ise soru-cevap oturumlarıdır. Özellikle bilgi odaklı içerikler üretiyorsanız, kullanıcıların aklına takılabilecek sorulardan bir oturum düzenleyin. Soru-cevap oturumlarınızı sosyal medya uygulamalarından duyurarak daha fazla kişiye ulaşın.  

  3. Diğer YouTuber'larla iş birliği yapın 

  Dış bağlantılar olarak yukarıda da bahsettiğimiz üzere, diğer Youtuber’larla aranızdaki etkileşim son derece önemli. Diğer Youtuber’larla iş birlikleri, size başka kanalların takipçilerinin gelmesini sağlayacaktır. Eğer içerikleriniz de ilgi çekiciyse, başkalarının aboneleri sizin aboneleriniz haline gelebilir

  Verilerinizi analiz edin 

  Google SEO’da da olduğu gibi içeriklerinizin verileri, ne kadar yol kat ettiğinizi gösteren en önemli bilgilerdir. Bu sebeple her zaman içeriklerinizin ne kadar etkileşim aldığını ve hangi içeriklere daha çok ilgi gösterildiğini tespit edin.  

  1. Hangi videolarınızın en iyi performans gösterdiğini kontrol edin 

  Paylaştığınız videolar arasında en iyi performans gösterenleri diğerleriyle karşılaştırın. Böylelikle az izlenen videolarınızda neyin ilgi çekmediğini anlarsınız. Ayrıca sonraki videolarda hatanızı telafi edersiniz. 

  2. İzleyicilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğunu öğrenin 

  Youtube'daki içerik üreticileri, genellikle belirli saatlerde video paylaşımı yaparlar. Bunun sebebi, hitap edilen kitlenin Youtube’da vakit geçirmeye başladığı zamanı denk getirmektir. 

  Daha fazla aboneye ulaşmak istiyorsanız, kitlenizin hangi saatlerde Youtube’u ziyaret ettiğini belirleyin. İzlenme istatistiklerinden hangi saatlerde daha çok izlendiğinizi tespit ederek video paylaşımı yapın.  

  3. Rakiplerinizi kontrol edin 

  Youtube, uzun süredir en çok kullanılan uygulamalardan biri olduğu için, diğer içerik üreticileriyle rekabet etmek bazen zordur. Bu yüzden hangi nişte içerik üretiyorsanız, aynı içerikleri üreten rakiplerinizin neler yaptığını kontrol edin. Rakiplerinizin en çok izlenen videolarını inceleyerek aranızdaki farkları saptayın.  

  Rakiplerinizle aranızdaki farkları belirledikten sonra nasıl rekabet edeceğinize yönelik çözümler geliştirin. Örneğin, daha iyi görseller kullanmalısınız. Ayrıca daha çok izlenen Youtuber’larla iş birliği yaparak abonelerinize, bu rekabette dişli olduğunuzu göstermelisiniz.   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Youtube Abone Sayısı En Hızlı Nasıl Artırılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et