R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

  Yapay zeka teknolojik olarak her geçen gün biraz daha gelişir. Yapay zeka nedir, ne işe yarar ve nerelerde kullanılır? Bunları hemen öğrenebilirsiniz.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  10.04.2022 18:36 1218 4 dk okuma süresi
  Yapay Zeka Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka (AI) bir insan adına kendi başına karar verebilen ve çeşitli eylemler gerçekleştirebilen teknolojiler bütünüdür. Yapay zekayı bir teknoloji olarak görmek doğru değildir. Makine öğrenimi, doğal dili anlama (NLU) ve doğal dil işleme (NLP) gibi çeşitli unsurları kapsar.

  Yapay zeka klasik CMOS donanımını ve yazılımını temel alarak çalışır. İşlevlerini ise algoritmaya bağlı olarak geliştirir. Gelecek yıllarda yapay zekanın bir insandan daha hızlı düşünebilmesi ve daha hızlı karar verebilmesi gibi çeşitli farklı imkanlara sahip olabilmesi en önemli beklentiler arasındadır.

  Yapay zeka nedir?

  Yapay zeka bir bilgisayar, bilgisayar kontrollü bir robot veya insan zihni gibi düşünebilen bir yazılım geliştirme yöntemidir. Yapay zeka insan beyninin kalıplarını inceler ve analiz eder. Bu doğrultuda algoritmaya bağlı olarak işlevini yerine getirir, akıllı yazılımların ve sistemlerin geliştirilmesini sağlar.

  Yapay zeka (AI) teknoloji dünyasının en gözde terimlerinden biridir. Son yıllarda yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler onun önemli olmasını sağlamıştır. İnsanların sadece filmlerde görebildiği bazı şeyler teknolojideki ilerlemeler doğrultusunda gerçeğe dönüştürülmüştür.

  Yapay zeka pek çok sektörün işleyişini değiştirebilecek bir faktör olarak görülür. Yapay zekanın ülke gelirine olumlu katkılarda bulunabileceği öngörülür. Bu alanda özellikle ABD ve Çin ön plana çıkar. Yapay zekanın gelişiminden kaynaklanan gelir artışındaki en büyük pay onlara ait olacaktır.

  Yapay zeka türleri nelerdir?

  • Tamamen reaktif: Tamamen reaktif olarak geliştirilen makineler herhangi bir veriye sahip değillerdir. Sadece belirlenen çalışma alanında işlev gösterirler. Örneğin, bir oyunda makine hareketleri gözlemler ve kazanmak için mümkün olan en iyi kararı vermeye çalışır.
  • Farkındalık yapısı: Farkındalık yapısına sahip olan yapay zeka oldukça özgündür. Bu makineler kendilerini tanırlar. Zekidirler, duyarlıdırlar ve bilinçli olarak karar alırlar. Gelecekte en çok kullanılması planlanan yapay zeka türüdür.
  • Zihin teorisi: Zihin teorisine sahip bir yapay zeka düşünceleri ve duyguları anlar. Sosyal olarak etkileşime girebilme potansiyeli vardır. Zihin teorisi diğer yapay zeka türlerine göre henüz başlangıç aşamasında sayılabilir.
  • Sınırlı bellek: Sınırlı bellek ile desteklenen makineler önceden oluşturulmuş verileri toplarlar. Doğru kararlar verebilmek için hafızalarına ve deneyimlerine bağlıdırlar. Ancak hafıza sınırı söz konusudur. Örneğin, toplanan konum verilerine dayalı olarak restoran önerisinde bulunabilir.

  Yapay zeka ne işe yarar?

  Yapay zeka pek çok farklı işlevler ve faaliyetler için kullanılabilir. Tüketicilere sunulan kişisel elektronik cihazlar ve arama motorlarından hızlı cevaplar alabilme gibi işlevlerde ön plana çıkarlar. Yapay zekanın kullanım alanını belirli bir noktaya göre sınırlamak mümkün değildir.

  Yapay zeka teknolojisinin ne işe yaradığını anlamak için yapay zeka destekli olarak geliştirilmiş robotlara göz atabilirsiniz. Robotlar belirli işleri artık kendi başlarına yapabilirler. Sürekli olarak veri işlemesi gerçekleştirerek işleri daha pratik hale getirmenin yollarını keşfedebilirler.

  Örnek: Netflix size özel film ve dizi önerileri sunabilmek için yapay zekadan yararlanır. Yapay zeka daha önce izlediğiniz dizi ve filmleri inceler. Bunu yaparken izlenme süresi, beğeni durumu vb. olmak üzere pek çok kriteri göz önünde bulundurur. Böylece size özel öneriler sunabilir.

  Örnek: Bazı oyun firmaları bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterleri zorlaştırmak için yapay zekadan faydalanır. Yapay zeka oyuncuların hareketlerini inceler ve bunları bir veri kümesi halinde işler. Böylece oyuncuların nasıl davranacağını tahmin ederek zorluk seviyesini yükseltebilir.

  Yapay zeka hangi alanlarda kullanılır?

  Yapay zeka destekli olan bilgisayarlar ve diğer makineler hayatımızı değiştirirler. Global anlamda faaliyet gösteren şirketlerin büyük bir kısmı yapay zekadan yararlanır. Makine öğrenimini teknolojisini en iyi şekilde kullanmaya çalışarak faaliyetlerinde değişikliklere giderler.

  • Bankacılık: Bankacılık sektörü yapay zekadan maksimum oranda destek alır. Dolandırıcılık faaliyetlerinin tespiti konusunda kapsamlı veriler yapay zekaya öğretilir. Böylece yapay zeka bir işlemin hileli olup olmadığını öğrenme konusunda kendini geliştirir.
  • Destek: Müşteri hizmetlerinin olduğu hemen hemen her alanda yapay zekadan yararlanılır. Müşteri hizmetlerinin sunum aşamasında kişi ile müşteri temsilcisi görüşmeye başlamadan önce yapay zeka tarafından yönlendirilirler.
  • Asistanlar: Kullanıcıya daha pratik bir şekilde yardımcı olabilmek için geliştirilmiş çeşitli teknolojiler vardır. Siri, Cortana, Alexa ve Google Assistant gibi pek çok farklı örnek vardır. Sanal asistanlar kullanıcılardan gelen soruları verilere dayalı olarak yanıtlarlar.
  • Güvenlik: Siber güvenlik alanında yapay zekadan olabildiğince faydalanılır. Yapay zeka olabildiğince fazla veri kullanılarak eğitilir. Böylece oluşabilecek tehditlere karşı önceden hazırlıklı olur ve tehditlere yanıt verebilir hale getirilir.

  Yapay zeka teknolojisi açısından çok önemli bir gelişme olsa bile uzmanlar yapay zeka konusunda iki farklı fikre sahiptirler. Bazı uzmanlar yapay zekanın tüm yaşamı kolaylaştıracağını düşünürler. Bazıları ise kontrolden çıkarak insanlar için probleme dönüşebileceğine inanırlar.
   

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Yapay zeka gelecek için kolaylık vaadettiği gibi korkulara da neden oluyor, ömrümüz yeterse hep birlikte göreceğiz :)

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro’nun Fiyatı Ne Kadar Olacak?

  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 16 Pro’nun fiyatı hakkında söylentiler başladı. Eylül ayında tanıtılacak modelin fiyatıyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor.

  Motorola Edge 50 Neo Geliyor: İşte RAM ve Renk Seçenekleri!

  Motorola Edge 50 Neo, yeni RAM ve renk seçenekleriyle ortaya çıktı. 8/128GB ve 12/256GB depolama, Gri, Mavi, Süt ve Poinciana renkleriyle dikkat çekiyor.

  Need for Speed Underground, RTX Remix ile Yeniden Doğuyor!

  Need for Speed: Underground, Nvidia RTX Remix ile modern grafiklerle yeniden hayat buldu. Oyun, ışın izleme ve AI destekli dokularla bambaşka bir deneyim sunuyor.

  Emtia Nedir?

  Emtialar, portföy çeşitliliği sayesinde kırılgan ekonomilerde koruyucu görev üstlenmesi bakımından yatırımcıların ve üreticilerin gözbebeği konumunda. Aklında “Emtia nedir?, “Nasıl emtia yatırımı yapılır? ve “Hangi emtiaları almalı?” gibi sorular mı var?

  Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et