R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WordPress Bileşenleri Nedir, Ne işe yarar? – Detaylı Rehber

  Bileşenler, WordPress'te içerik dışında kalan alanları düzenlemeye ve özelleştirmeye yarayan parçacıklardır. WordPress bileşenleri kullanılarak siteye reklam alanları, dolaşım menüleri ve bunlara benzer birçok interaktif alan eklenebilir.

  İsmail
  İsmail R10 Editörü
  09.06.2022 14:34 2605 4 dk okuma süresi
  WordPress Bileşenleri Nedir, Ne işe yarar? – Detaylı Rehber
  Son Düzenleme:

  Dünya’nın en popüler web site aracı olan WordPress’te sayfa içeriğinin dışında kalan kısımları özelleştirmek için bileşen adı verilen parçacıklar kullanılır. WordPress bileşenleri ile ilgili tüm detayları bu rehberden öğrenebilirsiniz.

  WordPress’te Bileşen (Widget) Nedir?

  WordPress altyapısı kullanılan bir web sitesinde içeriğin dışında kalan footer (alt kısım) ve sidebar (kenar menü) gibi bölümleri özelleştirmek için widget (bileşen) adı verilen parçacıklar kullanılır. Bu bileşenler aracılığıyla ziyaretçilerinizin sitenizdeki içerik ve sayfalara kolay erişimini sağlayabilir, sitenizi zenginleştirebilir ve genel site düzeninizi dilediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. 

  WordPress’in varsayılan sisteminde ve temalarında bileşenler footer ve sidebarda düzenlemeler yapmanıza olanak sağlarken, yüklediğiniz farklı temalarda bileşenler daha fazla alana etki ediyor olabilir. Bazı gelişmiş temalarda header (üst kısım), slider ve anasayfa içerikleri gibi kısımların düzenlenmesinde de bileşenler kullanılır.

  WordPress’in temel kurulumu ile birlikte bir dizi bileşen de otomatik olarak yüklenir. Böylece herhangi bir eklenti yüklemeye ihtiyaç duymadan veya herhangi bir kodlama yapmanıza gerek kalmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak yeni eklentiler yükleyerek veya kendi bileşenlerinizi kodlayarak çok daha fazla bileşenden faydalanabilirsiniz.

  WordPress Bileşen Nasıl Eklenir?

  WordPress sitenize bileşen eklemenin 2 farklı yolu vardır. Her 2 yolu kullanmak için de öncelikle admin paneline giriş yapıp sol menüden Görünüm > Bileşenler sekmelerini kullanmalısınız. 

  Açılan sayfada sitenizde yüklü olan tüm WordPress bileşenlerini ve bu bileşenlerle ilgili ayarlamaları görüntüleyebilirsiniz. Ekranın sol kısmında Mevcut Bileşenler başlığı altındaki sekmeler WordPress sitenizde yer alan bileşenlerdir. Ekranın sağ kısmında göreceğiniz alanlarsa mevcut bileşenlerinizi kullanabileceğiniz site içindeki alanları ifade eder. Örneğin; bu görselde Primary Sidebar başlığı ile görüntülediğiniz alan sitenin birincil kenar çubuğunu ifade eder. Bu alana eklediğiniz her bileşen, site tasarımında birincil kenar çubuğu olarak ayarlanan alana eklenir. 

  WordPress siteye bileşen eklemenin birinci yolu sol kısımda yer alan mevcut bileşenler alanından seçtiğiniz bir bileşeni sağ kısımda yer alan istediğiniz bir alana sürükleyip bırakmaktır. Örneğin; üstteki ekranda Arşivler isimli bileşeni Primary Sidebar isimli alana sürükleyip bıraktığınızda artık bu bileşen web sitenizin birincil kenar menüsünde görüntülenmeye başlayacaktır.

  Bileşen eklemek için ikinci yöntem ise yine ekranın sol kısmında Mevcut Bileşenler başlığı altındaki sekmelerde eklemek istediğiniz bileşenin sağında yer alan ok butonuna tıklayıp açılır menüden eklemek istediğiniz alanı seçmeli, ardından da bileşen ekle butonuna tıklamalısınız. Örneğin; bu görselde Arşivler isimli bileşenin solundaki ok butonuna tıklayıp açılan menüde Primary Sidebar alanını seçip Bileşen ekle butonuna tıklandığında mevcut sitenin birincil kenar çubuğuna Arşivler isimli bileşen eklenmiş olur.

  WordPress Bileşen Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress sitenizde istediğiniz alanlara eklemek istediğiniz bileşenleri eklediniz ancak bunlar üzerinde değişiklik yapmak istiyorsunuz. Ya da bazı bileşenler doğru çalışmıyor. Bileşen ayarlarını yapmak için admin panelinde yine Görünüm > Bileşenler sekmelerini kullanarak bileşenler sayfasını açın. Zira WordPress bileşenlerine ilişkin ekleme, çıkarma ve düzenleme gibi tüm ayarlamalar bu sayfada yer almaktadır. 

  Bileşenler sayfasının en sağ kısmında WordPress sitenizin bileşenlerle oluşturulan alanlarının olduğunu görüyorsunuz. Bu alanda düzenlemek istediğiniz bileşenin yanındaki ok butonuna tıklayarak izin verilen düzenlemeleri istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin; bu görselde Primary Sidebar alanındaki Arşivler isimli bileşenin yanındaki ok butona tıklayarak başlık, gösterilecek yazı sayısı, renk seçenekleri gibi ayarlamaları kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz. Bir bileşen alanı içerisindeki bileşenlerin sırasını da sürükle-bırak yöntemiyle aşağı veya yukarı kaydırarak ayarlayabilirsiniz. Örneğin; Arşivler isimli bileşenin Primary Sidebar alanı içerisinde en altta görünmesini istiyorsanız imleç ile sürükleyip en alt kısma kaydırabilirsiniz.

  Varsayılan WordPress Bileşenleri ve İşlevleri

  WordPress kurulumu ile birlikte otomatik olarak yüklenen WordPress bileşenleri;

  Arşivler: Site yer alan içerikleri aylık olarak filtreleyip göstermeyi sağlar.

  Takvim: İçerik yayınlanan tarihlerle birlikte takvimi göstermeyi sağlar.

  HTML: Bileşenlerin kullanıldığı bir alana HTML kodlarını eklemeye olanak sağlar. Genellikle reklam eklemek ve özgün tasarımlar eklemek için kullanılır.

  Resim: WordPress ortam kütüphanesine eklenecek bir görseli görüntülemeyi sağlar.

  Dolaşım menüsü: Sitede yer alan menüyü görüntülemeyi sağlar.

  Son yazılar: Sitede yayınlanan son içerikleri görüntülemeyi sağlar.

  Son yorumlar: Kullanıcılar tarafından içeriklere yapılan son yorumları görüntülemeyi sağlar.

  Sayfalar: Sitede yayınlanan sayfaları görüntülemeyi sağlar.

  Arama: Site içi arama çubuğu eklemeye olanak sağlar.

  Etiketler/Etiket bulutu: İçeriklere eklenen etiketleri ve kullanım sayılarını görüntülemeyi sağlar.

  Kategoriler: Sitede yer alan kategorileri hiyerarşik bir yapıyla görüntülemeyi sağlar.

  Video: Bileşen alanında ortam kütüphanesine eklenecek bir videoyu görüntülemeyi sağlar.

  Metin: Metin formatında bir alan oluşturmayı sağlar.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Motorola Edge 50 Neo Geliyor: İşte RAM ve Renk Seçenekleri!

  Motorola Edge 50 Neo, yeni RAM ve renk seçenekleriyle ortaya çıktı. 8/128GB ve 12/256GB depolama, Gri, Mavi, Süt ve Poinciana renkleriyle dikkat çekiyor.

  Need for Speed Underground, RTX Remix ile Yeniden Doğuyor!

  Need for Speed: Underground, Nvidia RTX Remix ile modern grafiklerle yeniden hayat buldu. Oyun, ışın izleme ve AI destekli dokularla bambaşka bir deneyim sunuyor.

  Emtia Nedir?

  Emtialar, portföy çeşitliliği sayesinde kırılgan ekonomilerde koruyucu görev üstlenmesi bakımından yatırımcıların ve üreticilerin gözbebeği konumunda. Aklında “Emtia nedir?, “Nasıl emtia yatırımı yapılır? ve “Hangi emtiaları almalı?” gibi sorular mı var?

  GeForce RTX 5090 Geliyor: Yeni Nesil Ekran Kartında Devrim Niteliğinde Özellikler!

  Nvidia'nın yeni GeForce RTX 5090 ekran kartı, 3 GHz üzeri hızlarla ve %50-70 performans artışıyla yıl sonunda tanıtılacak. 28GB GDDR7 bellekle devrim yaratacak.

  WordPress Bileşenleri Nedir, Ne işe yarar? – Detaylı Rehber

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et