R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WhatsApp Yedek Silme Nasıl Yapılır?

  Mesajlaşma uygulamaları arasında en popüler olan şüphesiz WhatsApp aplikasyonu. WhatsApp’ın sohbet yedekleme özelliği ise, kullanıcılara sunulan eşsiz bir özellik. Fakat fazla yer kaplayan bu yedek mesajlar bazen sorun oluyor. Bu yedek mesajları silmek ise oldukça basit. Okumaya devam edin!

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  05.10.2022 17:56 4062 4 dk okuma süresi
  WhatsApp Yedek Silme Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Son zamanlarda insanların birbirleri ile iletişim kurmaları için tasarlanan uygulama sayısı artmakta. Fakat bu uygulamalar arasında liderlik yıllardan beri WhatsApp’ta. Dünya üzerindeki bütün ülkelerde aktif bir şekilde bu uygulama kullanılmakta. Yaş fark etmeksizin neredeyse bütün insanlar mesajlaşmak için WhatsApp uygulamasına başvuruyor. WhatsApp, en fazla kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformları arasına girebilmeyi başardı. 

  Genellikle sohbet etmek için kullanılan uygulama, farklı opsiyonlar için de hizmet vermekte. Örneğin; fotoğraf, video ya da ses paylaşımı yapmak da WhatsApp kullanıcıları için mümkün. Bunların yanında, görüntülü ve sesli konuşmak gibi seçenekler de uygulamada mevcut. 

  WhatsApp sohbetler neden yedeklenir?

  WhatsApp, telefonda yer alan sohbetleri, düzenli olarak yedekler. Yani bir bakıma telefon belleği yedeklenmiş olur. Bunun sebebi, telefon değişimlerinde sohbetlerin aktarılabilmesini sağlamaktır.

  WhatsApp uygulaması silinip tekrar yüklendiğinde de yine eski sohbetlere erişim sağlanır. Bu erişim de yine yedeklenen sohbetler sayesinde olur. Eski sohbetlerin geri yüklenebilmesi için yedekleme yapılması şarttır. Fakat telefon kaybedildiği takdirde, eski mesajlara ulaşmak mümkün değildir. 

  WhatsApp yedeklemelerinin depolama sorunlarına yol açması

  WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen mesajlaşmalar, otomatik olarak telefona kaydolur. Telefon hafızası ise, bu yedeklemelerden sonra daha çok tükenmiş olur. Hafızayı açabilmek için ise, yedek mesajların silinmesi yöntemi kullanılır. 

  Kişisel mesajların farklı insanlar tarafından okunmaması için de bazen yedekler silinmek istenir. Bazı kullanıcılar ise telefon değiştirirken, eski telefonda sohbet yedeklerinin kalmasını istemezler. 

  Telefon hafızaları sınırlı bir kapasiteye sahiptirler. Telefonlarda yer alan fotoğraf, video, belgeler ve uygulamalar zaten hafızanın büyük bir kısmını işgal ederler. WhatsApp sohbet yedekleri ise geri kalan hafıza alanını daha da daraltır. Zaman içerisinde bu hafıza problemi kullanıcılar için bir kabus haline gelmektedir. Telefonla daha fazla işlem yapılamaması sonuçları, hafıza dolu olduğu takdirde ortaya çıkmaktadır. WhatsApp sohbet yedeklerinin silinmesi, hafızada yer açılmasını sağlamaktadır. Bu sebeple, kullanıcılar zaman zaman yedekleri silerler. 

  WhatsApp sohbetler silinince yedekler de silinir mi?

  WhatsApp üzerinden sohbetlerin silinmesi oldukça basit bir işlemdir. Fakat sohbetler silindikten sonra, sohbet yedekleri silinmez. Sohbet yedeklerinin silinmesi, farklı bir işlemdir. Sohbetlerin temizlenmesinden sonra, yedeklerin de temizlendiğine dikkat etmek gerekir. Farklı insanlar tarafından okunulması istenmeyen sohbetler varsa, ayrıca yedeklerinin de silinmesi gerekir. 

  WhatsApp yedek silme işlemi nasıl yapılır?

  WhatsApp yedeklemelerine sadece metinler değil, görsel medya dosyaları da eklenir. Bu durum da paylaşılan verilerin çok daha fazla yer kaplayarak yedeklenmesi anlamında gelir. Bu yedekleme işlemleri bulut servislerde yapılır. Bazen de telefon hafızasını işgal edecek şekilde sohbetler yedeklenirler. 

  Sohbet yedekleme seçeneği devre dışı bırakılmadığı takdirde, WhatsApp mesajları her gün yedekler. Yedek sohbetlerin silinmesi ise cihazlara, tercihlere ve işletim sistemlerine göre farklılıklar gösterir.

  iOS işletim sistemi kullanan cihazlarda WhatsApp sohbet yedeklerini silme

  İşletim sistemi olarak iOS kullanan cihazlarda WhatsApp sohbet yedeklemeleri iCloud üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle WhatsApp sohbet yedeklerinin silinebilmesi için iCloud hesabına girilmesi gerekir. iOS cihazlar için sohbet yedeklerinin silinebilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralı olarak verilmiştir:

  • Ayarlar menüsüne gidilmesi gerekir. Buradan Apple kimliği ile iCloud hesabına giriş yapılması gerekir. 
  • Giriş yapıldıktan sonra iCloud başlığının altında yer alan kısımdan Saklama Alanını Yönet seçeneği seçilir.
  • Burada ekrana açılan menü üzerinden WhatsApp uygulaması seçilir. Daha sonra Verileri Sil seçeneğine tıklanır. 

  Bu adımlar izlendiği takdirde, cihazda yer alan WhatsApp sohbet yedekleri temizlenir. Böylece hafızada kullanılabilecek daha fazla alan açılmış olur.

  Android işletim sistemi kullanan cihazlarda WhatsApp sohbet yedeklerini silme

  WhatsApp, Android işletim sistemine sahip cihazlarda yedeklemeyi iki farklı yere yapar. Bu yerlerden ilki, cihazın kendisidir. Sohbet yedekleri telefonun kendi hafızası kullanılarak yapılır. İkincisi ise, Google Drive’dır. WhatsApp sohbet yedeklerini bu bulut sistem üzerinde de tutar.

  Android kullanıcıları sohbet yedeklerini temizlemek için biraz uğraşırlar. Yedekler cihazdan ve Google Drive’dan ayrı ayrı silinirler. 

  Android cihazlarda WhatsApp sohbet yedeklerini cihazdan silmek

  Android işletim sistemli cihazlar üzerinde yedeklenen WhatsApp sohbetlerinin silinmesi için izlenmesi gereken adımlar vardır. Bu adımları aşağıda sıralı olarak verilmiştir:

  • Ana ekran üzerinde bulunan Dosyalarım kısmına gidilmesi gerekir. Buradan tüm dosyalar açılır.
  • Dosyalar arasında yer alan WhatsApp dosyası seçilir.
  • Karşılaşılan menü üzerinden Databases yazısına tıklanır. Burada msgstore.db.crypt formatında sohbet yedekleri yer almaktadır.
  • Bu kısımdan cihaz üzerinde yer alan sohbet yedekleri silinir.

  Android cihazlarda WhatsApp sohbet yedeklerini Google Drive’dan silmek

  Google Drive’a kaydedilen WhatsApp sohbet yedeklerinin silinebilmesi için yapılması gerekenler vardır. Bunlar mobil uygulama ya da masaüstü sürüm kullanılarak yapılır. Mobil cihaz ile aşağıdaki adımlar izlendiği takdirde bu işlem gerçekleştirilir:

  • Mobil cihaz üzerinden Google Drive uygulaması açılır. Mail ve şifre ile uygulamaya giriş yapılır.
  • Sol üst tarafta yer alan açılır menüden Yedeklemeler sekmesine gidilir. Burada cihaz ile ilgili tüm yedeklemeler yer alır. 
  • Yedeklemeler arasından WhatsApp sohbet yedekleri seçilir ve silinir. 

  Google Drive WhatsApp yedeklerini masaüstü cihaz ile silebilmek için ise şu adımlar izlenir:

  • Google Drive masaüstü sürümü açılır. Mail ve şifre ile uygulamaya giriş yapılır.
  • Sol menüden Yedeklemeler sayfası açılır. Burada cihaz ile ilgili tüm yedeklemeler yer alır. Tüm yedeklemeleri aynı anda silmek de yine mümkündür.
  • Yedek dosyaların daha detaylı incelenebilmesi için ise, çark ikonuna tıklanması gerekir. Çark ikonu sağ üst köşede yer alır. Buraya tıklandıktan sonra Ayarlar seçilir. Böylece sadece WhatsApp için olan yedeklemelere ulaşılır. 

  Açılan pencerede sol tarafta bir menü yer alır. Buradan Uygulamaları Yönet butonuna tıklanır. Bu kısımdan WhatsApp yedeklere ulaşılır ve istenilen yedek silinir. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  WhatsApp'ta Yeni Gizlilik Önlemi: Profil Fotoğraflarının Ekran Görüntüsü Alınamayacak!

  WhatsApp, profil fotoğraflarının ekran görüntüsü alınmasını engelleyen yeni bir güvenlik özelliğini test ediyor. Bu özellik, iPhone için beta sürümünde sunuldu.

  WhatsApp Kanallarında Yenilik: Kategorilere Göre Sıralama Geliyor!

  WhatsApp, kanalları iş, eğlence, spor gibi yedi kategoriye ayırarak kullanıcıların ilgi alanlarına göre içeriklere kolayca erişimini sağlayacak!

  WhatsApp Yedek Silme Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et