R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Template Ne İşe Yarar?

  Template terimi kullanıldığı alana göre farklı anlamlara sahiptir. Template ne işe yarar ve belirli alanlara göre ne anlama gelir hemen öğrenebilirsiniz.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  10.04.2022 18:47 1132 3 dk okuma süresi
  Template Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Template, şablon anlamına gelir. Belirli alanlarda sonradan düzenlenmesi kolay çeşitli kopyalara sahip olmak amacıyla oluştururlar. Template terimi genel olarak web geliştirme, programlama ve tasarım dünyasında kullanılır. Ancak en yaygın kullanım web geliştirme alanına aittir.

  Template farklı alanlarda farklı anlama sahip olsa bile anlamların birbiriyle uyumlu olan noktaları vardır. Tasarım alanında template bir tasarım için şablon anlamına gelir. Web geliştirme alanında ise tasarımın genelini ifade eder. Programlama alanında ise eşsiz kod birimlerini tarif etmek için kullanılır.

  Tasarımlarda template ne işe yarar?

  Tasarımlarda template bir belgede kullanılmak üzere oluşturulmuş genel bir düzeni ifade eder. Örneğin, bir biyografi oluşturmak için template kullanılabilir. Söz konusu template biyografiyi öne çıkaracak şekilde tasarlanır ve içerisinde yer tutucu adı verilen metinler yer alır.

  Kullanılan program daha önce tasarlanmış template örnekleri içerebilir. Kullanıcılar kendi tarzlarında bir template oluşturabilme şansına sahip olabilir. Özel olarak oluşturulmuş template yazı tipi, düzen, renkler, efektler ve stiller konusunda farklılık gösterebilir.

  Tasarım alanında template çalışmadan çalışmaya farklılık gösterir. Biyografi, görev dağılımı ve yapılacaklar listesi için oluşturulan template dosyaları birbirinden farklı olacaklardır. Ancak marka bilinirliği açısından genelde renk ve yazı tipinde benzerlikler söz konusu olabilir.

  Microsoft PowerPoint, Adobe InDesign ve Google Dokümanlar gibi programlar template konusunda çeşitlilik sunarlar. Sunumlarda kullanılmak üzere birbirinden farklı şablonlara sahip olabilirsiniz. Seçtiğiniz bir template üzerinde çeşitli düzenlemeler ve özelleştirmeler yapabilirsiniz.

  Web geliştirmede template ne işe yarar?

  Web geliştirme alanında template genel bir web sayfası tasarımının yapılandırılmasını sağlar. Template oluşturulduğunda sitede yer alacak görsellerin ve metinlerin alanını belirlersiniz. Ayrıca kullanacaksanız menülere ve diğer bileşenlere karar verirsiniz.

  Web geliştirme alanında template bazen theme olarak adlandırılabilir. Squarespace gibi firmalar üzerinden site oluşturuyorsanız template ibaresiyle karşılaşırsınız. WordPress gibi firmalarda ise theme ibaresini görürsünüz. Hem template hem theme aynı işlevi yerine getirirler.

  Çoğu template kullanım kolaylığı düşünülerek tasarlanır. Görsel olarak çarpıcı görünen hem de istenilen işlevi yerine getirebilen bir site oluşturmak için kodlama deneyimi gerektirmezler. Sadece özelleştirmek istediğiniz alanlara karar verirsiniz.

  Template üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde ise kod bilgisine sahip olmanız gerekir. Template kullanırken belirli alanları değiştirmek için geliştiriciler çeşitli imkanlar sunarlar. Çok basit düzeyde veya çok eski bir template kullanıyorsanız bu imkanlara sahip olamayabilirsiniz.

  Programlamada template ne işe yarar?

  Programlama alanında benzersiz kod birimlerini tanımlamak için bir template kullanılabilir. Nesne yönelimli bir dil kullandığınızda template library adı verilen şablon sınıflarıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, Microsoft Foundation Class Library bu tür bir template örneğidir.

  Template herhangi bir türden bağımsız kodu yazmayı içeren genel programlamanın temelini oluşturur. Template bir işlevi oluşturmak için kullanılan bir plandır. Algoritmalar gibi gelişmiş teknolojiler template kavramı kullanılarak geliştirilmişlerdir.

  Programlama alanında template basit bir fikri işlevsel hale getirir. Geliştiriciyi farklı veri türleri için aynı kodu yazmak zorunda bırakmaz. Bunun yerine kodu parametre olarak iletir. Programlama dilleri açısından template yapısı C++ dilinde oldukça yaygın bir biçimde kullanılır.

  Template kullanılırken birden fazla veri türünün iletilmesi mümkündür. Aynı zamanda template içerisine varsayılan bir değişken (argument) ataması yapabilirsiniz. Template specialization adı verilen yöntemi kullandığınızda belirli bir veri türü için farklı kodlara sahip olabilirsiniz.

  Template programlamada sınırlı bir kullanım alanına sahip gibi görünür. Web geliştirmede yaygın bir şekilde kullanılır. Tasarım alanında ise temel terimlerden biridir. Template terimini gördüğünüzde öncelikle hangi alandan söz edildiğini anlamanız gerekir. Anlamlar birbirine yakın olsa bile detaylı açıdan işlevler farklı olabilir.

   

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Çoğu zaman işimizi kolaylaştırıyor 👍🏻

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  Macaristan-İsviçre Maçı Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

  Avrupa Şampiyonası EURO 2024, Almanya-İskoçya maçı ile resmen başladı. Bugün A Grubu'nda Macaristan, İsviçre ile karşılaşacak. Macaristan-İsviçre maçı hakkında tüm detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

  Bugün ve Yarın Oynanacak EURO 2024 Maçları! EURO Maç Takvimine Göre Kimin, Ne Zaman Maçı Var?

  Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) büyük bir heyecanla başlıyor. İşte bugün ve yarın oynanacak EURO 2024 maçlarının detayları ve Türkiye'nin maç takvimi.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Template Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et